Snak

Mere indhold efter annoncen
De eneste der går op i hvem danske ministre er, er danskerne. Ligesom du, jeg og 99,99% af den danske befolkning er bedøvende ligeglade med hvem der er udenrigsminister i Norge.

Jeg vil sågar gå så langt som til at indgå et væddemål om at et flertal i Folketinget ikke ville kunne fortælle hvem der er premiereminister i Belgien, eller udenrigsminister i Serbien.

At tro at udlandet går vildt højt op i hvad den danske udenrigsminister har begået, må begrundes i en eller anden misforståelse af hvor interessant et land Danmark er.

Ikke engang for andre landes toppolitikere er det særligt interessant hvem der er dansk udenrigsminister, da den danske udenrigspolitik ændrer sig ubetydeligt lidt med ministeren og det regerende flertal.
Det er dog også en af hovedårsagerne til at andre lande er glade for at samarbejde med os, fordi vi generelt er klippestabile på udenrigspolitikken.
Du har formodentlig ret et godt stykke hen ad vejen Jens. Ikke desto mindre vil politiske modstandere, og lande som ikke er enige med DKs linje, bruge det/har brugt det. Om det har haft nogen betydning, tvivler jeg på, men det er sådan en dum en at have hængende, og det var imponerende, at han overlevede den tåbelige handling.

Jeg forstår dog ikke følgende fra Common Sense:
JK som udenrigsminister... aldrig dømt, da han blev beskyttet... hvilket nok aldrig var sket for os, som ikke er partisoldater !

Hvad skulle han dømmes for?
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
@Svoger

Han blev efter en del år anmeldt for voldtægt (efter "skolelærer-paragraffen"), men formoder den blev frafaldet, da det var påstand mod påstand og pigen ikke ønskede mere opmærksomhed (socialdemokratisk hold kæft bolsje).

Det grelle i dette tilfælde er, at han udnyttede sin "magtposition" i S overfor en 15-årig pige, hvilket ofte fører til skærpende omstændigheder (ligesom hvis han eksempelvis havde været lærer).

https://www.bt.dk/samfund/ny-afsloering-i-kofod-sagen-den-15-aarige-var-folkeskolepraktikant-hos

https://www.psykiatri-regionh.dk/bryd-cirklen/fakta-og-lovgivning/Sider/Saadan-lyder-loven.aspx

- En voksen må ikke udnytte sin alder og erfaring til at overtale en person under 18 år til noget seksuelt.
- Det er særligt fremhævet i straffeloven, at pædagoger, lærere, trænere og andre, der har et pædagogiske ansvar for en person mellem 15 og 17 år, ikke samtidig må have seksuelle forhold til disse unge.

Jeg er sikker på, at hvis det havde været en lærer på den lokale folkeskole, der havde sex med en i 10. klasse og sagde "undskyld" bagefter, at forældrene ikke havde stået og lavet en flagallé, når han senere kom tilbage som øverste ansvarlig for alle skoler i kommunen. Men til gengæld få ham straffet efter loven... men jeg kan da tage fejl, da samfund/partier har en tendens til at rykke sammen og beskytte sig selv.

Jeppe Kofoed er Mette Frederiksens svar på Peter Russo i House of Cards.
Anmeldt i stedet - mods må vurdere om den beskyldning Commom Sense kommer med skal have lov at blive stående.
A good friend will help you move. A really good friend will help you move a body.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Inden der går drama queen i den så er der vel ingen grund til at anmelde common sense bare fordi han ikke forstår reglerne.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Det kan godt være jeg overfortolker parentesen ned hold-kæft-bolsjet, men jeg synes det er en grov anklage mod Socialdemokratiet, og ufint i forhold til pigen.
A good friend will help you move. A really good friend will help you move a body.
Hvordan er det ufint overfor pigen?

Det er vel netop ufint over for hende at der ikke kom en reel straffesag ud af det dengang.
Ud fra at formodentlig licens-Lars anmeldte det tolv år senere?
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Hvordan er det ufint overfor pigen?

Det er vel netop ufint over for hende at der ikke kom en reel straffesag ud af det dengang.


Common Sense insinuerer at hun er blevet betalt af Socialdemokratiet for sin tavshed. Det synes jer er ufint.
A good friend will help you move. A really good friend will help you move a body.
Annonce