Snak

Mere indhold efter annoncen
Moderaternes reaktion: "Godt vi fik lukket ned for Paludan"

https://pbs.twimg.com/media/GBTza94W0AA9MZC?format=jpg&name=900x900
Det er skingrende sindssygt.

‘Truslen er reel’, men det er bogbrændinger der i den her situation er rabiate handlinger, og desuden faciliterer terror.

Moderaternes seneste forslag ift. arbejdsstyrken, i øvrigt? 80.000 importerede nye lønslaver fra Afrika.
La prende Vecino.
Og husk så i øvrigt at lev videre som om intet foregår eller var hændt, men der bliver desværre ikke lige tid eller plads til Hanukkah-fejring på Rådhuspladsen i dag. Ærgerlig-bærgerligt.

Mon samme trusselsniveau er at finde til næste offentlige Eid-arrangement eller Hizb ut-Tahrir optog?
La prende Vecino.
Jeg tror på intet tidspunkt at Paludan (og Firoozeh sidste gang hun makulerede den), har påstået at der var tale om afbrændinger i et kunstnerisk embede, så det er vel diskussionen ret så uvedkommende.

Så hvorfor er det lige, du så insisterer på at tale deres sag, når jeg taler om den kunstneriske ytringsfrihed?
Jeg har på intet tidspunkt nævnt nogen af dem.
Evasive action, what a load of baloney. A dive is a dive!
Fordi de - og få Stram Kurs relaterede personager - er de eneste der har bevæget sig ud i at ødelægge Koranen offentligt inden for de sidste mange år, og dermed dem den her lov bliver lavet specifikt med øje for.

Men igen, igen, igen; hvor opstår problemet ift. brugsret? Hvem er det du mener ejer de koraner der nu ikke må brændes?
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fordi de - og få Stram Kurs relaterede personager - er de eneste der har bevæget sig ud i at ødelægge Koranen offentligt inden for de sidste mange år, og dermed dem den her lov bliver lavet specifikt med øje for.

Men igen, igen, igen; hvor opstår problemet ift. brugsret? Hvem er det du mener ejer de koraner der nu ikke må brændes?

Nu bringer du igen ejerskab på banen, som om jeg har angrebet nogen for at brænde bøger, de ikke ejer. Det har jeg heller ikke nævnt. Det har intet med ejerskab at gøre men om hvorvidt der er begrænsninger på, hvad man må gøre. Hvis du bruger en sang af Thomas Helmig i en opsætning eller et kunstnerisk værk uden tilladelse er det vel fløjtende ligegyldigt om du ejer den pågældende CD eller ej.

Kunstnere er nok godt klar over, at koranloven ikke er tilsigtet dem, men frygter alligevel, at deres kunstneriske ytringsfrihed bliver begrænset som følge af den. Så hvorfor du insisterer på at hive Paludan og Stram Kurs ind i debatten giver stadig ingen mening.
Evasive action, what a load of baloney. A dive is a dive!
Hvis du bruger en sang af Thomas Helmig i en opsætning eller et kunstnerisk værk uden tilladelse er det vel fløjtende ligegyldigt om du ejer den pågældende CD eller ej.


Fordi Thomas Helmig/pladeselskab ejer rettighederne og dermed har brugsret.

For fjerde gang; hvem har brugsret over Koraner i Danmark?
La prende Vecino.
moderator
Jeg forstår slet ikke koblingen til Thomas Helmig?

Angiveligt er de anholdte i dag i ledtog med Hamas. Dog er det Israels regering der siger det. Tyskland har bekræftet anholdelsen af fire Hamas medlemmer der ville angribe jødiske steder i Berlin.
Dette er en signatur.
En gadeplansmedarbejder (af en slags) blev engang spurgt, hvordan man får høj status i Bazar Vest, og han svarede "forbindelser til Hamas, evt. Hizbollah."
Når Martin Krasniks seksårige søn spiller fodbold, står der politi og vagter på sidelinjen. I Danmark. Angrebet den 7. oktober sendte Krasnik i chok. I flere uger var han i en tranceagtig tilstand uden at kunne få hold på ord og tanker.

Og så blev han vred. Hidtil har han svaret "nej tak" til de mange henvendelser om en kommentar.

Nu fortæller Martin Krasnik om vreden, om krigens lange skygger og om fortsat at kæmpe for en to-statsløsning.

Fredag udkommer bogen En smal bro over afgrunden og Martin Krasnik er Ugens Gæst.


Krasnik har efter eget udsagn vistnok aldrig stemt til højre for midten ved et FT-valg og har levet en beskyttet tilværelse i Kartoffelrækkerne o.l., langt fra indvandringens konsekvenser.

Og man husker dengang han smiskede sig til et interview med Lars Hedegaard, to uger efter denne var blevet forsøgt myrdet, hvor Krasnik for åben skærm kraftigt antydede, at Hedegaard selv havde opdigtet historien om attentatet.

http://www.indadvendt.dk/wordpress/wp-content/2ebvj3k.jpg

Hvad gør man ikke for at profilere sig.
Annonce