Regeringen og et bredt flertal af Folketingets partier er enige om at poste yderligere milliarder af kroner i den såkaldte Ukrainefond.
Vi ved ikke, hvor længe krigen i Ukraine fortsætter, men vi ved, at donationer er afgørende for, at Ukraine kan forsætte kampen mod Rusland
Ukrainefonden har til formål at støtte Ukraine militært med for eksempel våben og træningsindsatser. Derudover støtter den civile formål som eksempelvis akutte humanitære indsatser og mere langsigtede genopbygningsprojekter.
- DR
Når de siger det er afgørende for at Ukraine kan fortsætte kampen, glemmer de lige at fortælle at Ukraine ikke kommer til at vinde krigen og at donationerne desværre kun er med til at udsætte og udvide pinslerne.
Seneste nyt fra Rusland... højtstående russiske politikere foreslår fuld mobilisering og 1-1,5 millioner soldater i Ukraine i løbet af 2024. Dette kan selvsagt bare være krigspropaganda, men skulle det vise sig at være sandt bliver det rigtig svært at matche for Ukraine (vestens våben, artilleri, kampvogne mm. gjorde ikke den lovede forskel igennem Ukraines sommer og efterårsoffensiv). Eksempelvis valgte USA at sende klyngebomber til Ukraine, hvilket har resulteret i at russerne nu også benytter klyngebomber i langt højere grad end de har gjort tidligere i krigen - dermed ender det med at USA´s klyngebomber indirekte kommer til at koste ukrainske liv.
Når idioter som AFR så for nyligt går ud og udtaler sig om et delt Ukraine, og at den ene del skal optages i NATO, så får man jo nærmest mistanke om at AFR ønsker krig uanset prisen. for det er jo præcis forhandlinger om optagelse i EU og specielt NATO der er hovedårsag til der overhovedet er en krig.
Mange vil benægte dette, men de burde måske sætte sig ind i historien mellem Ukraine, Rusland og NATO de sidste 20 års tid.