Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg kan ikke på nogen måde forstå hvordan man kan tolke det som en sejr til Robert Nielsen.


Der er folk, der mener, at Joachim B. Olsen kan tabe debatter til sten.

Sandheden er dog, at han ofte virker mere forberedt end mange andre af de unge politikere på Christiansborg; uanset om man så måtte være enig med manden eller ej.

Julie Skovsby, Morten Marinus og Louise Schack-Elholm render med førstepladserne i de kategorier.

Jeg er i øvrigt helt enig med dig i dit indlæg. Der skal dog ikke herske tvivl om, tror jeg, at de to røde regeringspartier er de partier, der er mest glade for denne Robert-sag. Det er trods alt dem, der senere hen skal føre kniven over kontanthjælpsmodtagerne!
Mvh.
"Sandheden er dog"

...

En ganske subjektiv mening du her ophøjer til Sandheden. Farligt.


Sandheden er at B. Olsen er en klovn.
Ja, så får vi endnu en Erhvervs- og vækstminister der ikke har den fjerneste erfaring fra erhvervslivet.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Ja det svarer fint til de der høns samt hønemor der var socialministre under AFR/LLR.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Skrækkeligt. Men hvis det er nogen trøst, så er der jo heller ikke nogen af forgængerne i det sidste årti der havde erhvervserfaring.
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ole Sohn var vist nok både direktør i og indehaver af hans egen forlagsvirksomhed i omkring 15 år.

Detailviden er heller ikke noget specielt relevant kriterie. Den slags er vel overladt til embedsmændene Det handler jo ikke om at være en effektiv forretningsmand. Det handler om at være en effektiv politiker, og det er en lidt anden øvelse.

Vilhelmsens begrænsede parlamentariske erfaring er formentlig et større handicap.
Viola:

Tro det eller ej, men Dansk Erhverv, Danske Maritime samt Landbrug&Fødevarer har faktisk rost Ole Sohn for at have været en god erhvervsminister...

http://borsen.dk/nyheder…afgang.html

http://www.business.dk/p…me-industri

http://effektivtlandbrug…UHx84tQ9Xng


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Kaiser,

Ja, så bliver man lidt bekymret som ægte rød :-)
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Efter hvad jeg hører, så er meget af den ros betinget af, at Ole Sohn i sin sidste tid har været totalt handlingslammet og ikke har kunnet rokke med ørerne uden at spørge Corydon og Möger om lov - dvs. rosen bunder i, at han ikke har kunnet ødelægge noget med påhitsomme nye regler, og det kan erhvervslivet jo godt lide - ikke mindst i forhold til, hvad man kunne frygte fra en kommukarl.
Han har heller ikke formået fuldstændigt at udslette borgerskabet, de reaktionære og storkapitalen. Ikke engang mindstekravet om at nationalisere sværindustrien kunne det blive til. Skuffende.

Jeg kunne dog godt lide overdragelsen. Nogen bud på hvilket forlag, der mon har udgivet Sohns gaver til Vilhelmsen? Det er da udtryk for driftig købmandsinstinkt til det sidste.
Annonce