Snak

Mere indhold efter annoncen
- Hvis vi skal løse problemet med udenlandske hjemløse, der kommer til Danmark, fordi de gerne vil have et arbejde - men møder en anden virkelighed - skal vi være noget mere nuancerede end at snakke stress og jag og politi.

Pernille Skipper er nu meget sød, på en sådan blåøjet blondine facon.
http://www.b.dk/politiko…skattesagen

Den bliver mere og mere ulækker den lækagesag. Magtmisbrug, løgnagtige forklaringer afgivet, materiale forsøgt manipuleret/slettet. Det er ikke ubetinget kønt det som Arnfeldt, Loft og Troels Lund har bedrevet.

Rigsretssag eller kommende minsterpost til Trolex?
Hold da helt kæft, Bosse! Originalt take på en borgerligs latterliggørelse af en socialist. Fucking godt lavet!
Niddets arkivar
For en fyr, der, andetsteds på internettet, har sammenlignet en sand verdensmand med Søren Pind, skal du ikke komme for godt igang, Kaffe.

(Forvent bøllebank, tølper).
\"Alt er Bastille for den nøgne masse\"
Frihedsministeren.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fremragende billede af Søren Pind. Det minder mig om et andet, jeg for nylig har set andetsteds på nettet.
Niddets arkivar
Gu´ gør det da røv. Vi er færdige, vi to, Kaffe. Jeg spytter på dig og dine.
\"Alt er Bastille for den nøgne masse\"
@Kaffe

Det kan undre en smule, at disse "arbejdssøgende" kommer uden papirer og gør sit bedste for at undgå direkte kontakt med myndighederne.

Det er ikke en grund til at de skal have røvfuld, men Skipper behøver ikke gøre sig dummere end nødvendigt. Man kan godt fremstå solidarisk op empatisk uden at være helt blæst.

Det er ikke længe siden der var et indslag i TV, hvor det kom frem at de fleste af disse tiggere faktisk havde tilgang til og krav på socialhjælp i hjemlandet, men at der var flere penge i at sidde med et ramponeret colabægre på en tilfældig gågade i Norge. De hænger i klynger, og man registrerer, underligt nok, èn af de værste somre for lommetyverier i de fleste storbyer. Det er sgu påfaldende, når man også kan registrere et markant øget antal sigøjnere. Politiet siger de er kendt med problemet og har taget adskillige, men når de sidder uden papirer og intet siger, er det pokkers vanskeligt at håndtere.

Jeg mener ikke at man som politiker hjælper sagen ved at lukke øjnene, lade som om og ellers digte en historie der passer.
Du sagde sigøjner! RACIST!!!!21

Det hedder "Roma´er".
Annonce