Snak

Mere indhold efter annoncen
Du skal lige kalde ham "luderdreng", hahahha. Held og lykke med hvordan den bliver modtaget af moderatorne.

Har du konkret bevis på at hun har brudt ministeransvarlighedsloven, eller agerer du bare folkedomstol lige nu?

Tror du, at støttepartier har mistillid til regeringen? Tror du at vælgerne har mistillid til regeringen? Det er kun DF-pensionister, NB-skinheads og de resterende sølvpapirshatte der ikke har tillid til regeringen.

Jovist, der er meget der umiddelbart tyder på, at Mogens Jensen har givet en ulovlig instruks - præcis ligesom Støjberg - og det skal selvfølgelig undersøges, hvilket alle støttepartierne og langt de fleste danskere støtter op om. Og hvis det viser sig, at han HAR brudt loven, så skal han selvfølgelig udskiftes. Men der er ingen grund til at udskifte hele regeringen. Derfor er der heller ikke behov for en §15. Det er støttepartiernes holdning, og de repræsenterer alle deres vælgeres holdning - her inkluderet min egen. Præcis ligesom demokratiet ønsker det.

Det er ikke alle danskere der er oprørte over, at en industri der leverer underskud på at mishandle dyr er bukket under. Godt nok ikke på en køn måde, men altså ikke noget der fundamentalt ændrer på folks holdning og tillid til regeringen. Det var den rigtige beslutning, med tanke på den risiko der var forbundet med industrien. Det er, som sædvanligt og forventeligt, hovedsageligt oppositionen der kæfter løs.

"De facto" er, at Socialdemokratiet især og rød blok stadig står stærkere end noget andet i dansk politik lige pt. Og de agerer ud fra den magt de retmæssigt har opnået på helt legitim, demokratisk vis.
Og det kommer fra en OB-fan.
@triple
Har du konkret bevis på at hun har brudt ministeransvarlighedsloven, eller agerer du bare folkedomstol lige nu?

Ja, når en minister en bekendt med en ulovlighed og ikke stopper den, er det strafbart.

Det er klart for enhver, at netop det er sket (og fortsat sker). Instruksen blev givet af statsministeren på et pressemøde og senest søndag blev hun bekendt med at det var ulovligt.

Faktisk er ulovlighederne fortsat ikke stoppet og både hjemmeværn og politi er sat ind på at kontrollere og sikre, at den ulovlige instruks fortsat udføres.

Desuden kan en minister også stilles til ansvar for forsømmelse - fx ved ikke at undersøge om der er lovhjemmel. Man har faktisk pligt til at undersøge dette - navnlig i så omfattende sager.

Og man havde jo allerede undersøgt lovhjemmel, da man inden instruksen vidste, at der ikke var lovmæssig baggrund for at tilbyde ekstrabetaling for hurtig aflivning. Det er umiddelbart også belastende.

Det er kun DF-pensionister, NB-skinheads og de resterende sølvpapirshatte der ikke har tillid til regeringen.

Wow - godt så.

Det er støttepartiernes holdning, og de repræsenterer alle deres vælgeres holdning...

Det er jo åbenlyst noget sludder.
Selvfølgelig er der masser af vælgere hos støttepartierne der ikke har tillid til Mette Frederiksen og regeringen.

Ja, selv den logrende skødehund nr. 1, Pia Olsen Dyhr, har været ude og sige, at der har været et "demokratisk underskud".

Men der er ingen grund til at udskifte hele regeringen.

Men det er jo ikke Mogens Jensen der har udstedt instruksen - det er Mette Frederiksen. Mogens Jensen har i øvrigt også bekræftet, at alle beslutninger er truffet på "regeringsplan".

Det er ikke alle danskere der er oprørte over, at en industri der leverer underskud på at mishandle dyr er bukket under.

Newsflash - det handler ikke om mink. Ligesom Støjberg-sagen ikke handler om barnebrude.

Det handler om grundloven - det mest hellige vi har.

Det var den rigtige beslutning, med tanke på den risiko der var forbundet med industrien. Det er, som sædvanligt og forventeligt, hovedsageligt oppositionen der kæfter løs.

Jeg kender naturligvis ikke dine meritter på området, men det står i modstrid mod førende eksperter og sltså nu også dem der gav informationen til at starte med, SSI.
Så kan du ikke lige komme med dokumentationen for at det var "det rigtige"?

Og selvom det var "det rigtige", så fratager det ikke Mette Frederiksen, Mogens Jensen og de andre implicerede, deres ansvar overfor loven.

Og de agerer ud fra den magt de retmæssigt har opnået på helt legitim, demokratisk vis.

Nu er der heller ikke nogen der påstår, at de agerer illegitimt - sådan i bred forstand (minksagen udeladt). Det handler snarere om en amoralsk adfærd, der ikke stemmer overens med politiske "venners" forventninger.
Som sagt, selv Pia Olsen Dyhr har været ude med kritik, så står det sandt for dyden skidt til.

Og det overordnede billede er, en statsminister der i højere grad end nogen af sine forgængere i nyere tid, forvalter sin magt på en totalitær måde. Helt ud i embedsværket hvilket der ikke tidligere har været tradition for. Herunder er hele Rossen-sagen ganske sigende.

Thorsten Borring Olesen udtalte sig for nylig om emnet ifm udgivelsen af hans bøger om danske statsministre, og kaldte her Frederiksens forvaltning af magten for skræmmende.

Så kan det godt være, at hun bevæger sig indenfor lovens rammer (igen, minksagen fraregnet), men der er politisk tradition for at man ikke misbruger den tillid og udnytter systemet.

Jeg skal selvfølgelig ikke blande mig i hvordan du ønsker landet ledet. Personligt anser jeg dog udviklingen som usund - uanfægtet hvilket politik der måtte føres.
Nu var det jo dig der slog op i banen og skulle komme med Trump-referencer.

Det er jo nærmest auto-reply når man løber tør for argumenter. Speaking of trolling.


Når du uden nogen dokumentation påstår, at Mette Fredriksen regerer uden lovhjemmel og flertal bag den førte politik er du så langt ude, at det er helt fair at kalde det trumpsk.

Men i den konkrete sag om minkavlerne har regeringen da uden tvivl begået en alvorlig fejl.

At det så rammer en branche, det står for systematiseret dyremishandling uden et efter min mening anerkendelsesværdigt formål, går så, at jeg måske tænker, det er meget godt, den forsvinder. Men måden det sker på, er klart ikke i orden.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Når du uden nogen dokumentation påstår, at Mette Fredriksen regerer uden lovhjemmel...

Uden dokumentation? Det er sågar indrømmet af statsministeren selv.
Men som du også selv har købt ind på, er det åbenbart bare en fejl.

Jamen, så er den jo ude af verden.

At det så rammer en branche, det står for systematiseret dyremishandling uden et efter min mening anerkendelsesværdigt formål, går så, at jeg måske tænker, det er meget godt, den forsvinder.

Aha, jeg antager, at du med samme argument i hånden, pure frifinder Støjberg i hendes sag (?) Eller er du pædo og går ind for børneægteskaber?
Men i den konkrete sag om minkavlerne har regeringen da uden tvivl begået en alvorlig fejl.


Bekymrende neddysning af alvoren omkring Mette og Moens ageren.

Det er et af de vigtigste principper i et demokrati, som de har brudt.

Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@halil
Præcis.

Hvis man på den ene side kræver Støjbergs hoved på et fad, kan man jo ikke stå og sige, at vores statsminister har begået en "fejl" - i hvert fald ikke hvis man ønsker, at blive taget bare nogenlunde seriøst.

Og når man så efterfølgende egentlig siger, at det da egentlig heller ikke er så skidt endda, fordi man ikke bryder sig om minkindustrien, mister man selvfølgelig fuldstændig retten til det.

Jeg ville ønske, at folk formåede at bevæge sig lidt udenfor deres eget politiske ekkokammer, hvor lovovertrædelser vurderes ud fra partifarven på dem der har begået dem.

Som du skriver, er der meget mere på spil her.
Det burde også ha´ lidt større fokus, at Tesfaye fjerner en rapport fra er et statsstøttet studie, fordi han ikke bryder sig om konklusionen.

Tesfaye har haft adskillige fejltrin, som han er sluppet billigt ud af. I nogle sager har han værer helt på kanten (og over) ift., hvad han kan og må som minister. Gad vide, hvor længe heldet er med ham. Helt tydeligt, at han en mand, der nyder magt og gerne vil have mere af den.
Det er altid et problem for folkestyret og for alle Folketingets partier, når repræsentanter opfører sig uetisk eller direkte ulovligt.

Desværre er der ofte mere fokus på blokpolitik.
@ Roso

Du formår jo ikke at dokumentere noget som helst. Det er også svært, når man lyver/opfinder sin egen virkelighed.

Jeg har skrevet, at regeringen har begået en alvorlig fejl i minksagen. Du breder det ud til, at Mette Fredriksen generelt regerer uden hjemmel og flertal bag sin politik.

Dokumenter det nu eller fortsæt med at fremstå som en mindrebemidlet konspirator. Den lov, du brokker dig over, er vedtaget af et samlet Folketing!
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
@ Halil

Indtil det måtte blive påvist, at regeringen har brudt Grundloven med åbne øjne, er der tale om en alvorlig fejl. Viser det sig, at Mogens/Mette har gjort det med åbne øjne (som Støjberg), er det en helt anden sag.

Støjberg brød Grundloven med åbne øjne i 2010. Hun slap uden nogen ridser i lakken. Kristian Jensen gjorde det i 2009 og slap også nemt om ved det. Desuden er der jævnligt blevet vedtaget lovgivning, der senere har vist sig at være grundlovsstridig. Så slap nu lidt af med at fyre den af med højtravende gloser om historisk lovbrud osv. Det er det ikke.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Annonce