Snak

Mere indhold efter annoncen
Den udøvende er traditionelt regeringen. Men altså, det er da muligt, at demokratiet er faldet, og Danmark er blevet til en politistat.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
den udøvende (politiet)

Tilbage til skolebænken.
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
I Mettes tilfælde nok snarere den uøvede magt. Kommer ind fra bænken og knalder et samfund ned og fængsler PET/FE-chef og sigter forsvarsminister.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Martin Henriksen behøver ikke at føre kampagne om formandsposten. Det klarer de såkaldte uafhængige medier fint for ham.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lidt sjovt at man ikke kunne nå at lave en aftale, når mobiliseringen tog 8 måneder!

https://nyheder.tv2.dk/samfund/2022-01-15-ghanas-soevaern-kritiserer-dansk-indsats-mod-pirateri
Mon ikke lækagen af lydfilen netop er en del af Henriksens kampagne? Total nedsmeltning i DF pt, ret vildt at overvære. Må være svært for mor Pia at overvære.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Mor Pia er vel nærmest nedsmeltningen i sig selv. Man fristes til at tænke, at hun er begyndende dement, når hun glemmer, at hun har en mikrofon på, mens hun over for Peter Skaarup kræver Martin Henriksen fyret og ud af Christiansborg.

Alternativet er, at hun er fuldt bevidst om det, og så er det lige så slemt, for så understreger hun jo bare alle påstande om topstyring og magtfuldkommenhed i Dansk Folkepartis top = hos Mor Pia selv.

Nye Borgerlige må have en legendarisk fest.
Holder fast med landsholdet. Skifter klubfarve i ind- og udland sæson efter sæson.
Tiden, hvor selv Pias lort blev vurderet som guld, er ovre. Nu har hendes tværhed vundet hende så meget respekt igennem årene, så det må være svært at omstille sig.
Svoger

Hvem er så den lovgivende ?
Annonce