Snak

Mere indhold efter annoncen
Formatet med 14 partiledere er håbløst men 2% er fint.
14 er ikke så meget spærregrænsens skyld men skyldes ar flere partier er sprunget i luften i løbet af perioden.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Well, nogen er sprunget i luften, men så handler det også om at vælgere ikke magter at forholde sig til mere end 2-3 af deres egne mærkesager, så slår nogen på tromme for det sender man den holistiske tilgang ned ad floden som et uønsket kinesisk pigebarn.

Det er for nemt at være politiker, fordi det kun handler om at føre politik, ikke at opnå resultater. Derfor sidder det der ligner castet fra Politiskole-filmene på Borgen.
Jeg har set den teori.at hæves spærregrænsen ville flere blive aktive i partierne fordi man så må påvirke de store partier i den retning man vil og ikke stemme på nichepartirrne.
Tvivler på den effekt men ok.

Stakkels SCN, hun gjorde faktisk regeringen en stor tjeneste ved at skulle udskrive valg i en krise uden at kunne blive beskyldt for at forsøge at udnytte situationen og hvad er takken?
3-4 % og en tur til roemarkerne.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Synes også man burde overveje at hæve spærregrænsen.
Tror bare det er svært at få flertal for
Ja joh, men måske aktiverer det også nogen at grænsen er lav.
Alternativet skulle så gå mod EL og få dem til at interessere sig for kødfrie mandage eller hvad de nu kører med pt.

Om grænsen er 2 eller 4 % spiller nok ikke den store rolle for Karlsmose og Co.
De vil trofast stille op og prædike budskaberne og få 1%.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
“ Det er for nemt at være politiker, fordi det kun handler om at føre politik, ikke at opnå resultater. Derfor sidder det der ligner castet fra Politiskole-filmene på Borgen.”



True. Nu vil Soc.Dem sgu også sænke skatten. Har da aldrig hørt mage. Det kan dog være det kun er her under valget.
Dette er en signatur.
moderator
Besynderligt debatformat.
Dette er en signatur.

Ja, det var det og undrede mig desuden over, at CB lod MF slippe afsted med sine usandheder.

Kan læse at Hummelgaard er meget kreativ

https://frihedsbrevet.dk/intern-uro-i-socialdemokratiet-minister-brugte-skyggekandidater/
Jeg prøvede at se noget af debatten, men jeg kunne virkelig ikke abstrahere fra game show formatet, hvor deltagerne i "Hvem vil være statsminister" skal stå og grifle ord ned om diverse temaer.

Prøver man at gøre det mere folkelig eller prøver man at få ting konkretiseret? Jeg aner det ikke.
Annonce