Snak

Mere indhold efter annoncen
@ undermåler

Social anarkisme :)
I samme ombæring som at en succesfuld kvinde partout skal bringes ned, fordi hun har mere status end de fleste mænd, så skal statsministeren åbenbart tituleres med hendes fornavn, Mette.

Hvor mange af jer kaldte den forrige statsminister for ´Lars´ ?

Det er helt oplagt at hun bliver tituleret Mette, fordi rigtig mange har ualmindeligt svært ved at acceptere at chefen for det hele er en kvinde.

Ved ikke at kalde hende ved hendes fulde navn eller titel, fjernes en del af hendes status, og mænd med mikroskopiske penisser kan igen føle sig lidt mere trygge.

På mit eget køns vejne, er det eddermanene pinligt at overvære granvoksne mænd være utrygge og falde til patten med misogyni, blot fordi en kvinde er chef.
Er alle love ikke på en eller anden måde regulerende og dermed begrænsende.


Jo, det er jo pointen

Jeg må jo eksempelvis ikke selv bestemme hvor hurtigt jeg kører i min bil. Det gør ejg ikke må bestemme selv.....og sådan kan vi blive ved.


Du må køre akkurat lige så hurtigt du vil i din bil. Det har du ret til som frit individ.
Gør du det på offentlig vej, så er der nogle begrænsninger for at sikre du kan kontrollere din bil og ikke fratage andre deres frie valg ved at smadre ind i dem med din bil.

Sådan er det jo med frihed. den enes frihed er ikke større end at den ikke må begrænse den andens frihed. Det fører til uenigheder om hvor den grænse lige præcis går, så det regulerer vi med love:-)

Men det ved du jo godt
Når andre går efter manden i stedet for bolden, så ved man at man er bedre Lær nu REGLERNE at kende
@ Pukle

Men der var mange der kaldte ham bilags Lars, fadøls Lars osv..

Mon ikke vi danskere bare godt kan lide at kalde folk øgenavne, især dem vi er uenige med?
Pukle;

Alt hendes Facebook kommunikation med hjemmebag, juletræer og hvad ved jeg giver da ellers det indtryk at hun allerhelst vil være "Mette".
Og den slags flade hieraki og uformelle tone er da kernen i socialdemokratiet, når det er bedst.

Har du overvejet om det måske bare er hendes politiske kommunikation, der gør det, snarere end din påtagede kønsdiskussion?

Den mere elitære HTS blev da i hvert fald ikke kaldt Helle i debatterne, som jeg hukser det.
Eller måske er det bare besværligt at sige Frederiksen, som er ret langt? "Lars Løkke" eller "Anders Fogh" lå lidt mere ligetil.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mon ikke vi danskere bare godt kan lide at kalde folk øgenavne, især dem vi er uenige med?


sådan er det jo, men det er også lidt ærgeligt for en debat, da det ofte indikerer at man er fuldstændigt resistent over for argumenter og i visse tilfælde fakta. Det viser at nu har man taget en beslutning og så vil man holde fast i den og gider i øvrigt ikke sætte sig mere ind i den sag.

en eller anden klog type sagde på et tidspunkt at "man har de ledere, man fortjener" og når man forfalder til øgenavne, lukker for at komme til at vide mere, så er der kun brok tilbage. Derfor er brugen af øgenavne egentligt bare tegn på man har givet op...
Når andre går efter manden i stedet for bolden, så ved man at man er bedre Lær nu REGLERNE at kende
Er der nogen, som sender et lommetoerklaede i retning Pukledyret?

Jeg kan staa for at spille violin.
Mette Frederiksen mangler jo noget som både Nyrup, Fogh, Løkke og Thorning havde:-)
Når andre går efter manden i stedet for bolden, så ved man at man er bedre Lær nu REGLERNE at kende
Jeg tror nu, at Mette Frederiksen har det vældig fint med det folkelige i at være ´Mette´.
Det må passe rigtig fint i at forsøge at fremstå i øjenhøjde med befolkningen.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Selv om jeg generelt er tilhænger af den danske strategi for covid bekæmpelse, så ser jeg frem til at man kan få analyseret den danske indsats ift. den svenske og den østasiatiske. Det handler først og fremmest om at lære så vi kan imødegå kommende pandemier bedst muligt.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Annonce