@ Pipster
Trump-administrationen havde fået border crossings ned på et meget lavt niveau, ikke mindst grundet Remain in Mexico-politiken.
Det havde han så ikke helt alligevel.
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-65574725https://www.cato.org/blog/trumps-border-policies-let-more-immigrants-sneakMed Mayorkas har man sådan ca. fået formanden for Dansk Flygtningehjælp som administrator, ulven der vogter får, så det er Wir schaffen das 2015 hvert år i USA for tiden. Selv borgmesteren i NYC er begyndt at klage over presset (hvad blev der af deres fine sanctuary city?).
Nu hjælper det jo heller ikke, at New York og andre blå områder skal løfte alle de konservative stater gennem føderal udligning, skal håndtere krisehjælp til samme områder på jævnlig basis, og så også skal løfte byrden på grund af illegal indvandring, fordi konservative stater laver Grækenlands-finten.
Det hjælper nok heller ikke, at Biden jo i praksis har begrænset handlefrihed, fordi republikanerne slet og ret ønsker nogen form for samarbejde om lovgivningen, og republikanske guvernører og deltatsregeringer kører MAGA-showet, hvor de nærmest af princip sagsøger Bidens regler uanset hvad.
Endelig er det vel også værd at huske, at der var en covid-situation, der tillod både Trump og Biden at erklære sundhedskrise og lukke ned for grænsen. Men det stopper jo ikke folkestrømmen permanent, det blokerer bare for, at de kommer den sidste del af vejen. Når så den sundhedskrise er overstået, hvad sker der så?
Men ja, hvad skal vi dog med kontekst og nuance?
Ja, what could go wrong, når man belønner uvidenhed og inkompetence på uddannelser og i ansættelser for at opfylde race-kvoter.
Jeg kunne godt tænke mig at se dig forklare, hvordan det er et udtryk for belønning af inkompetence og uvidenhed, at person A kommer ind på en uddannelse med et gennemsnit som er 0,14 lavere end person B.
Det sagt skal jeg ikke påstå, at amerikanske universiteter faktisk fungerer ret godt. Trump og Bush bestod mig bekendt begge. jeg er heller ikke personligt fan af racekvoter. Men jeg accepterer, at der er en problemstilling i USA, hvor sorte som helhed grundlæggende har et dårligere udgangspunkt for at få gode karakterer end hvide.
Jeg bryder mig personligt ikke om, at den slags betragtninger for befolkningen skal bruges som værktøj på den enkelte, men det er omvendt også lidt nemt for mig at have den holdning. Det er ikke min røv, der kommer i klemme.
Men mine forældre var ikke akademikere og det gjorde i den grad mine studier sværere end hvis Mor og Far lige kunne hjælpe med analyse eller korrektur eller gode metoder eller andet. Så måske er jeg en anelse mere sympatisk over for sortes situation i USA end jeg ellers ville være.
Eller når man lemper krav om sikkerhedsstillelse for boliglån ud fra samme hensyn.
Problemet var sådan set ikke, at man lempede kravene. Problemet var, at man gjorde det til en "god investering" at give lån til åbenlyst dårlige lånere, fordi nogle super skarpe typer havde regnet sig frem til, at faktisk ville risikoen kunne reduceres til at være mindre end værdien af sikkerheden.
Lige så snart det skete, så gik der sport i det, og selvfølgelig holdt den logik ikke vand i længden, hvorefter alle de investerede penge var væk, hvilket trak tæppet væk under nogle spekulanter, og deres kollaps trak så tæppet væk under andre.
Men det er igen noget nuance og kontekst, som du selvfølgelig er hamrende ligeglad med, for hvad skal vi med virkeligheden, når dit formål alligevel bare er at glorificere idioti, had og undertrykkelse?