Snak

Mere indhold efter annoncen
Forza

Det er relativt illustrativt, at dit succeskriterie er, at landene ikke er "bukket under."
Har virkeligheden indfundet sig?


Jeg mener, at vi for længst har nået smertegrænsen for ofre for drab, knivstik, skud, vold, voldtægt mm.

Jeg mener ikke, at vi behøver flere tikkende bomber i form af urprimitive, radikaliserede, religiøse fanatikere.

Jeg mener, at vi har ramt loftet mht udefrakommende tryk på velfærdsydelserne.

Hvad er det der er lykkedes? Og hvor?
FREM for alt
Krigerisk

Den var lang...og det er jeg selv årsag til ;-)

Vender tilbage!
FREM for alt
Danske krise- og kvindecentre er fyldt med indvandrerkvinder.

...men det er hovedsagligt etnisk danske mænd, der begår vold og overgreb, der fylder disse centre op. Og nej, der er ikke tale om mænd med indvandrer eller flygtninge baggrund, når der skrives danske mænd.

Det viser den første rapport, der er lavet på området.

Kim efterlyste i en tidligere diskussion en kilde - derfor opslaget her: https://www.dr.dk/nyheder/indland/ny-rapport-migrantkvinder-er-saerligt-udsat-partnervold-i-danmark

Jeg kan også komme med europæiske rapporter, der viser
- at 80 % danske kvinder over 15 år udsættes for sexchikane
- at danske mænd er blandt de dårligste til at anerkende sexuel chikane
- at danske mænd er de absolut voldligste i EU over for kvinder
- at DK i 2014 scorede en bundplacering, hvad angår ligestilling i EU
- at man i Danmark generelt er gode til at negligere ovenstående punkter.

...men lad os da endelig høre om MENA-indvandrernes kvindesyn, kvindehad og kvindeundertrykkelse. Pro-jek-tion.
Det er ikke mit succeskriterie at lande ikke er bukket under. Du skriver at jeg skal nævne et land hvor eksperimentet er lykkedes, hvorefter jeg skriver at ingen lande er bukket under. Du mener verden et ved at gå under på grund af alle verdens muslimer og det mener jeg ikke...Men du er fyldt op og fred være med det. Jeg lykkedes dagligt i mit arbejde det samme gør mine dygtige kollegaer. Der findes et utal af projekter der lykkedes, men dem finder du ikke hvis du ikke kommer ud af Folehaven (som faktisk også har gode og vigtige projekter igang). Men alt er selvfølgelig ikke lyserødt, men så absolut heller ike så kulsort som du tror!
Læs evt. hvad en mand med en dk er indsig end dig selv skriver her:

https://www.folkeskolen.dk/641007/sociolog-skolen-er-det-vigtigste-vaern-mod-radikalisering

Men hvad har du aktivt gjort for at fremme din egen sag? Brændt en koran af? Lavet en demo med vennerne? Startet et politisk parti? Gået med kalot ned af Nørrebrogade?

Eller skriver du bare indlæg her og aflevere dine stemme til valget?
https://www.dr.dk/nyheder/politik/alternativet-mistaenker-afhopper-give-strategipapirer-til-s

Når jeg interesser mig for det her, er det jo, fordi det er mit job på det tidspunkt. Jeg har under hele min tid som næstforperson haft adgang til dybt fortrolige dokumenter. Jeg forstår godt, hvordan det isoleret set virker mærkeligt, men det var jo først dagen efter, jeg traf beslutningen om at melde mig ind i Socialdemokratiet.


Spontan type ham Vilhelm, der simpelthen på et halvt døgn både træffer og eksekverer beslutningen om at forlade sin post som næstformand i Alternativet for at stille op for socialdemokraterne i stedet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Komikers udlægning, Støjberg med mere.
http://kortlink.dk/twitter/xgth
Mads Brynnum på twitter kan være lidt trættende, for han er meget hysterisk til tider.

Han har dog ret i at det er et stort politisk problem, at en minister kan lyve over for folketinget og have en forvaltning der handler direkte i strid med loven, uden at det giver problemer.

Det er jo et strukturelt problem at politikkerne selv skal vælge konsekvenserne af deres lovbrud. Jeg så meget gerne at kontrol (og aflønning) af politikkere blev smidt over i et uafhængigt organ, uden for folketinget. Som det er nu har vi reelt et stort hul midt i vores demokrati.
Han har ret i hver eneste strofe her. Det er fint skrevet.

Selv kulsorte Qvortrup mener der skal være klare konsekvenser af denne her sag.
Det viser hvor langt det er kommet, når man skal være enig med den tosse :)
Inger har, ligner det ikke det Steve?, lavet en Ninn i forhold til barnebrude.

At det ikke får konsekvenser er noget betænkeligt.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Annonce