Snak

Mere indhold efter annoncen
Øøøhhh, hvad ? Ja, der var nogen som anmeldte sagen efter mange år. Hvori ligger det urene trav fra anmelderen ?


Det er ikke anmelderen du beskylder for urent trav, det er Socialdemokratiet og - afhængigt af hvordan man læser “hold-kæft-bolsje” - pigen.
A good friend will help you move. A really good friend will help you move a body.
Carsten Hansen måtte da tåle den ydmygelse at blive boligminister.
From where you are now i dont think you can go wrong.
@Forhammeren

Ja, men "flot" med den baggrund / CV... og en ministerpension resten af livet.

Nu også med en hyggepost som bestyrelsesformand for Odense Zoo.

Partikammeraterne kan altid finde et ekstra ben til dig ;-)

@ Common sense

Tror din agenda angående Socialdemokratiet er nået igennem og opfattet.

Med beretningerne fra bl.a. Det Radikale Venstre og TV2 samt talrige beretninger om krænkelser, fortielser og mistænkeliggørelse af ofre mv. i både offentlige og private virksomheder kan det undre, at du fremstiller problemet som en særlig Socialdemokratisk problematik. Mener du virkelig, at det er det?

Ekspertisen på området taler om, at krænkelser og overgreb - og tabuiseringen/accepten af disse - er forankret i forskruede kultur- og magtforhold, der er almindeligt udbredte. Nogle advokatkontorer har nærmest specialiseret sig i kompensationsaftaler med tavshedsklausuler. Sådan kan man jo også tjene sine penge.

Sandheden er, at disse ting foregår over alt. Dét er problemet. Kunne man indsnævre det til kun at handle om ét politisk parti, ville problemet være nemt at løse.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Nej, det gælder desværre i de fleste partier / organisationer / virksomheder.

Det var dog forsvaret af JK, som jeg reagerede på samt Socialdemokratiets måde at håndtere disse sager på. MØ røg ud for at røre en på låret, mens JK og CH får ministerposter og FJ en overborgmesterpost.

Men jeg stopper den her ;-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce

Normalt er jeg ikke så stor fan af JC, men synes det er en god artikel/analyse om rigets tilstand.

Spændt på, hvad de kommende måneder bringer rent politisk.

https://www.altinget.dk/artikel/jarl-cordua-nu-er-valgkampen-indledt
Ok, det giver god mening.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
moderator
Der var jo også sager tilbage fra Svend Aukens tid som bare blev tiet ihjel, og hvor det var en offentlig hemmelighed hvor klamme nogle af de store kanoner opførte sig. Man har haft en tendens til at forsvare sine egne som Common også beskriver. Mon dog ikke at de har fornemmet at man ikke skal have flere af den slags sager og dermed har en 0-tolerance pt.
Dette er en signatur.
Der har altid været sager. Forskellen er bare, at mange af dem kommer frem i dagens lys nu.

I 00´erne var der eksempelvis sagen om Anders Møller (V), der krænkede sin sekretær seksuelt. V ønskede sagen mørkelagt og indgik et forlig med sekretæren, mod at sagen forblev hemmelig. Sekretæren fik 30.000 kr. og 3 måneders løn for sin tavshed.

At de fleste kendte sager efter #MeToo har omhandlet kvinder på venstrefløjen er vel næppe så overraskende, da det jo er den progressive fløj og der, hvor langt de fleste kvindesagsforkæmpere gennem tiden har haft deres politiske ståsted.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
moderator
Ja ja de andre er også dumme.

" "
At de fleste sager efter #MeToo har omhandlet kvinder på venstrefløjen er vel næppe så overraskende, da det jo er den progressive fløj og der, hvor langt de fleste kvindesagsforkæmpere gennem tiden har haft deres politiske ståsted."


Tror ikke jeg følger logikken her?
Dette er en signatur.
Annonce