Snak

Mere indhold efter annoncen
Gud, konge og fædreland og en værdipolitik som mere og mere tegnes af M.Knuth er ikke noget naturligt tilflugtssted for radikale.
LA burde profitere på dette.
From where you are now i dont think you can go wrong.
LA burde profitere på dette.


Det tror jeg ikke, de kommer til. Kun i meget begrænset omfang. Værdipolitisk og fordelingspolitisk er de to partier som vand og ild. De har dog nogle fællestræk på den økonomiske politik, men slet, slet ikke et 100 pct. match.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
LA er imod fx Burkaforbud og forbud mod bønnekald
Så vidt jeg husker mener både R og LA at beløbsgrænsen for ikke EU borgere skal være meget lavere ( også ift C og V )

Fordelings og miljø/klima holder helt sikkert de fleste af dem der stemte på R i 19 men nu overvejer andre muligheder i rød blok men for dem der søger over midten tror jeg LA er det bedste match.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Det er muligt, men jeg tror grundlæggende ikke på, at særligt mange vil søge over midten. Ikke kun pga. forskellene i holdninger og værdier, men også fordi oppositionen er splittet, mangler et politisk projekt og står uden en samlende lederfigur. Det er ikke kun R-vælgere, der ikke finder blå blok attraktiv pt. Trafikken over midten går den forkerte vej set fra blåt perspektiv.

Skal R-vælgere se blå blok som et alternativ, kan Støjberg ikke sidde i en central position. Hun er antitesen til alt, R og deres vælgere står for, og de kan godt regne ud, at Støjberg vil få stor indflydelse i en V-ledet regering, som LA o.a. borgerlige partier leverer stemmer til.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Hvis Støjberg er et problem for Radikale vælgere, så jeg svært ved at forstå at de kan støtte den nuværende regering. Den kom til magten, ved at kapre vælgere fra DF ved at tage DFs politik på udlændinge området.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jens Rohde:

True med "at gå" ? - er der ikke noget om at det kan virke bedre at "true med at blive"

Hørte ham omtalt i middagsradioavisen som "prominent", skal der virkelig ikke mere til ?

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Lidt komisk at Simon-Emil nedlagde partiet Fremad samme dag som denne sag eksploderede. Dér kunne mange Radikale have søgt hen. Men enig i at størstedelen bliver i rød blok. Størstedelen vel til SF men mon ikke der drysser lidt af på K og især LA. Men mange blir vel også i R medmindre det brænder helt sammen.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Sten

Dels er det retorikken og så er der altså også forskelle fx tager vi nu kvoteflygtninge og S turde sige nej til et forbud mod bønnekald selv om det er en mindre ting.
Der er blevet givet hjælp til udsatte familier og det har gavnet blandt andet indvandrerfamilier.
From where you are now i dont think you can go wrong.
forhammeren - til gengæld snakker de om at inddrage dynejakker og halskæder - en ret tydelig afsender.

Og taler om indvandringsproblematikker ved banegårde.

og sat stort fokus på årgang 1997 og kriminaliteten for denne årgangs efterkommere

Det er i hvert fald situationer, hvor jeg har tænkt at S har rykket sig meget og taget ejerskab på denne kampplads
Jeg tror iøvrigt mange, ligesom jeg, tænkte at det da kun kunne blive et spørgsmål om tid inden også Jens Rohde lavede drama.

Ham bliver jeg aldrig fan af.
Annonce