Snak

Mere indhold efter annoncen

https://www.msn.com/da-dk/nyheder/other/minkavleres-fremtid-er-usikker-trods-lovet-afklaring/ar-AAZnHjY?ocid=entnewsntp&cvid=741928b4f08d40eba756fe25d960bfd0

"- Men jeg bliver nødt til at holde fast i, at det er afgørende, at en beslutning træffes på et forsvarligt grundlag, skriver han."

Øøøhhh, lige som da erhvervet blev lukket ned ?

Der er kun tale om 15 minkavlere, hvor svært kan det være ?

Eller har man lovet vennerne til venstre, at erhvervet helt skal lukkes ?
Ja, når formanden for Danske Minkavlere siger, at coronavirus ikke længere udgør en risiko, så er der jo ingen grund til at undersøge den sag nærmere…
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Jo Jens jeg var lige ved at skrive at det er forventeligt at 20% af befolkningen er rene ballademagere.

Mette er idealist uden eget ideal. Hun trives kun når hun har et fællesskab hun kan bullye løs på. Så hun har ikke evnerne til at starte noget som helst selv. Det kræver originalitet. Hun er dronning af leverpostej.

Nå men sommerferien var vigtigere for de radikale end demokratiet og SCN havde jo bevidst planlagt sin ferie til 30/6.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Det er vel ikke kun ham, som siger det ? Hvis det var tilfældet havde vi vel stadigvæk restriktioner her i landet.

Desuden har vi jo haft denne form for vira i flere århundreder og dyr det ligeså. Men sjovt nok har man ikke testet andre dyr under nedlukningen. Jo, man fandt det i en grisebesætning, men formoder at DC fik den lukket, da det jo er en kæmpe eksportsucces, som (det meste af) venstrefløjen kan leve med.
Steve, jeg kan ærligt talt ikke helt finde ud af om jeg synes det er værst at Inger kan tæske ind i Folketinget efter for så kort tid siden at have været dømt ved rigsretten, eller at hun kan tæske ind uden at have noget der minder om et partiprogram.

Det er godt nok ikke mange steder i samfundet man kan slippe af sted med nogle af delene.

En bestyrelsesformand og underdirektør i en virksomhed der opdages i at have misbrugt sin stilling i et sådant omfang at personen idømmes fængselsstraf, der så et år efter valser rundt på samme arbejdsplads.

Eller en person der stiller op til en bestyrelsespost og på spørgsmålet hvad personen ønsker at bringe til virksomheden, bare svarer "Det må vi jo lige kigge på når I har valgt mig ind".

Det er et ganske absurd skue at være vidne til, synes jeg.

Hvad Mette og SocDem angår, er jeg godt nok spændt på at se om Tesfaye kan bære den uriaspost han har fået i justitsen. Er godt nok utaknemmeligt at han skal stå og forklare og forsvare alt det juks der er hakket igennem de sidste par år.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En bestyrelsesformand og underdirektør i en virksomhed der opdages i at have misbrugt sin stilling i et sådant omfang at personen idømmes fængselsstraf, der så et år efter valser rundt på samme arbejdsplads.

Ofte personer der tjener meget mere end en minister og slet ikke i tilnærmelsesvist samme omfang bliver grillet af pressen og folkedomstolen.

Mange er også forhippede på at friholde embedsværket for ansvar og anse topembedsmænd som neutrale aktører uden magt. Det er i mine øjne forfejlet. Vi har i vid udstrækning embedsvælde i Dk (i praksis), og en embedsmand som Barbara Berthelsen tjener noget nær det dobbelte af statsministeren.

Men bl.a. DJØF ønsker ikke den debat. De ønsket at fastholde billedet af det neutrale og saglige embedsværk. Pressen spiller i høj grad med. Men jeg tror heller ikke, de fleste journalister forstår systemet særligt dybdegående. Hvorfor skulle de også det?
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Nu er det ganske muligt at jeg er blevet lært forkert hjemmefra, men er hele ideen i ´det neutrale embedsværk´ ikke at embedsmændene ikke tager deres egne politiske overbevisninger med på job, men arbejder for at udføre den til en hver tid siddende regerings politik?

Det har vel aldrig været ment i den henseende at embedsværket er apolitisk, men mere at vi ikke skal skifte samtlige embedsmænd ud hver gang regeringsmagten skifter?

Så er det da rigtigt at Mettemor tog et opgør særligt med embedsværket i finansministeriet, og prøvede at få rykket lidt til nogle fastgroede mekaniker i den lidt for lukkede klub. Men det ser jeg nu ikke som sådan som en modsætning til at embedsværket er neutralt.
@ Jens

Det er også omtrent min opfattelse af idealet. Men jeg oplever ikke, at det altid er sådan i praksis.

Jeg er sikker på, at det store flertal af danske embedsmænd forstår deres rolle, men der er desværre også en del, der tager deres egen politiske agendaer med på arbejde og leger politikkere. Det synes f.eks. at have været tilfældet med BB under pandemien. At politikken så generelt har været en succes, er en anden sag. Bortset fra minksagen selvsagt.

Grundlæggende er sagerne på ministerområderne så omfattende og komplekse, at én minister kun vil kunne sætte sit fingeraftryk på en lille del af ny lovgivning, planer, strategier osv.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
moderator
Super pinligt som politikere, røde som blå, kan jagte en eller anden sandhed når de er i opposition for så at ændre holdninger 180 grader når de selv er ved magten. Det er jo rimelig svært at skulle forsvare for fx Prehn her.

https://imgur.com/a/BXlCXTR
Dette er en signatur.
Jeg synes heller ikke det virker særlig "imponerende" at hoppe i den anden grøft, som han gør, og så sige at så betaler han alt selv.

Det virker lidt ny-fromt.


Men han kan jo "mærke jorden brænde under sig" og skal jo nok helst ikke rammes af skæbnens ironi.

--

Man bliver jo først mistænksom, når nogen gør, hvad de kan for at signalere, at der skam "ikke er fejet noget ind under gulvtæppet" - det plejer der jo næsten at være.
Annonce