Det er mega synd, at ungdommen skal betale regningen for de kriser, vi står i nu, siger Jeanette Kusk, som er næstforperson i Studenterrådet på Aarhus Universitet, til TV 2.
Studerende Jeanette Kusk er kritisk overfor regeringens uddannelsesudspil. Foto: TV 2
Hun peger på, at de unge i forvejen er pressede.
- Og jeg tror sgu ikke, at det hjælper, at vi skal jappes hurtigere igennem uddannelsessystemet, at vi skærer på kvaliteten eller gør det sværere at finde fleksible løsninger, siger den studerende.
Hæhæ. Ungdommen skal ikke have hængende på sig at de er forkælede. De tager regningen i en krisetid, med de penge som de, æhh, får foræret.
@Anders
Jeg synes der er pænt meget tuderi over en helligdag som ingen betydning har for nogen. Det er en fridag, intet andet. Hvis man mener der er behov for mere fleksible uger eller flere fri/feriedage er det en sag for arbejdsmarkedets parter, ikke noget staten skal tage regningen for.