Snak

Mere indhold efter annoncen
Ufrugtbar debat = massive problemer med indvandring i Sverige.

Jeg er med på at debatterne sjældent bliver kønne, men der er også noget absurd i at det bedste er at stikke hovedet i busken og ignorere at selv Sverige nu, omsider, for alvor erkender at antallet har betydning
Men hvem herinde er egentlig uenig i at der er problemer?
Der er næppe nogen der ikke anerkender at der er problemer men der er jo ingen løsningsforslag fra højrefløjen

Et moderne samfund tager sine internationale forpligtigelser alvorligt og vi bliver aldrig et samfund der kun vil have tilgang af nettobidragere.

Vi kunne godt lave en liste over liv det ikke kan betale sig for det danske samfund at kvinder føder og kræve an abort men det gør vi naturligvis ikke.
From where you are now i dont think you can go wrong.
"Men hvem herinde er egentlig uenig i at der er problemer?"

Er du seriøs?
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Ja alle ved da at der er problemer - også Löfven. I 2019 udtalte han følgende:

Den socialdemokratiske leder, Stefan Löfven, der også er statsminister, har nu forklaret i magasinet Agenda på svensk tv, hvad regeringen vil gøre for at løse problemerne.

Han mener, at problemet er adskillelse, og at indvandrere i de tunge bydele er hægtet af samfundet.- Den organiserede kriminalitet skyldes adskillelse, at det her har fået lov at stå på alt for længe. Det vigtigste, vi kan gøre, er at mindske adskillelsen i vores samfund, siger han ifølge svt.se i interviewet.

I Danmark tales der ofte om, at andre kulturer, andre værdier og baggrunde kan være en del af årsagen til vold og kriminalitet. Stefan Löfven ser anderledes på det.

Årsagen er adskillelsen, for høj arbejdsløshed og for lidt erhvervsliv i områderne, hvor bandekriminaliteten sker.- Men det havde der været, uanset hvem der havde boet der. Havde man placeret mennesker, der var født i Sverige, under samme forudsætninger, ville man få samme resultat.


Dette kunne måske være et interessant udgangspunkt for en debat. Tror man mest på den dansk forklaring om kultur, religion og værdi som hovedårsag til problemet eller handler det mere om arbejdsløshed og adskillelse jvf. Löfven?
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, Pink.

I dine (irriterende selvforherligende) højtråbende tirader glemmer du ofte at det folk primært reagerer på er dine og Makker Tells totale mangel på nuancering og uvederhæftige dagsordener, overdrivelser og manglende forholden sig til kilder.

Jeg tror ikke jeg er stødt på brugere, der ikke anerkender at der bestemt er udfordringer at tage fat på.
Argh, det er nok muligt at vi i DK oftere ender i en debat om.islams væsen og hvad har vi men at der skulle være den forskel på DK og Sverige synes jeg er for unuanceret.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Argh, det er nok muligt at vi i DK oftere ender i en debat om.islams væsen og hvad har vi men at der skulle være den forskel på DK og Sverige synes jeg er for unuanceret.

Jeg forstår ikke helt hvad du mener. Som du selv skriver, så ender vi tit i en debat om Islam, kultur og værdier i Danmark. Og det er vel netop den sti som Sverige ikke vil gå ned af? De ser ikke islam og mellemøstens kultur som hovedforklaring på problemerne, men holder fast i der nærmere er tale om sociale problemer?

Og derfor forfalder de heller ikke til hadefuld retorik rettet mod "islam og voldskultur" aka. de holder tonen og det konstruktive blik på hvad man kan gøre for at fremme integrationen?
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Toon

OK. Jeg synes det er lidt for skarpt at fremstille det som om at vi i DK mener at det er islam og i Sverige sociale problemer.

Udlændingedebatten er begge steder en pærevælling af begge holdninger.I Sverige nok mest Lofvens synspunkt som du skriver.

From where you are now i dont think you can go wrong.
Jamen enig. Og det er lidt skarpt. Jeg tror bare, at når "tonen" kritiseres i Danmark og når vi så tilgengæld påstår at de i Sverige slet ikke mener, der er nogle problemer, eller nogen debat herom, så er det fordi deres diskussion om emnet ikke er blevet forrådnet. Og med det mener jeg, at de holder et konstruktivt fokus på hvordan de kan løse problemerne, og at de ikke forfalder til angreb på religionen islam samt mellemøstens kultur. Det er vel i høj grad det som ligger bag Nye Borgerlige og DFs retorik? Og det kan jeg ikke se, at der kommer særlig meget positiv udvikling ud af, da jeg grundlæggende ikke tror det er her problemet ligger (som Löfven).
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Annonce