Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Vi må forstå på Nick Hækkerup at det er tilfældigheder der gør at svaret om, at sms ikke kan genskabes, lander på deres bord fredag, men at pressemeddelelsen først rammer offentligheden onsdag, dagen efter valget.
Man gør virkelig ikke noget fra regeringens side for at virke troværdig. Mon ikke snart man når en eller anden grænse for folks tålmodighed? Burde man ikke netop nu, prøve at rette op på det troværdighedsproblem man har?
Dette er en signatur.

SMS´ere skulle slettes fordi andre statslederes beskeder kunne blive læst, hvis man tabte mobilen... øøøhhh, har de ikke en bedre forklaring efter så mange måneder ?

Hvis andre statsledere sender sms´ere som er af vigtig karakter skal de da journaliseres, som al anden kommunikation ? !
Pointen er, at primæssen er forkert, også selv om mink-kommissionen ikke må belyse grundlaget for at udrydde minkene. At udrydde minken var IKKE den eneste beslutning, men en panik beslutning af Mette og Barbara, pga. de troede de vidste mere end fagfolkene og pga. en overtolkning af en uredelig rapport fra SSI, som tydeligt var bygget på nogle forkerte præmisser. Det har fremgået i mange vidne-udsagn efterhånden, de var jo hundeangste for at skabe et nyt Wuhan og gik derfor i total panik.

Den del trænger virkelig til at blive undersøgt til bunds og få undersøgt hvorfor SSI handlede som de gjorde og drog de konklusioner som førte til mink-mordet. Konklusioner som blev skudt ned af alle videnskabsmænd, så snart det blev offentliggjort. Her er der virkelig nogen der skal stilles til ansvar.


Hold da op noget vrøvl.

JEG HAR FÅET UDLEVERET to rapporter fra Dansk Veterinær Konsortium, der er et samarbejde mellem Københavns Universitet og Statens Serum Institut, der rådgiver fødevaremyndighederne om blandt andet virussygdomme i dyr. Begge rapporter blev sendt til Fødevarestyrelsen i juni måned, og de centrale konklusioner blev senere givet videre til regeringen i et beslutningsgrundlag udgivet den 2. juli.

Den ene rapport blev bestilt, før der var konstateret coronavirus i danske mink, og afsendt til Fødevarestyrelsen kort efter, den 19. juni. I denne blev forskerne bedt om at vurdere risikoen for, at coronavirus breder sig til danske minkfarme, og om, hvorvidt der var risiko for, at virusset efterfølgende kunne sprede sig fra mink til mennesker.

Forskerne valgte i deres svar at se mod Holland, hvor der allerede i slutningen af april blev fundet coronavirus på landets minkfarme. De danske forskere skrev i rapporten, at "hollandske ekspertgrupper har vurdere[t], at der er risiko for, at minkfarme bliver et permanent reservoir for SARS-COV2". Altså at minkene kan blive et slags helle, hvor virus kan overleve, mens vi bekæmper det i samfundet. Frygten for, at det ville gå netop sådan, blev også allerede den 17. juni udtrykt af Peter Ben Embarek, der er ekspert i fødevarer og infektionssygdomme, der overføres fra dyr til mennesker, hos Verdenssundhedsorganisationen WHO. Til TV 2 sagde han: "Vi risikerer, som vi har set i Holland, at man skaber et nyt reservoir for virusset i en dyreart, som vi er i tæt kontakt med, fordi vi avler den i stor stil."


DER ER ALTSÅ I den ene af rapporterne advarsler om to ting. Nemlig risikoen for, at de danske minkfarme kunne blive et reservoir, hvor coronavirusset kunne overleve, mens vi bekæmpede det med afstand, håndvask og forsamlingsforbud i resten af samfundet. Og så at det er sandsynligt, at virusset herfra kunne smitte mennesker og på den måde hjælpe virusset med at smitte flere danskere. Men en ting er at blive smittet med den velkendte variant af virusset. Noget andet er risikoen for mutationer. Og det omtales i den anden af de to rapporter.

Rapporten er sendt til Fødevarestyrelsen den 30. juni og opdateret den 1. juli. Og i den er forskerne ved Dansk Veterinær Konsortium blandt andet blevet bedt om at kortlægge smitteveje mellem mink og mennesker. I konklusionen skriver forskerne, at der i prøverne fra den første minkfarm, hvor der blev konstateret coronavirus, "forekommer en del mutationer i virusgenerne i mink, som kan genfindes i minkavlerfamilien og i flere personer på plejehjemmet". Den samme virustype er desuden, skriver forskerne, blevet fundet på en anden minkfarm og blandt en række andre beboere i Hjørring, herunder en ældre kvinde, der muligvis er blevet smittet via en hjemmehjælper, der også var deltidsansat på plejehjemmet Vendelbocentret.

På det her tidspunkt var der stadig ingen, der vidste med sikkerhed, om mutationen var opstået i mink og havde smittet herfra til mennesker, eller om det var omvendt. Men man vidste, at det var muligt, at mutationen var opstået i mink, og at den havde bredt sig herfra til plejehjemmet og muligvis videre til den ældre kvinde via hjemmehjælperen.


https://www.zetland.dk/historie/segJ36Mj-m8yv60GD-555f5

You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Altså Hække, det kan godt være at der er kalenderproblemer og hvad har vi.
Så lækker man sgu da bare at der ikke er genskabt SMSer så det ikke ser ud som om man har taget hensyn til valgdagen.

Nu får man den værste af alle verdener.

Der er noget galt i maskinrummet. Måske har man været vant til at Martin Rossen styrede showet.

From where you are now i dont think you can go wrong.
K har jo mest af alt fremgang pga det sejler i Venstre. Og fordi de fleste har opgivet Liberal Alliance. Og mon ikke de også har fået lidt vælgere fra Radikale.

Tror ikke der er meget bund i de nye K-vælgere, de hopper hurtigt videre hvis der kommer ro på de partier som de er kommet fra (navnligt Venstre).
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tror det taler til Papes store fordel at han ikke virker så magtfuldkommen som så mange andre. Lars Løkke og Mette Frederiksen m. fll. virker som om de vil gå meget langt for at bruge magten. Her virker Pape som en rar mand. Lidt ligesom Søren Gade også havde dette rare menneskelige træk.

Man bliver ikke helt så bange for at give den type mennesker magt, som man kan blive det med så mange andre.

Ulempen kan så være at de kan fremstå knap så handlekraftige, men man kan ikke få det hele. Jeg tror der er en stor bane at spille på nu - hvis man kan være mere ydmyg overfor magten end de senere års statsministre. Mindre fokuseret på x antal spindoktors og makrelmads-fotos.

Men man ved også godt at det hurtigt kan vende i politik. Også hos de konservative. Bare spørg Lene Espersen.
Poor Scouser Tommy

Skulle citatet være svar på at et eneste rigtige løsning var udryddelse og panik?

For det var præcist det der skete, panik, sandsynligvis skabt af BB, som fik overbevist MF om hvor kæmpe en trussel man stod, et nyt Wuhan og det hastede. Alle vidneerklæringerne emmer jo at det her, at man stod overfor en kæmpe trussel mod folkesundheden, også BBs.

BB var klogere end eksperterne ligesom hun var tilbage i marts, da de tøvede med at lukke landet ned og derfor var der ikke tid til at efterprøve eller dele SSIs meget tvivlsomme konklusioner, så meget hastede det.

Så snart SSI offentliggjorde deres konklusioner og deres sensationelle Cluster-5 opdagelse, blev det netop skudt ned fra alle sider. Der var ikke et nyt Wuhan, selv om det var sådan mink-mordet blev solgt.
Fin pointe, Sir. K har også haft lettere ved at nærme sig en grønnere profil end f.eks. Venstre med deres historik.

@Hede

Søren Gade har jeg aldrig forstået at nogen synes virker som værende rar. Jeg tror at han er gusten.

Det kan sagtens være at Pape er det, han virker rundere, men vi kender ham måske heller ikke så godt endnu. Når nu arveafgiftskommisionen, som skal afdække om man bare kan fjerne den uden hjemmel er færdig i 2024, sidder vi her nok igen.
@ Hauser

Måske ser det sådan ud inde i dit hovede.

Det er i øvrigt ikke et citat, men en gengivelse af forskellige erfaringer og forskningsresultater fra bl.a. Holland, hvor man som bekendt lukkede minkerhvervet.

Fakta er, at der blev advaret kraftigt fra flere sider af fagkundskaben og opfordret til hurtig indgriben. Situationen var åbenlyst på vej ud af kontrol.

SSI- rapporten var bare en af mange, og problemet i Danmark var, at man havde meget store og mange smittede minkbesætninger på et lille geografisk område. Derfor giver sammenligninger med andre lande som fx USA ingen mening.

Cluster 5 var et eksempel på, at der kunne opstå mutationer i mink, der kunne være resistente mod vacciner. Men det var jo langt fra hele begrundelsen for beslutningen. Væsenligst var måske, at man uden indgriben ville stå med et gigantisk reservoir af corona i mink, som ville gøre det meget svært om ikke umuligt at komme virussen til livs, eftersom virussen kan smitte fra mink til mennesker i forsat nye mutationer.

5000 borgere i Nordjylland var på tidspunktet inficeret med minkvarianter. Det ville være fuldstændig uansvarligt ikke at gribe ind - og gribe ind hurtigt!
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
moderator
" Altså Hække, det kan godt være at der er kalenderproblemer og hvad har vi.
Så lækker man sgu da bare at der ikke er genskabt SMSer så det ikke ser ud som om man har taget hensyn til valgdagen.

Nu får man den værste af alle verdener.

Der er noget galt i maskinrummet. Måske har man været vant til at Martin Rossen styrede showet."



Helt enig Forhammer. Den kunne man da nemt have undgået.
Dette er en signatur.
Annonce