Snak

Mere indhold efter annoncen
Jamen så ban mig, for at have en anden mening.
Troede hele pointen med en debat er vi kan udveksle forskellige holdninger.

Det minder fanme mere om anden verdenskrig eller Rusland 2019 at udrydde folk
med en anden mening.
Jamies
Lad os tage et dumt eksempel. Flere af Ajax spillerne som var muslimer, ville fortsat faste under Ramadan
selvom de skulle spille semifinale / finale i CL.

Jeg kender ikke nogen kristen, jøde, hindu, buddhist, eller lign som vil gøre noget som i mine øjne
er så snot dumt. Hvad man gør personligt på egen hånd, UDEN at det rammer andre er jeg ligeglad med.
Men at vælge ikke at spise, så man har mindre energi og lader holdet i stikken pga religion er håbløst.


Hvorfor skal du dikterer det? Det er vel op til individet. Det er tåkrummende at komme med et så latterligt argument, hvilket nok taler for, hvorfor du bør udvide din horisont!
docendo disco, scribendo cogito
moderator
Det der billede som alle deler på facebook pt, med en 10 årig der angiveligt vil begå selvmord pga Rasmus Paludan, hvordan ved folk at det ikke er fake? Det er da ulykkeligt såfremt det er sandt, men sådan anonyme udsagn, kan enhver jo lave.

https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/59866282_2668483216556126_4198318282593271808_n.png?_nc_cat=1&_nc_ht=scontent-amt2-1.xx&oh=e6473931f86b0bd045bec51cf7560239&oe=5D65F9A6

Dette er en signatur.
@Jamies

Lad os tage et dumt eksempel. Flere af Ajax spillerne som var muslimer, ville fortsat faste under Ramadan
selvom de skulle spille semifinale / finale i CL.


Det er decideret forkert, og viser bare at du har dannet dig en mening om ramadanen, uden at have sat dig ind i sagen først.

Hvis en fastende person rejser, er det tilladt at bryde fasten. Dvs. at han ville kunne bryde fasten når han rejser til CHL finalen.

Desuden findes der sportsgrene hvor det er faste er en normal ting. F.eks. i bodybuilding, hvor man faster op til en konkurrence.
Hvad man gør personligt på egen hånd, UDEN at det rammer andre er jeg ligeglad med.

Altså du taler om at udvide horisont, du burde tage et kursus i at læse.
Så længe religion ikke rammer andre, er jeg ligeglad?

Jeg dikterer ikke noget, men er det ikke fair nok på et professionelt plan at man gør sig klar
til sit livs kamp? Og på lige fod med ens holdkammerater forbereder sig?

Du bliver nød til at stoppe det der personlige hetz, jeg er ligeså meget imod ekstreme kristne som muslimer.
Jeg synes ikke religion er specielt positivt. (Min egen mening).

Forskellen er dog i dette eksempel at en ekstrem kristen ikke stopper med at spise, der er dog nogle
ekstreme kristne som lader sig hænge i påsken, hvilket er fuldstændig vanvittigt.

Men at lade være med at spise mad når du skal spille en CL semi/finale er idioti i min verden.
Salah han overholdte det heldigvis ikke sidste år, fordi han godt vidste at det ikke er hverdags kost
at stå i sådan en situation.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
MadsLeb

Noget jeg hader allermest i verden, er når folk siger noget er forkert, men ikke fatter
at det de selv siger er forkert.

At bryde Ramadanen for en muslim er en synd (Selv med en god undskyldning) ses det som en synd.
Hvis vi tager Ajax spillerne som eksempel, så skulle de ikke rejse nogen steder hen.
En muslim som rejser kan have "undskyldninger" for at bryde fasten, men i dette tilfælde spillede de hjemme
i en CL semi. Desuden er der mange flere forbehold i forhold til om de må spise når de rejser.
Du burde undersøge tingene inden du udtaler dig.

Bodybuilding er ikke en sportsgren, og er de færreste bodybuilders som faster inden konkurrence.
De fleste kører en diet som består af kulhydrater som indholder så lidt væske som muligt, udover det
drikker de så lidt vand som muligt, så deres vascularity fremstår mere tydelig.

Du har nu udtalt dig om to ting du intet aner om.

Impressive.

Jamies

Der er mange undtagelser, det er dig, som bør læse op!

Mht. Personlige angreb, så er det trættende med det samme unuanceret bullshit.

Jeg skal nok debatterer, men det kræver der er viden og forståelse for tingene, ellers kan du have din monolog for dig selv.

docendo disco, scribendo cogito
Jamies: Hallo, her i tråden skal vi kun diskutere dansk politik.

Også Jamies: Muslimske fodboldspillere i Holland er sygt latterlige.
Niddets arkivar
Sir.

Mon ikke den selvsamme vindertype står bag Jamies og Frankies?
Niddets arkivar
Jeg skulle til at skrive det. Temaerne er omtrent de samme. Særlig at penge vinder trofæer.
Annonce