Snak

Mere indhold efter annoncen
Så problemet er at folk lytter til Gretha? Hvorfor skal Gretha egentlig præsentere en løsning for at være relevant? Der findes stribevis af danskerne, også politikere, der præsenterer deres holdning til indvandring uden at have en løsning der går på andet ´de skal hjem!´, hvorfor er reglerne pludselig anderledes når det ikke handler om at hælde en spand lort ud over indvandrere?
Kripa

Hvad er det Thunberg siger, som du forventer folk ikke ved i forvejen?
Problematikken har været velkendt før Thunberg blev født!
Thunberg behøver ikke præsentere en løsning, vi alle sammen godt ved hun ikke har.
Så meget desto mere, er mediernes frelserdyrkelse lidt absurd.
En person der mener at "kunne se CO2," lyder umiddelbart ikke helt rask. Det burde i sig selv få alarmklokkerne til at bimle højt og ildevarslende.
Jeg anklager medierne/politikerne. Det vil du opdage hvis du genlæser mit indlæg.

Ift Din kobling til indvandring undrer mig en smule:
Under Løkke (2015-2019) blev det til mere end 100 stramninger.
Hvis du gerne vil se eksempler på konsekvenserne uden indgreb, kan du med fordel kigge på Sverige.
FREM for alt
Der er jo ikke tale om frelserdyrkelse, Gretha er et symbol på den ungdom, som skal arve en hærget planet efter din generation, Kim. Du angriber derudover hende i stedet for budskabet, for selvfølgelig er en påstand om at kunne se CO2 skør, men det gør jo ikke budskabet mindre vigtigt. Og selvfølgelig blæser medierne det op, for de bringer det, som masserne kaster deres opmærksomhed på, men skal hun og budskabet angribes af den grund?
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art." - Grand Admiral Thrawn https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g
Så hun siger noget som alle er klar over, men alligevel mener du, at hun har haft en effekt på valgets resultat? Kan du bestemme dig? Jeg kan ikke genkende billedet som en frelser, men selvfølgelig har der været opmærksomhed omkring en ung stemme, der har haft muligheden for at tale foran de mægtigste mennesker på kloden i en alder af 14-15 år.

Under Løkke (2015-2019) blev det til mere end 100 stramninger


Og langt de fleste af disse stramninger havde ingen effekt, udover at tilfredsstille kældermennesker, og gøre livet surt for "de andre". Hvis vi ser samme handlekraft angående klimaet, så ser det sgu sort ud.

men skal hun og budskabet angribes af den grund?


Det tager jo fokus fra perkerne og terrortruslen!!! Det er den største synd man kan begå blandt de nationalkonservative. Er man i tvivl, så kan man passende følge med næste gang en eller anden højreradikal psykopat tager sin sølle tilstedeværelse ud på uskyldige. Tuderiet over, at medierne fokuserer på den stadig stigende voldsparathed blandt det militante højre vil ingen ende tage, og fanden tage den der påpeger, at hvide højreradikale er en langt større trussel i vesten disse år.
CHP

Selvfølgelig skal hun ikke angribes.
Hun skal, i lighed med de fleste meningsdannere, mødes med kritiske spørgsmål.
Jeg indser ikke, hvorfor hun skal udgøre en undtagelse.
Specielt ikke, i relation til vigtigheden af temaet.
Jeg er helt med på at medierne går i ekstase, i forbindelse med visse feelgood-statements. Det var dét, jeg prøvede at sige i det tidligere indlæg.

Og i øvrigt:
Greta synes mere knyttet til moderen, end egen generation, eller noget andet, for den sags tjeneste.
FREM for alt
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I burde lade være med at diskutere med en fremmedfjendsk løgner
Selvfølgelig skal hun lige som andre meningsdannere mødes med kritiske spørgsmål, men de skal jo være relevante og rettet mod det budskab, de nu ønsker at komme med. Bliver klimaet mindre vigtigt, fordi hun har et nært forhold til moderen, fordi hun er autist, eller fordi hun måske har påstået, at hun kan se CO2?
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art." - Grand Admiral Thrawn https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g
Kripa

Er dit indlæg fra 12.23 henvendt til mig???
FREM for alt
Selvfølgelig skal hun lige som andre meningsdannere mødes med kritiske spørgsmål


Nej. Hun er seksten år gammel.
Det primære "problem" med Thunberg, knytter sig ikke til det kiksede pr-stunt.
Det falder tilbage på medierne/politikerne, at Thunbergs indvirkning i valgkampen, ikke flyttede debatten fra floskulære paroler, til det løsningsorienterede.

Hvordan skulle en 16-årig pige få løst et grundlæggende problem i politik? Valgflæsk og varm luft er jo ikke begrænset til klimaet og det praktiseres i stor stil af begge sider.

Hvis det er din anke imod hende, så har du skisme store forventninger.
Annonce