Fraværet af en adressering Ift politikere, kalder derimod på dyb undren.
Men du har jo selv svaret på, hvorfor politikere ikke går i dybden med løsninger, og i stedet for holder sig til det banale. De løsninger, vi har pt, ville konsekvent være ubehagelige.
Og hvis politiker x siger, at det koster i omegnen af 14 skridtspark at rydde op, mens politiker y overlegent smider nogle floskler afsted, hvem tror du så vinder?
Problemet med floskler er jo i øvrigt ens på begge sider af spektrumet. Vores infrastruktur er presset, vores politi er på røven, Skat er stadigvæk et bombet lokum klimaforandring, ældrepleje, sundhed generelt, psykiatrien, børnepasning, førtidspension er en joke, jobcentercirkus er der ikke gjort noget ved, og folkeskolen kører heller ikke vildt godt... Og har vi set løsninger fra nogen af partierne på noget af det?
Hvordan vil man håndtere klimaet i globalt regi?
Det skal danske politikere vel reelt ikke bekymre sig om? Det er fint, hvis vi kan lave globale aftaler og samarbejder, men først og fremmest skal danske politikere have styr på dansk udledning.
Hvor vil man finde finansieringen, i en situation hvor man kigger lige lukt ned i et gabende hul?
Det samlede budget er stadigvæk på den gode side af 1000 mia kroner om året. Men hvis det virkelig skal være, så kunne vi vel frigøre ca 80 mia ved at aflyse købet af noget overkompliceret amerikansk skrammel til forsvaret. Helt ærligt, finansieringen af det her er det mindste af problemerne.