Kaffe:
Jeg synes ikke at desktop versionen er meget bedre bevendt. Men det er da en mulighed.
Så længe han ikke bryder loven med sine ytringer, bliver det nok meget svært at lade den slags beslutninger hvile på en vurdering af, hvad der kan betragtes som en gyldig demonstration
Han er jo dømt efter racismeparagraffen for ganske nylig, efter han ´demonstrerede´ udenfor Bwalya Sørensens hjem. Derudover kan det næppe være inden for lovens rammer at chikanere tilfældige forbipasserende baseret på deres hudfarve eller at de måske/måske ikke hører til en eller anden religion.
Jeg mener ikke at han skal forbydes at stille sig op og ytre hvad nu. Spørgsmålet er nærmere i hvor høj grad han skal have lov til at være offentlig provokatør med politiet i ryggen.
2) Du tager ikke stilling til den anerkendelse af "voldsmandens veto", der ville ligge i en sådan beslutning. Hvordan er det ikke at give de utilstedeligt voldelige typer ret at forbyde anledningen til deres adfærd at demonstrere?
Det ville også kun give mening, hvis min vurdering udelukkende var baseret på demonstrationen i søndags. Det er den ikke. Jeg har set en del af hans såkaldte demonstrationer, og det meste går ud på at råbe efter tilhørere, svine folk til (eksempelvis ved at kalde folk for ´feltmadrasser´) og generelt forsøge at fremprovokere en reaktion fra gud og hver mand. Der er som nævnt tidligere (tror jeg) allerede mulighed for at forbyde demonstrationer, hvis de vurderes at forstyrre den offentlige orden.
Skulle HuT holde en demonstration hvor de tilsvinede forbipasserende jøder (eller danskere) og udelukkende sang smædesange om hvordan de burde forlade landet gennem en skorsten, brændte bibelen/tohraen af og kun forsøgte at skabe en konflikt med tilhørere, så ville jeg da også håbe demonstrationen blev stoppet. Det er selvfølgelig fair at du ikke er enig. Jeg mener bare ikke at målrettet chikane nogensinde kan tælle som en ´demonstration´. Det er egentlig bare det.
Jeg sympatiserer iøvrigt ikke med nogle af siderne i det der skete på Nørrebro. Man behøver vist heller ikke at vælge en side. Som så meget andet er der tale om to forskellige typer af idioter.
Du mener åbenbart fortsat, at vold mod politiske modstandere skal straffes, men at den faktisk er pisselegitim
Jeg skal da gerne indrømme at det er svært, rent principielt. Men nazister er ikke ´politiske modstandere´. Etnisk udrensning er ikke ´bare´ en anden måde at se verden på end din og min. Jeg mener iøvrigt ikke at der er en modsætning. Blot fordi jeg personligt ikke vil føle sympati for en nazist der har fået bank, så mener jeg stadig at vold skal straffes. For jeg er helt enig med dig i, at det kan blive en farlig sti at bevæge sig ned ad hvis der pludselig er ´frit spil´ på visse grupperinger.
Det gælder da også for de islamister du omtaler længere nede. Jeg er sådan set enig med Kim, DF´erne og andre, i at hardcore islamister, folk der støtter IS, eller hvad man nu kan finde af radikale holdninger i de miljøer, ikke har noget at gøre i Danmark. Men jeg bryder mig ikke om den retorik der går på, at en araber bare er en terrorist du ikke har mødt endnu, og der skal selvfølgelig være plads til folk der gerne vil bo i Danmark, og har valgt Danmark til, fordi det er et dejligt land at leve i.
Men du sammenlignede to meget forskellige historiske situationer med hinanden og postulerede, at hvis blot antifascisterne havde nakket Hitler, ville verden have set helt anderledes ud i dag. Meget ungt. Ikke så klogt. Det var bare det
Nej. Jeg er skam klar over at hvis ikke det var Hitler, så havde det nok været en anden. Den interne økonomiske situation, nationale stolthed, verdensøkonomien
generelt, amerikanernes isolering samt versailles traktaten gjorde det ualmindeligt svært for tyskerne at rejse sig fra krisen. Det er dog værd at notere sig, at vores tid på mange måder er sammenlignelig med netop 30´ernes europa. Danmark er ikke så slemt, men det meste af Europa har stagnerede real-lønninger og høj arbejdsløshed, samtidig med at den nedre middelklasse og ned har nærmest intet sikkerhedsnet i form af opsparinger eller værdier. Det samme ses i USA, omend arbejdsløsheden er lav.
EDIT: Jeg er indlagt til påsketamtam nu her, så eventuelle svar bliver først læst i morgen eller senere - alt efter min tilstand.