Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er rimelig sikker på, at dem der brændte Dannebrog under krisen gjorde det fordi det var dansk, og ikke fordi Danmark historisk set er er kristent land, ja.
Hvis det er det du mener


Det er nu slået helt fast, at du ikke fatter symbolladningen i et flag som Dannebrog.

Hvis det er det, du er ude på at understrege.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
I øvrigt interessant, at det ekstreme højre popper op som svampe omkring en kolort på en kold septembermorgen for at forsvare ytringsfriheden. Hvor var i henne, da Politistaten nægtede tibetdemonstranterne deres ytringsfrihed? Eller hvor er i, når den ene europæiske højrepolitiker efter den anden bliver taget i at samarbejde med russerne om at skabe misinformation?

Man kunne have jer mistænkt for selektivt at vælge sager hvor der er en muslim indblandet. Meeen, det ville måske også være at tolke for meget på dét.

Og dog, jeg tror ikke det handler en skid om ytringsfriheden for jer. Det handler om, at i får afløb for jeres middelmådige tilværelse ved at sparke nedad.
Hørt
( O )
Hvad har han gjort som er racistisk?

Kim han kom med et godt eksempel tidligere.
"Hvem skal afgøre hvornår en provokation er en provokation"
Politiet, en dommer, dig, en præst?, en imam?

Det samme gør sig gældende i denne sag.
Dommeren har dømt ham, ikke en hel jury.

At du ikke fatter at hans straf er så ligegyldig, det er dit problem.
De har prøvet at skræmme ham, "14 dage betinget".
Det er fuldstændig ligegyldigt, og det er udelukkende en måde at give
ham mundkurv på, uden at sige "DU MÅ IKKE BRUGE YTRINGSFRIHEDEN".
Meeeen... Du må gerne bruge den hvis du roser muslimer, fortæller hvor meget
de bidrager til vores samfund, at deres kultur og normer intet har med voldelige adfærd
at gøre, så er der masser af taletid.

Og dog, jeg tror ikke det handler en skid om ytringsfriheden for jer. Det handler om, at i får afløb for jeres middelmådige tilværelse ved at sparke nedad.


Haha, det var da helt vildt så fornærmet man pludselig blev. Desuden er jeg ikke på højrefløjen men nogenlunde omkring midten (som sagt har jeg altid stemt socialdemokratisk)- ellers godt forsøgt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Frankies

Det han er dømt for. Jeg troede du havde googlet. Det er en søgemaskine man kan bruge til at finde info på internettet!
Er nogen uforvarende kommet til at slippe en anden version af Kim-botten løs?
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art." - Grand Admiral Thrawn https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g
Så du ved altså ikke hvilken paragraf, eller hvad han har
gjort som er racistisk?

Du læser overskriften af noget, også ved du alt.
Spændende.
@Efb 1924

"Jeg har svært ved at se sammenligningen? Problemerne er åbenlyse for dem der åbner øjnene bare en smule og ikke lever i en naiv fantasiverden."

Når du skriver ´fantasiverden´, mener du så en verden hvor man går rundt og tror ting på baggrund af viden man har grebet ud af luften?

Du er med på, at dit indledende udsagn om tingenes tilstand og udvikling var lodret forkert, at du tog fejl i din opfattelse, og at du dermed skal ændre din opfattelse, ikke?

Bare lige for at få det på det helt rene.
CPH-Hotspur:

Enten det, eller også er der en som fundet ud af, hvordan laver en profil mere.
Holder med OB.
Annonce