Snak

Mere indhold efter annoncen
Og de 2 missiler som er blevet sendt til USA virker mere som et symbol end som et egentlig angreb. Iran har gjort hvad de kunne i forhold til at undgå et amerikansk modsvar. Endvidere er USA vist ikke Irans eneste bekymring i Mellemøsten, så nej jeg tvivler stadig på en krig.
"Vi er bare ikke bedre"
Hvorfor repos ?
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Mr Pink, Kimtell etc.

1. Jeg kan ikke tilgå dine links.
2. Så synes jeg personligt, at det er en statistisk størrelse, som kan betragtes på mange måder, når det kommer til normative udsagn.
3. Sharia er en kæmpe størrelse på højde med Jihad. Personligt ved jeg, at det er de færreste muslimer der overhovedet kender til udformningen og indholdet i begge dele.
4. Islam er en stor størrelse, som indebærer mange elementer og variationer i troen. Der er lige så stor forskel på muslimer, som der er iblandt de kristne.

Vi kan aldrig blive enige i denne debat. Jeg vil dog medgive, at der er visse problemer med et (fåtal) af muslimer, men ligesom Stram Kurs ikke er sigende for dansk politik, så skal man hellere ikke gøre fåtallets normative betragtninger til den altafgørende sandhed. Dette er især henvendt til dig, Kimtell.
docendo disco, scribendo cogito
Mette Frederiksen gør klogt i at forholde sig i ro og tænke på Danmarks nuværende og fremadrettet interesser.


Fordømme Iran således at vores land og vores kongehus stadig kan ligge i ske med Saudi Arabien.
Hvad er det Saudi Arabien har gjort ved Danmark, som er så forfærdeligt? Der er heller ingen, der taler om at fordømme Iran. Det fungerer ikke sådan, at man fordømmer andre lande ud af det blå.
"Vi er bare ikke bedre"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er jo ikke et postulat, når alle, der følger med og orienterer sig om samfundsforhold i Dk, ved, at mange (15-30%) indvandrere i flere undersøgelser selv udtrykker, at de ikke ønsker demokrati, hvis det strider mod deres tossede religiøse love fra Middelalderen.

Men når vi ikke vil forbyde forhuds-omskæringer fordi det vil betyde, at en masse jøder ikke kan blive boende i Danmark (religion/kultur over demokrati?), så er det ikke et problem?

Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Og Pink, synes du egentligt, at det er så vildt, at 27% af de ikke-vestlige indvandrere svarer således? Her kan du jo huske dig selv på, at 15% af dem med dansk baggrund, det vil sige sådan en som dig, har det på samme måde. Dette jævnfør den undersøgelse du selv linker til.

Måske skulle du bare lige spise brød til og lade være med at gøre problemerne større end de er (medmindre du absolut ønsker at være et DF-talerør). Du kunne evt. også prøve at forholde dig kritisk til sådan en undersøgelse.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
"Hvad er det Saudi Arabien har gjort ved Danmark, som er så forfærdeligt?"

Skal vi vælge allierede på baggrund af hvad de har gjort mod os, eller skal vi vælge allierede på baggrund af deres moral og handlinger?

Selvom en bekendt ikke har stukket dig et par flade, kan du godt smide vedkommende på porten når han tæsker sin kone. Eller du også kan spørge din (måbende) omgangskreds; hVaD eR dEt hAn HAr gJorT mOd jER, sOm eR SÅ foRfæRdELigt? når de smider ham ud.

Jeg finder det komplet absurd at Danmark overhovedet støtter sådan et fuldstændigt vanvittigt diktatur som Saudi-Arabien. Vi burde absolut ikke handle med dem. Vi burde kritisere regimets behandling af civilbefolkningen ved enhver given lejlighed.

Kettel fratræder som DC i statsministeriet.

Og stopper imorgen...

Godt Rossen er der til at holde skuden på ret kurs.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Skal vi vælge allierede på baggrund af hvad de har gjort mod os, eller skal vi vælge allierede på baggrund af deres moral og handlinger?


På baggrund af handlinger. Når det kommer til udenrigspolitik, så er jeg klar realist. Man kan ikke dele verden om i, hvem som man vil handle med og hvem som man ikke vil handle med på baggrund af ideologi. I så fald skulle man give fingeren til rigtig mange lande. Heriblandt Kina. Det er en idealistisk tankegang, som kun bliver på papiret.

Jeg finder det komplet absurd at Danmark overhovedet støtter sådan et fuldstændigt vanvittigt diktatur som Saudi-Arabien. Vi burde absolut ikke handle med dem. Vi burde kritisere regimets behandling af civilbefolkningen ved enhver given lejlighed.


Hvad så med lande som Tyrkiet og Kina, som pt. fører listen over flest fængslede journalister? Alle store virksomheder som Lundbeck og Novo Nordisk er nede i Saudi-Arabien, og hvad vil man dog opnå ved at nægte befolkningen medicin f.eks.? Hvad er formålet med et boykot? Hvorfor skal verdensøkonomien kastes ud i et nyt roderi, fordi Saudi Arabien har et regime, som sikkert bakkes op af befolkningen?

Vil du fortælle dine børn, at du afskrev en eksport på 7 milliarder i kampen for at redde klimaet?
"Vi er bare ikke bedre"
Annonce