Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er nogle stillinger i banker der giver de beløb, som Hykleren har beskrevet. Det kan jeg bekræfte.

Aktuar er en af dem.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
@ Halal

Kaster du ikke lidt op i munden over dig selv af og til? Det burde du gøre. Men det nytter jo næppe noget at appellere til en civiliseret debat hos dig. Og administrator synes nok også, at det er stilsikkert og helt i tråd med reglerne på forummet uprovokeret at kalde andre for hyklere. Så jeg takker bare af for nu.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Man kunne i hvert fald godt få den idé, at PST har plukket lidt i, hvor han har sine fakta fra, GBM. Udover kontorchefer og direktion, tror jeg at det er ret begrænset, hvor mange vi har hos os, som har en løn fra 60-70.000. Og de nok ret få der er, er dygtige folk med adskillige års anciennitet.

Det er i øvrigt noget sært noget med dig PST. Du virker til generelt at have et horn i siden på statsansatte.
Kan folk ikke motiveres af en spændende stilling og en i forvejen høj løn, er der noget galt. Så er det ikke de rette folk at have siddende.

Prøv at vågne op til den virkelige verden. Navnlig nu hvor der mangler kvalificeret arbejdskraft. Med den indstilling har (endnu flere af) de dygtige i staten sagt farvel inden for ret kort tid, og du sidder tilbage med de der enten ikke gider eller ikke kan. Det får du intet godt ud af.
Kan du ikke lige definere for os, hvad høj løn er?
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Jeg er egentligt også en kende interesseret i, hvilke almindelige bankansatte, der har fået gigantiske bonusser.

Enten er vi uenige om definitionen af en almindelig bankansat eller ordet gigantisk i denne sammenhæng.

At der kun er en tilbage til at betale er dog spot on. Det samme er tilfældet, når der tillægges sektormæssig særskat til finansiering af Arne-pensionen. Det skal man vist være siddende erhvervsminister for ikke at kunne regne ud.
"Den Uafhængige"s podcastserie om spionsagen er ganske god. Bonnichsen blev sur efter første afsnit, hvor han kom til at afsløre egne begåede ulovligheder i sin tid hos PET. I andet afsnit med Anton Geist fortæller denne, hvordan der i forbindelse med Snowdens afsløringer, om hvordan Danmark hjalp NSA med deres storstillede masseovervågning, bliver bragt et indslag med optagelser fra Informations redaktionslokaler, som åbenbart er placeret på øverste etage et sted med loftsvinduer, hvilket medfører, at de bliver kontaktet af den danske efterretningstjeneste og advaret om, at de altså godt kan risikere at blive aflyttet igennem de vinduer, underforstået af en udenlandsk efterretningstjeneste, når de sidder og arbejder med det materiale, som de har fået af Greenwald.

Det virker helt gak, at Findsen nu har siddet i spjældet i to måneder, i øvrigt forlænget til marts. Tak for mange års tro tjeneste i antiterrorbekæmpelsen, som tak skal du nu tværes ud i offentligheden. Hvis han havde solgt statshemmeligheder højestbydende, så OK da. Men det tyder ikke rigtigt på det, tværtimod lægger det op til et monumentalt nederlag til Mette Frederiksen. Endnu et i rækken vil nogen måske sige.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hykleren:

Går du nu helt i koma over dit kælenavn?

(Endda et kælenavn der udspringer af dine hykleriske indlæg herinde)

Og svarer med et andet kælenavn.

Come on mand. Hvor fintfølende er du lige?
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Der findes banker, der giver bonus til deres medarbejdere. For de fleste "almindelige" medarbejdere overstiger det sjældent en månedsløn.

For ledende medarbejdere, direktion osv er der desuden efter finanskrisen indført en række regler, så bonus skal udskydes og gives delvist som aktier mv.

Med andre ord: tidligere tiders bonusfest er i nogen grad blevet dæmpet.
Fan af Liverpool FC & Vejle Boldklub siden 1990'erne.
Kan folk ikke motiveres af en spændende stilling og en i forvejen høj løn, er der noget galt. Så er det ikke de rette folk at have siddende.

Ja, for det er jo sådan ting fungerer.
Der findes banker, der giver bonus til deres medarbejdere. For de fleste "almindelige" medarbejdere overstiger det sjældent en månedsløn.


Ingen tvivl om det, men det er primært definitionen "gigantiske", der faldt mig for øje.

Nu er det ikke for at løbe bankernes ærinde, for en del af dem har så absolut selv sat røven i klaskehøjde, men har da haft min gang i finans og har svært ved at nikke genkendende til et billede af, at den lokale bankrådgiver har fået gavn af gigantiske bonusser. Men igen, det er måske et definitionsspørgsmål.

Den med de 60-70k for en nystartet lyder også som sjældenheder, trods alt. I al fald i de traditionelle banker. Men indenfor specialiststillinger har manglen på arbejdskraft også sat sine spor, så lønudviklingen begynder desværre at smage lige lovligt meget af pre-finanskrisetiden.
Tue69, helt enig.

Gigantiske bonusser er ikke hverdagskost.

Ifølge Djøfs lønstatistik er startlønnen for en nyuddannet aktuar over 60.000, men det er også inkl pension.

Fan af Liverpool FC & Vejle Boldklub siden 1990'erne.
Annonce