Jeg synes mest af alt det er skræmmende, og ser det ikke som at politikerne kun er til for sig selv, men mere at de udnytter, at dele af befolkningen har det sådan.
Det hedder populisme - og jeg er i øvrigt meget enig med dig.
Virkeligheden (hvor ubelejligt det end måtte være) er at demokratiet som styreform har overlevet sig selv.
Politikere (i alle partifarver) har ét sigte - magt. Ideologier er blevet noget man hiver frem til valgkampen og desværre modarbejder det direkte, at vi får et bedre samfund (fra borgernes vinkel).
Vore offentlige sektor er et fint eksempel. Alle politikere ved, at der er en enormt stor vælgerskare og at magt kan købes ved leflen for denne. Det simple "svar" bliver altid "send flere penge".
Ingen politiker der gerne vil have seriøs indflydelse, tør tage et opgør med hele strukturen, som selvsagt er det reelle problem.
Havde det været en virksomhed, var der jo indgivet konkursbegæring for længst. Men ingen tør sige det - ingen peger på kejseren.
Det samme gør sig gældende med miljøpolitikken. Hele vores såkaldte grønne eventyr (vindmøllerne) holdes udelukkende i live af back-up energi fra vores nabolande.
Men de er pludselig også kommet i problemer - Tyskland og Sverige fordi de lukker a-kraft ned og Norge fordi vejret ændrer sig og der foss-energi er begrænset.
Hvad sker der så? Vi bliver alle afhængige af Ruslands store naturgas reserver. Det er Putins vådeste drøm og han sidder bare og gnider sig i hænderne, mens Klima-Dan og resten af populisterne ikke vil gøre det eneste rigtige - at satse på a-kraft.
Den simple årsag - fordi man på venstrefløjen har en historisk modstand mod a-kraft og uden deres stemmer, kan man jo ikke blive statsminister.
Taberne bliver i sidste ende borgerne.