Snak

Mere indhold efter annoncen
Der Kaiser:

Det bliver spændende med det videre forløb i Bødskov sagen, nu hvor det ligner at statsministeriet også er blevet fedtet ind i det.

Det er pinligt for embedsmandsværket, hvordan der er ageret.

Det kunne godt ligne, der er et par karrierer der ryger i vasken pga. det.

Tror dog ikke det går HTS så dårligt som det gjorde med Bødskov.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Er det her ikke bare et billede af en ekstremt svag regering besat af personer der på ingen måde har sat sig i respekt i deres ministerier ?

Må altså også være svært for f.eks. departementchefer i tunge ministerier når helt unge uprøvede kræfter som Thor Möger eller Astrig Krag træder ind af døren eller håbløse tosser som Anette Vilhelmsen og Carsten Hansen ?
Seifert:

Enig i din analyse. Jeg har længe ment, at grunden til de mange politiske skandaler for tiden skyldes alt for svage ministre har betydet, at embedsmænd har tilranet sig meget stor magt.

Desuden var en politisk analytiker for nogle dage siden inde på, at en anden grund var, at topembedsmænd ikke længere var kommet til tops i ministerierne gennem en lang karriere, hvor de kunne hente masser erfaring. De to ting har for mig at se været en uhyre skidt kombination for regeringen, der fra begyndelsen stod svagt.

I den nuværende konstellation er det kun Margrethe Vestager og Marianne Jelved, der har ministererfaring og flere af ministrene havde kun minimal parlamentarisk erfaring, da de blev udnævnt.

Naturligvis var regeringen handicappet fra start, da især socialdemokraterne havde skiftet meget ud i folketingsgruppen i de 10 år, de var i opposition. Men det var stadig et par rutinerede kræfter, der blev forbigået ved regeringsdannelsen for knapt to et halvt år siden, og det kan vise sig at have været dyrt, at en mand som Bjarne Laustsen blev forbigået i Det Sorte Tårn.


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Bødskov var dog hverken uerfaren eller inkompetent (af rygte, før ´sagerne´).

VKO-regeringens personsager/skandaler overgik jo heller ikke først og fremmest uerfarne folk.

nogen partier som går imod højere skatter?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
A hva? Ja, det er der.
Pibe:

Til gengæld var han oppe mod Justitsministeriets embedsmænd, der siges at være blandt de allerhårdeste hunde på hele Slotsholmen. Og det kunne han tilsyneladende ikke hamle op med.


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Nogle gange kan politikeren ikke styre ministeriet, og andre gange er det omvendte tilfældet (Annete W, Birthe Rønn, Claus Hjort?).

Jeg ville da også gerne have dygtigere politikere, men hvad foreslår du? Øget rekruttering af nye ministre blandt topledere, ikke-MF´ere, ude i samfundet?

Asger Aamund har undertiden fremført den ret drastiske ide om halvering i antallet af MF´ere kombineret med en fordobling af lønnen for de tilbageværende.

Asger Aamund vil gerne have at overklassen skal have lov at tage deres kokain i fred for øvrigheden, mens dagpengesnylterne skal tage sig sammen og finde sig et arbejde der ikke er der, alternaivt mindst 200 kilometer fra hjemmet.

Han er skide sympatisk.

Edit; muligvis blander jeg ham sammem med hans kone.
Poul Nyrup er hård ved Goldman Sachs og DONG i dag! Der bliver ikke lagt fingre imellem.
Annonce