Snak

Mere indhold efter annoncen
Tak for svar ang. Rosa Lund
Jeg tror egentligt heller ikke det overrasker nogle, at folk fra ustabile lande klarer sig dårligere end folk fra stabile lande. Det var det jeg hentydede til ift. forudsætninger. Men nu prøvede vi lidt at tage en diskussion om, hvornår man er integreret. Hvad tænker du der?
Jeg får instant boner på over at Sir har opdaget Kims fup.
Mirakelmix

I udgangspunktet er man, efter min opfattelse, integreret når visse nøgletal ligner de øvrige borgere i landet.

Her tænker jeg primært på beskæftigelsesgrad, og udøvelse af kriminalitet.

Det er noget mere kompliceret når det omhandler kvindeundertrykkelse, forfølgelse af seksuelle minoriteter etc.

Parallelsamfund, og dertilhørende »egne love« er direkte modhager mht en vellykket integration.

FREM for alt
Kim, men så snakker du om en hel gruppe. Jeg tænkte mere på, hvornår et individ er integreret. Jeg går forresten ud fra, at de nøgletal skal renses for socioøkonomiske forskelle osv.?
Mirakel

Mit afsæt er, at fokus er konsekvenserne for borgere i landet.

Det betyder at jeg...

1) Ikke har andre forventninger til den pågældende migrant, end at vedkommende er selvforsørgende, og er stand til at undgå kriminelle aktiviteter.
Det er mig bekendt lykkedes for en hel del migranter i verdenshistorien.

2) De socioøkonomiske forhold er naturligvis interessante.
Interessante i den forstand, at hvis en gruppe migranter gennem flere årtier, ikke evner at lade sig integrere, bør man alene på den baggrund, undlade yderligere invandring af de pågældende grupper.
Problemet er, blandt andet, at borgere i dette land, ikke bør være ofre for migranter der ikke kan eller vil tilpasses.

Som nævnt indledningsvis:
Fokus er på de i forvejen tilstedeværende borgere.

Jeg agter ikke at tage til Yemen, og sidde iført en muhammedtegning på min bare mave og drikke bajere på torvet,
Eller forvente tolkebistand hos lægen.
Eller at mine børn bliver begunstiget med modersmålsundervisning i skolen.

FREM for alt
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Du har bare den modsatte effekt af hvad du håber. Du håber med din "oplysning til folket" at folk vil stemme i men du smører for tykt på. Det fungerer måske steder hvor folk er uintelligente og tager alt for gode varer men ikke på bold. Jeg mener også vi har et problem med integrationen af visse grupper, men jeg behøver ikke digte eller opfinde ting og føre ulødig debat. Du smører alt for tykt på, digter, fortolker og maler håbløse skræmmescenarier op og dermed forsvinder de muligvis valide pointer du end måtte have. Måske hold de mest tåbelige og uopbakkelige postulater til de medier du ellers huserer på.
Dette er en signatur.
Mirakel og Kim

Allerførst: i nedenstående skelner jeg mellem flygtning og migrant.

Integration = beskæftigelsesgrad og kriminalitet? Jamen det er vel også som højrefløjen typisk gerne vil definere integration. Men er arbejdsløse danskere der udøver kriminalitet så heller ikke integreret? Det må være det logiske spørgsmål. Svaret er selvfølgelig at sådan kan man ikke gøre det op og dermed kan du heller ikke definere integration således. Man kan godt være kriminel og arbejdsløs og iøvrigt være fuldt integereret og "dansk".

Selvforsørgende skriver du så. Det er jo et fint krav at stille ud fra et økonomisk perspektiv. Det har bare intet med integration at gøre.

Og lad mig så tilføje til rensning for socioøkonomiske forhold: nu ved jeg ikke præcis hvordan man "renser", men i ligningen skal der jo også tages højde for tre ret væsentlige ting: 1) mange flygtninge kommer med traumer 2) flygtningene skal tilvænne sig en ny kultur 3) flygtningene er bagude på point fordi de ikke snakker dansk

Så ikke bare tilhører flygtningene oftest lavest sociale klasse, de kommer også ofte med traumer, de skal lære en ny kultur at kende og de har problemer med at lære et godt dansk.

Med andre ord: det er urealistisk at forvente at disse bare går ind og bliver selvforsørgende.

Konklusion: som gruppe ville disse flygtninge formentligt blive en økonomisk belastning. Det har jeg det bare ok med - det er forventeligt. Derfor skal vi naturligvis gøre alt hvad vi kan for at disse mennesker integreres og finder sig til rette på arbejdsmarkedet, når det er muligt.

Spørgsmålet er så stadig: hvor langt er vi egentligt fra at have lykkedes med integrationen, hvis integrationen IKKE defineres af beskæftigelsesgrad og kriminalitetsrate?
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Jeg synes bare det er irriterende at blive ramt af loven gang efter gang, når jeg arbejder røven ud af bukserne for at få min fillipinske kone hertil. Og mens jeg arbejder sammen med hårdarbejdende muslimer og andre på en stor arbejdsplads. Virker på mig som om en del muslimer arbejder og gør det godt.
kvindeundertrykkelse


Du burde besøge forskellige kvinde- og krisecentre rundt omkring i landet og høre hvilken etnicitet, der hovedsagligt behandler kvinder dårligt og værre end det. You´d be suprised.

Derudover burde du læse diverse undersøgelser om etniske danske mænds kvindesyn de sidste mange år. Det vil nok også overraske dig.

Yderligere må du egentlig gerne diske op med nogle kilder på, at flygtninge fra mena-lande er kvindeundertrykkere. Det lyder som noget, du bare slynger ud, fordi det passer ind i billedet.
Sir

Hvor i alverdens riger og lande har du gravet fora op, hvor folk er mere »uintelligente«?

Nationen? Antifa?

Før dette indlæg er der en bruger der betvivler at mena-indvandrergrupperne er kvindeundertrykkende?

Hertil kommer stribevis af indlæg der er kemisk drænet for substans og indsigt.
Eller kavalkaden af kloakerede nonsensindlæg, ala »klammo, racist, fascist.«

Jeg har, der modsætning til dig, lidt svært ved at komme i tanke om fora hvor niveauet er så gumpetungt.
FREM for alt
Annonce