Snak

Mere indhold efter annoncen
Pernille Vermund må iøvrigt være ved at flå håret ud af hovedet på sig selv i raseri. Inden Stram Kurs blev opstillingsberettiget har de ligget rimelig stabilt på 2-3% i de målinger jeg har set. Nu er de, ifølge Voxmeter fra i forgårs, helt nede på under 1%, samtidig med at Stram Kurs ligger lige over spærregrænsen.

Nu har NB brugt så lang tid på at få opbygget en organisation, kapret kandidater hos både LA og DF, fået gjort sig lækre over for de borgerlige vælgere. Ud af ingenting bliver de så overhalet indenom af en hjerneskadet advokat fra en kælder i Sydhavnen akkompagneret af to absurde minions. Hvad er NB´ernes vej tilbage? Har de nogen, når de samtidig med at Vermund skal forholde sig til hvorfor hun pludselig er blevet indvandrerkritisk, også skal forholde sig til at hun formentlig bliver overbudt på nærmest alt hun kan tilbyde.
en hjerneskadet advokat


Du glemte racismedømt, det er vigtigt at få med hver gang man taler om ham.
Tror mediernes officielle benævnelse for RP nu vil være "den racismedømte, hjerneskadede partileder" i al omtale.

Som om hans ytringer og opførsel ikke taler for sig selv, så skal han også lige gøres til en savlende grøntsag.
En racismedom behøver ikke at være et problem blandt de vælgere NB og SK bejler til.

EDIT:
Som om hans ytringer og opførsel ikke taler for sig selv, så skal han også lige gøres til en savlende grøntsag


Det er ikke pointen. Pointen er, at NB risikerer at tabe stemmer til en, åbenbart, forstyrret mand, der nærmest udelukkende udmærker sig ved at stille sig op på gader og stræder, for at råbe skældsord efter folk. Var man nu blevet overhalet indenom af en folkeforfører med ordet og energien i sin magt, så ville den efterfølgende evaluering selvfølgelig være noget anderledes.
26. maj med EU-valg

5. juni(på Grundlovsdag) FT-valg.

Så skal der sgu stemmes løs!
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Alligevel heftigt nok at Løkke "ikke vidste at Mette F. var syg". Der er ikke lige nogen i hans entourage, der har tjekket nyheder siden i går aftes?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Måske har Løkke tænkt at hvis valget faldt oveni EP valget ville han ikke kunne hjælpe sønnike ret meget i hans valgkamp.

Hvis han udskrev valget efter EP valget kunne han bebrejdes at det var for at hjælpe sønnike i valgkampen.

Nu er det en mellemting hvor han kan begge dele.
Hvorfor er der ingen der har tænkt på det. Family first..

Hvis jeg var Mette F så trak jeg denne sygdom til sidste blodsdråbe.Det bliver en lang valgkamp og jo længere hun bliver væk jo mere kan det se ud som om Løkke udnyttede situationen selvom han måske ikke var bevidst om det.


From where you are now i dont think you can go wrong.
@Mercenary

Nu ved jeg ikke lige hvilken kontekst Løkke har sagt det i, men han var jo ved dronningen igår inden Mette postede, så jeg tænker det er det han har ment.
@Bis

Nej, det har du da selvfølgelig ret i.
moderator
"Alligevel heftigt nok at Løkke "ikke vidste at Mette F. var syg". Der er ikke lige nogen i hans entourage, der har tjekket nyheder siden i går aftes? "


Han meddelte jo Dronningen at der skulle være valg før Mette Fs sygdom blev offentliggjort.
Dette er en signatur.
Ja, doh!
Annonce