Snak

Mere indhold efter annoncen
Common sense

Sådan !

https://ekstrabladet.dk/krimi/dom-i-dukkesag-tiltalte-frifundet/9426528


Da Corona-hjernetågen lettede, sejrede fornuften heldigvis da.

Den sag, og så den med hende der ville smadre byen, på en ikke-voldelig måde, er Ikke det stolteste øjeblik i dansk retshistorie.
https://www.bt.dk/politik/mette-abildgaard-soeren-pape-poulsen-skilsmisse-var-noedvendig

Hvem har faktisk truffet beslutningen? Pape eller partiet.
Det lugter af spil for galleriet, og at de finder sammen igen på den anden side af valget.

Det er ellers meget godt forsøgt at give medierne skylden for sørens egne løgne. Det ser dog ikke ud til at folk køber hverken den, eller klynkeriet over hvor meget ci andre skal udvise sympati for Pape og helst ikke snakke mere om manden.
Hvis det var tilfældet, med et åbent forhold, havde Josue nok ikke behøvet at lyve om, at han var blevet umotiveret overfaldet.

Det ville ikke være første gang, nogen forsøgte at tage sig godt ud ifm en straffesag med stor mediebevågenhed og et race/LGBT-politisk twist.

Desuden kunne noget tyde på, vi befinder os et sted på spektret for histrionisk personlighedsforstyrrelse.


Hos Josue eller manden? Jeg er ikke 100% overbevist om, at manden bare har løjet for Pape, der er en uskyldig brik i en forstyrret mands spil.

Wammens løsningsforslag til de højere, historiske energipriser er at man som privat forbruger om nogle år da kan få et arbjede med en højere løn så man kan tilbagebetale gæld til staten.

Stærkt.
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er åbenlyst ikke ekspert, men det forekommer mig mærkeligt man ikke kan få sig selv til - om ikke andet bare midlertidigt, at suspendere de afgifter og moms og andet der presser energipriserne endnu højere op

Altså så hellere gældsætte danskere og kaste rundt med med upræcise varmechecks.

Jeg er ikke imponeret. Men der må jo være nogen kloge folk, der mener det er den rigtige vej.

Det er godt nok trist for dem, der sidder med gas-varme og deslige. Det bliver en hård vinter.
Tænk at nogen ikke vil give afgiftslettelser til personer der har rigeligt råd i en tid med høj inflation

Verden er af lave.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Tænk at nogen ikke vil give afgiftslettelser til personer der har rigeligt råd i en tid med høj inflation

Verden er af lave.


"Rigeligt råd" - er der ikke ifølge Regeringens egne ord primært tusindevis af danske lavindkomst-familier der ikke kan få det til at køre rundt?
La prende Vecino.
Øh jo, de har netop ikke rigeligt råd i forhold til fx mig.

Hvorfor skal personer som jeg der sidder med et fedt rådighedsbeløb have afgiftslettelser som vil blive brugt til forbrug og dermed et øget prispres.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Tror du at det kun er folk fra din indkomstgruppe der betaler moms og elafgifter, da?
La prende Vecino.
Annonce