Snak

Mere indhold efter annoncen

Thorborg nævner selv programmører. Men jo ikke bare programmører, for dem går der vel efterhånden 12 på dusinet af, men faktisk programmører med erfaringer på de helt rigtige områder og med de helt rigtige teknologier. Har de ikke den erfaring, så kan de ikke rigtigt bruges. Hvorfor ikke være lidt mere deltagende og så selv medvirke til, at kvalificerede folk bliver opkvalificeret til at kunne det nødvendige?


Fordi det vel ikke er så ligetil? Progammering er et meget svært fag, som kræver, at man kan sin matematik, og allerede der tror jeg (uden at vide med sikkerhed), at mange danskere vil falde fra. Matematik er heller ikke min stærke side, men min uddannelse har krævet, at jeg skulle have styr på det og så er jeg vel kommet i gennem med en god potion vilje. Jeg kender også til VBA, og jeg ville da have ønsket, at jeg allerede havde kendskab til det, før jeg startede på universitet. Det er endvidere også mit indtryk, at der er ansatte inden for virksomheder, som aldrig har rørt VBA, men man ser i dag, at virksomheder efterspørger mere og mere folk med it-kundskaber inden for SAP og programmeringssprog, så jeg synes da klart, at det er noget, som vores uddannelsessystem skal tage fat om og ikke virksomhederne.

Virksomhederne støtter jo i forvejen folk, som vil efteruddanne sig, så det er jo heller ikke helt sandt, at virksomhederne ikke gør noget på det punkt. Det er bare utroligt svært at lære en gammel hund nye tricks, så man kan jo kun håbe, at den næste generation bliver parat til de opgaver, som der efterspørges i dag. Men hvis man ikke kan finde folkene, så er udlandet jo desværre løsningen.
"Vi er bare ikke bedre"
Progammering er et meget svært fag, som kræver, at man kan sin matematik, og allerede der tror jeg (uden at vide med sikkerhed), at mange danskere vil falde fra


Det er ikke rigtigt. I dag kan en døv abe lære at programmere. Det kræver tid, bevares, men det kan sagtens læres, selvom du ikke er matematisk anlagt. Det bliver iøvrigt kun nemmere og nemmere at programmere. Python, er min påstand, kan du nærmest lære børn at kode i.
Nu lærte jeg først at programmere på min kandidat, og jeg kan da sagtens finde folk af den ældre generation, som heller ikke kender til progammering. Det er da positivt, at folk bliver bedre til det. Det beviser jo, at vi er på rette vej.
"Vi er bare ikke bedre"
Det er helt rigtigt at programmering tidligere har været ret utilgængeligt for ikke-nørder, men i takt med, at det er blevet mere udbredt og de fleste uddannelser kræver man kan finde ud af at kode i en eller anden grad. Så er det også blevet betydeligt lettere. Kodesprogene er blevet lettere tilgængelige, pre-kodede pakker kan downloades, så man ikke behøver at kode eksempelvis machine learning fra bunden men relativt nemt finde pakker, hvor alt det grove arbejde er udført på forhånd.

Jeg har venner der læser noget der minder om datalogi, men med mere fokus på spiludvikling og sådan. I starten skulle de igennem old school programmer, såsom C#, C++, og hvad det nu ellers hedder. Da de kom lidt videre på uddannelsen blev de introduceret til Python og Java. Kode der før havde taget mange timer at få på plads, organiseret korrekt osv. kunne nu klares på ganske få linjer.
Mig bekendt er der også nogle folkeskoler, hvor man forsøger at introducere programmering/kodning allerede i 3./4. klasse. Den generation der kommer i skolealderen i de her år er fucked hvis ikke de kan finde ud af at programmere, men det er også mit indtryk at det bliver en relativt udbredt evne, om ikke andet så blandt unge, indenfor de næste 10-15 år.
DF 3 mandater tilbage. Sikke et blodbad. Smukt.
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Danos

Procentuelt er det helt som ventet.

Men selvfølgelig, efter 25 års buldrende fremgang, er det forståeligt, at du, og andre, er i ekstase over muligheden for at klamre sig til et forbigående halmstrå.
FREM for alt
moderator
Hvis DF ender på ét mandat, mon Anders Vistisen så fortæller os hvor meget den bog har kostet?
Maradona was good, When he was off his meds // Messi was alright, 'Til the Tuesday night, He had to play the Reds. // // Oh Mac Allister, Oh Mac Allister // He's the best there's been, from the Argentine, Oh Mac Allister
Det var jo ikke forventet, at DF ville miste 15%.
Rekord stemmeprocent.. Endnu et tegn på, at danskerne har afvist det højre-ekstreme.
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
Danos

Ifølge dig, og....hvem, er det ikke ventet.

Messerschmidt tømte alle hylder i ´14, og af samme grund er 2009, den eneste nogenlunde sammenligning, om end den heller ikke er optimal.
FREM for alt
I de radikale er man helt oppe og støde...9,7%

Nu går Danmark fra ingen indflydelse, til ingen indflydelse.
Men virkeligheden har altid haft det lidt svært i RV.
FREM for alt
Annonce