Snak

Mere indhold efter annoncen
Duck

Jeg deler din undren.

Hvis jeg skal møde beslutningen med en eller anden grad af forståelse, kan årsagen være at der skal gøres plads til Messerschmidt i toppen af Christiansborg-DF, mens Kofoed Poulsen sendes i "mesterlære."

Vistisen er uomgængeligt et stort talent, der imidlertid skal i gang med et reparationsarbejde.

FREM for alt
DF viser da hvem der bestemmer.

"Oprør" mod ledelsen = Afstraffelse af ledelsen.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Arh, det er nok ikke kun det. Det skal nok mest ses som at man fra starten ikke har haft troen på at Vistisen kunne præstere et godt resultat. Han har jo heller ikke været andre steder end i Europaparlamentet, og nu hvor Messerschmidt smutter vil man nok gerne have en spidskandidat der står topledelsen nærmere.

Hans udmelding om at ville være spidskandidat har nok nærmere overbevist topledelsen om at man kunne risikere han blev et løstgående missil. At man så også lige kan give man et gok oveni er vel bare et plus.
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
Der er nok lidt mere i det ja, men det er pudsigt, at Vistisen gør "oprør" og får støtte af Kofod og hvad sker der?

Afsted til EU med dem begge.

Da Messersmidt, formentlig, er tiltænkt en større rolle i DF om nogle år, så kan Vistisen og Kofod ikke bare blive sparket ud som de normale landsbytosser, grundet deres gamle og personlige forhold til Messersmidt.

Derudover, så får DF nok et gevaldigt smæk til næste EU-valg grundet økonomisk fikumdik, brexit og generelt at Messersmidt solgte voldsomt med billetter sidst.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Men Kofod er vel langt over Vistisen i hierarkiet. Og i øvrigt mere profileret.

Jeg tror også DF får smæk, mest pga. Messerschmidt uanset om han var blevet eller ej. Men hvorfor skulle de gøre det pga. Brexit?
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Brexit er vedrørende tidligere udmeldinger omkring en afstemning i Danmark om udmelding og alt det lykkelige det vil gøre for Danmark.

Den ide er sådan, med Brexit i tankerne, ret svær at sælge til dette valg.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Hvad er det der gør Vistisen til "et stort talent"? Han er ikke ligefrem stemmesluger, og udover at være selvudnævnt budgethøg, og lidt kritisk over for Messerschmidt, hvad er det så han har budt ind med? Det er jo ikke fordi han selv har været for fin til at snuppe lidt af kassen.

Messerschimdt slog alle rekorder for EU valg, og fik i den forbindelse slæbt både Vistisen, Dohrmann og den forvirrede pige fra Rebild ind. Uden Messerscmidt kommer de selvsagt til at gå markant tilbage. Peter Kofod tror jeg kan hive betydeligt flere stemmer hjem end Vistisen, og valget af Kofod som spidskandidat skal nok tolkes som at man har sat en prop i, og undgår at ryge helt ud.

Brexit er ikke kommet langt nok til at blive en (positiv) faktor ved dette valg. Modsat tror jeg, at en del EU-kritikere føler, at EU chikanerer briterne, så andre lande ikke får samme sjove ide.

Jeg tror iøvrigt, at jo tættere EU valget kommer på folketingsvalget, jo værre for DF (og LA).

Kim: Gengiver du selv alle dine citater? Altså når du citerer ham politiassistenten i Vollsmose, genskriver du så bare citatet ord for ord? Er det ikke besværligt?
Anders Fogh står ved håndvasken, mens danske entreprenøre bruger “slaver” for at tjene endnu flere sorte penge. Men ellers en udemærket start på ugen...nååh glemte næsten fundet af DMS i grundvandet! Længe leve Danmark!
Så blev det endeligt offentligt at Irak-krigen var en ulovlig krig bygget på falske efterretninger eller ombrygning af de efterretninger vi havde. Desværre kommer politikerne med Fogh i spidsen ikke til at stå til regnskab igen igen.

Vi gik med USA og Frankrig blev lagt for had pga af løgne.

Saddam stod ikke i ledtog med terroristerne (det var nok nærmere sauderne som stod i ledtog med terroristerne, men de gik fri fordi de leverer olie) og var heller ikke ved at udvikle masseødelæggelsesvåben. Ja vi fik fjernet en ond diktatur som der findes utallige af, men vi fik da islamisk stat ud af krigen. Totalt dummernik diplomacy.

Og det er beskæmmende at Danmark stillede mandskab til rådighed og støttede og det kostede danske menneskeliv helt forgæves.
Til gengæld fik Fogh en toppost ud af indsatsen...
Annonce