Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg forstår hvor du kommer fra, mirakel mix, men hvem bestemmer hvornår sådanne midlertidige ordninger skal træde i kraft? Videre har erhvervslivet jo ikke et særskilt ansvar og at de kan holde skruen i vandet og folk i arbejde på trods, skal vel ikke straffes? Jeg deler nok ikke dit syn på "fair".
Umiddelbart ville jeg sidestille det med lønkompensationerne osv. beslutningerne burde ligge samme sted og ske i forhandling med erhvervslivet :)
Scouser, inden for eget ressort måske. Men ikke for staten generelt.
Noget siger mig, at den sagsbehandling der blev udført af de sager man nåede, ikke har været blandt den mest komplicerede type. Det er dog selvfølgelig også en stor beslutning, hvis man skulle lamme andre dele af staten, for at kunne udføre det her.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Nu kender jeg ikke til de konkrete kriterier i kontrollen, men at tjekke et hav af virksomheder med et hav af forskellige ejerkonstruktioner osv. på få uger er ultrakompliceret og kan kun gå galt.

De første sager om støttepenge, der (delvist) havner i skattely, er kommet frem. Det er kun starten:

https://nyheder.tv2.dk/samfund/2020-05-14-selskaber-ejet-i-skattely-har-faaet-261000000-kroner-fra-hjaelpepakker-se

Grunden til, at der blev lempet på kontrollen var, at Dansk Erhverv stod med hatten i hånden og tudbrølede og forudsagde dommedag.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Hvis ellers restriktionerne er tydeliggjort i ansøgningsprocessen, bliver øvelsen at inddrive igen. I forhold til effektivitet og omkostninger, tror jeg det er noget lettere, selvom man nok må vinke farvel til en pæn sum. Så håber jeg desuden at politikerne går på den store klinge og hænger alle ud som stejler, så forbrugeren kan træffe sit valg.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er allerede blevet udstillet af Folketingets Ombudsmand. Men et flertal til højre for midten valgte at se igennem fingre med, at ministeren begik åbenlyse ulovligheder.

Støjsenderne kører nu videre med sin barnebrudsretorik og slipper nok med et rap over nallerne.


Det kunne godt være forløbet.

Det vil være ærgerligt.

Edit:

Embedsmændendes snak er en ting.

Hvis Søren Pind kunne komme på banen og give Inger kniven kunne der måske ske lidt mere. Pind virker ikke til at være glaj ved den rødhårede Inger.

Hvad der ikke kan nuanceres, er at Inger er en løgner og hun burde ha vidst, at det hun havde gang i var ulovligt. Skuffende, at der ikke er mere konsekvens fra FT, når hun bliver knaldet for det.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Halil

Mon ikke Pind har det problem, at eventuelle afsløringer Vil være at skyde sig selv i foden. Eller hovedet for den sags skyld.
Han er tordnende indebrændt over den, i egen forståelse, urimelige skæbne i venstre, hvor han så sig selv som formandsemne, men endte på et ydmygende tålt ophold som forskningsminister.
I følge Qvortrup/Triers bog, "For enhver pris", nærede folketingsgruppen ligefrem bekymring ift Pinds "mentale velbefindende."
FREM for alt
Tror man på at der reelt sker noget?

Jeg har til gode at se reelle konsekvenser for politikere. Jeg husker akkurat nogle enkelte i forbindelse med Tamilsagen, men ellers...? Og selv den var vel næppe endt sådan i dag med nutidens syn på sagen.

Der er blevet sjoflet ubærligt i forbindelse med skat. Der er en Morten Bødskov, der har begået nødløgn, der er Troels Lund Poulsen, der var sovset ind i Thronings skattesag, men alle er de jo bare fortsat og fået ministerposter.

Jeg kender meget få, der som politikere taler om deres store ansvar, men når det kommer til stykket er det tæt på ansvarsfrit at begå fejl og ulovligheder. Sådan forekommer det mig. Det kan sammenlignes med de større magtmennesker, der også har fået gyldne håndtryk efter elendig udførelse af job.

Jeg har for længst mistet tillid til det politiske system. I den konkrete sag forstår jeg godt man ønsker at gøre noget ved “børnebrude”, men selvfølgelig skal reglerne overholdes.
Jeg har til gode at se reelle konsekvenser for politikere.


Det havde langvarige konsekvenser for Poul Nyrup at køre med for lille cykelhjelm.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Jeg har for længst mistet tillid til det politiske system. I den konkrete sag forstår jeg godt man ønsker at gøre noget ved “børnebrude”, men selvfølgelig skal reglerne overholdes.

Igen er det bare værd at pointere, at Inger Støjbergs handlinger ikke reddede nogen barnebrude over hovedet!
Annonce