Snak

Mere indhold efter annoncen
@ TheUnitedWay

Du mener ikke, at forløbet er blevet undersøgt grundigt?

Spørgsmålet om uagtsomhed er noget juristeri, som typer med hang til den type principielle debatter har et udmærket grundlag for at debattere ud fra nu.

I sidste ende er det er politisk spørgsmål, om man vil fælde en statsminister, der handlede i god tro, men blev svigtet af sit embedsværk. Det vil man ikke, er jeg overbevist om. Men R skal nok lade sig betale godt for at nå frem til den logiske konklusion.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Den radikale top, lider så meget af ministertaburet kløe, at de ikke kunne stemme for en uvildig juridisk undersøgelse af mink sagen. Valget kommer alligevel, muligvis første efter folketingets åbning. Ved ikke hvad de radikale vil gøre, hvis de ikke får deres ønske om et hurtigt valg opfyldt.
VAR OUT, Premier League = Corruption
R har sagt at man vil støtte et mistillidsvotum hvis der ikke er udskrevet valg ved Folketingets åbning.

Valg i midten af November.
Inden VM.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Ved ikke hvad de radikale vil gøre, hvis de ikke får deres ønske om et hurtigt valg opfyldt.

Ud fra overskriftslæsning er jeg nu ikke i tvivl om, hvad de vil gør, hvis der ikke udskrives valg.
Sørge for selv at trække stikket, og så vil regeringen have flertallet imod sig og være nødt til at gå af.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Sofie Carsten udtaler, at de stiller et mistillidsvotum ved Folketingets åbning d. 4. oktober, hvis der ikke er udskrevet valg inden.

Som jeg lige hurtigt forstod det.


Eller, det er måske ikke helt præcist forstået, af mig. De kan jo nøjes med, ved deres tid ved åbningstalerne, at udtrykke verbal mistillid. Hvorefter der i de følgende dage kan stilles et mistillidsvotum, som Radikale vil stemme for. Under alle omstændigheder, er valget med sikkerhed udskrevet inden efterårsferien, enten af Mette selv eller et mistillidsvotum i dagene efter Folketingets åbning.


På den ene side, kan man sige, at det er at "pisse Mette F. op og ned ad ryggen" (af Radikale), når nu de ikke kan komme efter hende juridisk (rigsret). På den anden side, mener blå blok jo også, nok berettiget, at det kan ligne en "lokumsaftale" og "beskidt spil" og noget, der egentligt på en besynderlig måde tjener både Radikale OG Socialdemokratiet med at (gen)vinde regeringsmagten.


På den ene side, ydmyger de Mette F. og den socialdemokratiske regering. På den anden side, rækker de også en hjælpende hånd til Mette F. og reducerer polemikken om Instrukskommisionen og Mink-skandalen til et spørgsmål om nyvalg.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fornuftigt af Radikale. Endnu engang viser de røde at moralen er højere område blok end hos de blå, der først gjorde alt for at beskytte Anders Fogh og sidenhen Inger Støjberg. Dér kan man snakke om at svigte demokratiet.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Radikale vælger en radikal løsning og pisser på alle(undtagen måske liste ø og sf).

Blå blok er rasende.

Mette f må heller ikke være helt glad for at skulle danse efter Carstens pibe.

Well. Vi undgår, lige nu da, en advokat undersøgelse med hovedfokus på det spændende begreb “grov uagtsomhed indenfor strafferetten”.

Valgkampen blir en fest for den varme luft og udenomssnak.

Dette er iøvrigt ret interessant vedr embedsfolkenes (manglende)ageren på KU mødet omkring den manglende hjemmel:

“det kan efter kommissionens opfattelse næppe kræves i forhold til en beslutning, som ikke var forudset og i hvert fald ikke behandlet i materialet udarbejdet til brug for mødet”.

Håber fandengalme DJØF botaniserer lidt i det forhold.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Well. Vi undgår, lige nu da, en advokat undersøgelse med hovedfokus på det spændende begreb “grov uagtsomhed indenfor strafferetten”.


Ignorantia legis non excusat

//´hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Det er meget nemt at få en advokatundersøgelse. Udslet Soc dem og Radikale ved næste folketingsvalg. Så går skyldige i hvert fald ikke fri.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
R har måske lavet den kolde vurdering at vælgerne har taget stilling til mink og at det er indkorporeret (staveplade) i målingerne.

Det forklarer ihvertfald deres holdning for så er der ingen grund til at tage risikoen med en advokatundersøgelse.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Annonce