Snak

Mere indhold efter annoncen
2 byrådsmedlemmer for DF i Vordingborg har set sig så sure på Tulle at de skrider til Nye Borgerlige.

Selvom det for mig personligt er en fornøjelse at se den runkne DF-ledelse blive tisset på, er alternativet bare værre. Og udover en (endnu mere) indvandrerrabiat tilgang, er de vel ikke særligt tæt beslægtede på f.eks. økonomien, der mere ligner Liberal Alliances nedskæringsideologi?

En grim udvikling, hvis de også skal til at være "stuerene" (shit!) - props til Paludan for i valgkampen at få alle andre til at virke spiselige.
Med Lindholm er det nok nemmere at blive valgt til byrådet i Vordingborg for NB end DF.
NIMB.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Generelt tror jeg ikke at det økonomiske aspekt fylder alverden for disse mennesker. At lægge sig lidt op ad socialdemokraterne og lade som om man er interesseret i de ældre, var en god platform, men partiets pièce de resistance har jo altid været noget andet. Især på lokalniveau, er der god plads til diverse karakterer.

Godt man har Sørens Espersen til at redegøre.
Jeg er bange for at du har ret, Bosse. Men, for mig, hellere hykleriet om de gamle og velfærdssamfundet end benhårde nedskæringer.
Embedsværket, ligner det, er enige om at Inger burde være bevidst om, at en undtagelsesfri instruks var ulovlig. Nu senest med departementschefen.

Om det kommer til at betyde noget for Inger, andet end en næse, er desværre forsat usikkert.

En skam det skal være usikkert. Det burde det ikke være.

Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er mig bekendt stadig ord mod ord om Støjberg blev advaret mod at en generel adskillelse var ulovlig.

Efter Tamil , og måske også Tibet, er det utroligt at ingen tilsyneladende har lavet et notat eller lignende.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Altså, Inger sir hun ikke blev, alle andre sir hun blev?

Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Hvis jeg har forstået Støjberg forsvar rigtigt er det at selvom der ikke stod noget om at adskillelse skulle ske individuelt i pressemeddelsen var det underforstået at der skulle administreres efter konventionerne.

Det var også sådan styrelsen skulle opfatte det da de spurgte ministeriet om der skulle administreres efter pressemeddelelsen.

Jeg siger ikke at det giver meget mening.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Hvis jeg har forstået Støjberg forsvar rigtigt er det at selvom der ikke stod noget om at adskillelse skulle ske individuelt i pressemeddelsen var det underforstået at der skulle administreres efter konventionerne.


Det er også den historie departementschefen kører med fra retten.

Det giver ingen mening, men gør formentlig, at Inger blot får en næse.

Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Eftersom Inger skulle have fjernet den del i instruksen omkring at de skulle vurderes individuelt, så ville det være mærkeligt at påstå, at det samtidigt var underforstået...
Annonce