Snak

Mere indhold efter annoncen
Trolex er vistnok en ret flink mand; så god som dagen er lang … men det skriver jeg primært fordi min svoger kender ham indgående og roser ham for hans menneskelige kvaliteter – og fordi han har gode relationer til mange politiske frænder og fjender. Men ellers enig i at hans x-factor er tvivlsom – og i øvrigt også enig i at Lohse har demonstreret høj soliditet i årevis … og står for en ret non-populistisk parlamentarisme og politikudøvelse, som har et vist statsmandsskab over sig. Venstre kan kun have gavn af denne udvikling … og regeringen vil kunne få en mere substantiel partner med potentiale for splittelse.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Hvis man er glad for SVM regeringen ud fra den betragtning at V og M holder Mette og hendes mange tricks i skak, kan man da kun være tilfreds med at V får en leder hvor knappen nu er tændt.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Trolex er en rigtig dygtig levebrødspolitiker med en lang Venstre historik, som kan alle tricksne i politikerhåndbogen og selvfølgelig hader embedsværket og viser sin foragt for dem og ringe personlige format som følge.

Nogen stor stemmesluger er han ikke dog og han kommer med en del bagage.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Det er godt at Helle T der fik ekstraordinær forskelsbehandling af SKAT kan moralisere over andre i den sag.

Særligt nå hun ikke gad stille ham til egenskab for det da hun havde flertallet til det, og hendes egen partiformand senere fik kringlet sig uden om et klart ministeransvar.

Måske skulle hun bare holde sig til at hyggesnakke om børn og metoo og lade de 11 på banen spille kampen.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Så offentliggørelse af sine skatteoplysninger er bare goes with the territory

Vildt nok.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Var det ikke rygtet om mandens biseksualitet der sårede hende mest?
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Hvis vi skal ud i, at politikere skal til at undskylde for hvad de går og foretager sig, så skylder Helle vist også. Jeg tænker egentlig ikke, det er en dårlig ide, men det skal selvfølgelig implementeres bredt.

Selvfølgelig har Trolex været en dum skid tidligere. Det var jo hans job. Og selvfølgelig har Helle selv været en arrogant, magtliderlig kælling. Det var jo hendes job.

Hun kunne passende tilbyde danskerne en undskyldning for hendes katastrofe af en periode som statsminister, hvor vælgerne troede at de stemte på en socialdemokrat, men det de fik var et lyseblåt Djøf-helvede styret af Corydon.

Og hun kunne da også godt lige undskylde for førtidspensionsreformen, Dong-salget, salget af vaccine-produktionen til ham araberen, folkeskolereformen, samt at man ikke fik ryddet op i hverken skats konstante kaos eller fik styr på offentlig indkrævning af gæld eller rent faktisk formåede at gøre noget ved hvor tåbeligt arbejdsløshedssystemet virker.
Hun er slet ikke interesseret i en undskyldning. Hvad skulle hun så bruge tiden på bagefter?

Hun ved da godt at Mette F har sluttet fred med Tro-Els. Nu prøver hun at bruge sit selvbestaltede imperium som metoo-sandsiger til at vinkle rygtet om sin mand til en slags mission i krænkelsens navn. Det handler om hende, hende, hende. Det er så absurd som det kan være.

Helle var god nok dengang. Det var Margrethe Vestager der var Black Spider.
Det er bare et par lysår siden.

I mellemtiden er verden så vendt op og ned, og de røde har mistet al nerve og aktualitet. Løkke er her og der ... og om lidt også Troels, tag ikke fejl, mens Mette rapporterer fra udenlandske repræsentationer og ikke kan starte en sætning uden at hun kammer over i en vild sproglig overdrivelse.

Se bare på samrådet med Lars i går. Han er jo regeringens frontfigur på alle måder og et mønstereksempel på en moderne politiker der gør op med stive former og dogmer mens talking heads talker. Og han tørrede gulv med ureflekterede Mona Juul til sidst. Det eneste lyse øjeblik var jo hans replikskifter med Messerschmidt, der selv var den eneste der både havde indsigt i EU-ret og humor omend tør.

Resten er bare børnehavebørn, der misundeligt kigger ind af ruden med en kebab i hånden på Folkemødet, mens Lars spiser kaviar med den fjerde statsmagt og faktisk løser landets problemer. Det må også være svært at være vidne til så meget klasse, når man selv bare gerne vil drille.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Skal man græde eller grine ? Men det er jo fredag.... "

Fik dette fra en veninde -

"At svøbe et religiøst skrift i bacon vil således eksempelvis - uanset skriftets religiøse tilhørsforhold - være at anse som utilbørligt. Omvendt vil eksempelvis indpakning af et religiøst skrift i et regnbueflag ikke være en utilbørlig behandling".
(Oversat: "Dansk mad- og landbrugskultur vil vi skide på, men woke tør vi fandme ikke lægge os ud med...")

Desuden må man ikke trampe, tisse på eller klippe i et anerkendt religiøst værk, men man må godt smide det i skraldespanden "medmindre det sker på en måde, der i sig selv må anses for (- og her kommer det bedste...) nedsættende eller forhånende."

Salmebøger, der af Justitsministeriets højtlønnede jurister åbenlyst ikke anses for hellige, må man til gengæld behandle som man vil. Hvilket smart nok betyder, at kristendommen igen betaler den højeste pris, fordi den som den eneste religion rent faktisk har en poetisk og musikalsk tradition, som f.eks. Islam aldrig vil fatte en bjælde af, fordi så får de vistnok ballade med profeten.
De folk, der er imod loven, kan jo bare sætte ild til sig selv mens de råber jeg er koranen ...
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Annonce