Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er lige før at blå måske ville være bedre tjent med at en advokatundersøgelse forsvandt i tågerne under regeringsforhandlingerne så myten kan leve videre.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Hvorfor stopper debatten om en rigsretssag mod Mette Frederiksen ikke nu efter dette grundige notat fra 3 juraprofessorer?

Fordi mange i blå blok, i en tæt valgkamp, er voldsomt afhængige af en lille minoritet, som af forskellige årsager ikke kan udstå Mette og for hvem du aldrig får ting udredt nok til at anklager forsvinder. Når majoriteten så stort set er ligeglade, må man jo bruge ressourcer på laveste fællesnævner. Det kedelige er så, at skvadderhovederne uanset sætter stemmen på den side, så maksimalt får du deltagelsen lidt op i takt med harmen.
Spørg eventuelt Nonsense, så får du det nok illustreret.
Men rigsretspropagandaen er ikke et middel til læring. Det er en mere og mere fordummende debat, der skyder forbi skiven.


Enig. Det er en ringe vej for demokratiet at gå ned af, at alt kraftedeme skal undersøges af advokater m.m. før diverse ministre vil påtage sig et ansvar for ting der er sket.

Det er sgu for sølle af vores politikere og det er ik Mette der har startet den lortetrend.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Som blå vælger (jeg har stemt LA siden 2011) er det trist, at der er gået jura i sagen, så det er blevet et spørgsmål om, hvem vidste hvad og hvornår. I min verden er hele forløbet præget af så meget amatørisme og elendig håndtering, at regeringen burde være gået af.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Hvorfor gå af i stedet for at give vælgerne mulighed for at tage stilling til om manglende hjemmel til aflivning af mink i risikozone 3 (undskyld,Sir) skulle have parlamentarisk betydning.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej, hvorfor dog opføre sig anstændigt og udvise integritet.

Du har sgu ikke ret høje krav til de politikere, du stemmer på.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Det er et spørgsmål om proportioner.
Der er mink i zone 3 der er aflivet uden hjemmel hvis ikke der var lavet en aftale med avlerne.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Det er vel også fordi der tidligere har været en jura professor ud og sige at der var grundlag, plus den ikke helt upartiske advokatundersøgelse bestilt af ny borgerlige. (ikke mere partisk end de partier der holder hånden under Mette i øvrigt)

Men enig, imo skal vi nok bare videre og så se fremad, selvom jeg ikke kan fordrage Mette
De 3 professorer forholder jeg ikke til det faktum at Mette og banden, fortsatte ulovlighederne længe efter de var gjort bekendt med det var ulovligt.

Det er en ret væsentlig detalje at få med i sådan vurdering skulle man mene.
Hausser.
Når du skriver længe efter, hvor lang tid er det så?
It's so easy to laugh, it's so easy to hate It takes strength to be gentle and kind Bif siden 1985
Annonce