Snak

Mere indhold efter annoncen
Du fremsætter en stråmand som ingen her mig bekendt har udtrykt, nægter at forholde dig til det du konfronteres med væsentlig kritik af den fremlagte statistik, og doubler så ned på stråmanden.


Ikke enig - det er da vist nærmest på dagligt basis, at Pibe giver udtryk for hvordan de kriminelle muslimske horder (samt ikke-vestlige indvandrere) vil overtage DK, indføre et islamisk kalifat og udrydde danskheden.

Jeg er enig i kritikken om at ikke-vestlige indvandrere ikke udelukkende er det samme som muslimer. Statistikken viser dog også, at der blandt muslimske kvinder fødes færre børn - så sandsynligheden for at DK bliver et muslimsk kalifat er væsentlig mindre. Deraf min pointe om, at Pibe kan sove roligere om natten.
En definition uden mening, som indeholder ukrainere, som i gennemsnit får lavere antal børn end danskere, hvoraf Danmark modtog 32.000 alene i 2022, samt østasiatere.

Syriske kvinder i Danmark får 3,7 børn, skarp forfulgt af pakistanere og somaliere.

Eksisterer migration ikke i det her tankeeksperiment, i øvrigt?



Surprise surprise, Jenner bringer vildledende info fra et useriøst medie, fordi det passer ham ideologisk.

Det er ikke så underligt, du altid vil have censur mod dem, du er uenig med, Jenner. Det gør det hele lidt nemmere.


Det har jeg ikke taget stilling til men, Israel tager hvert år mod et 6-cifret antal jøder fra hele verden der af forskellige årsager ikke ønsker/kan bo rundt omkring i verden. Det gør det jo nok vanskeligt at modtage en masse flygtninge oven i. Lægger man oven i, at Israel måske skal modtage 5 - 600.000 palæstnensere ser det jo umiddelbart vanskeligt ud også at modtage flygtninge herudover.


Så det er "vanskeligt" for Israel at modtage andre end deres egne, mener du, hvorimod Sverige, Frankrig og Storbritannien har pligt til at følge konventionerne og tage imod syrere, afghanere og somaliere. Selv med al den terror, vold og forarmelse det har medført og vil medføre i fremtiden. Og hvis ikke de gør det, er de = hitler.

Hvorfor mener du, at svenskerne fortjener en anden skæbne end israelerne? Det var da ikke svenskerne, der begik pogromer mod dine forfædre?
Statistikken viser dog også, at der blandt muslimske kvinder fødes færre børn - så sandsynligheden for at DK bliver et muslimsk kalifat er væsentlig mindre.


Så skulle det ikke være noget problem for Israel at håndtere dem. Men Israel har jo så folkene fra deres egen etniske gruppe at tage sig af, siger du.

Men igen (Danmark):

1) fertilitetsraterne er stadig højere hos de mest problematiske grupper
2) de får børn før, dvs. hurtige/kortere generationer
3) grupperne har en helt anden aldersprofil end danskerne. Flere i de unge årgange (dem, der føder børn)
4) fortsat indvandring

Btw, hvis nogen for 20 år siden havde fortalt dig, at der i 2024 ville være så og så mange muslimer i Sverige, Danmark eller Frankrig, så ville du også have kaldt dem konspirationsteoretikere og racister, er det mit bud...

Ligesom amerikanerne fik at vide af Ted Kennedy i 1965, at den nye udlændingelov ikke ville ændre på landets etnisk-demografiske sammensætning. Den slags er par for the course.
Ja, retrospektivt er der gjort en del fejl på området.

Ud over minimering af indvandring fremadrettet, så kunne jeg godt tænke mig at høre et par bud på hvordan I der er indvandringskritiske forestiller jer man opnår en bedre integration, så der ikke opstår svenske tilstande i dk.
Grundlæggende er jeg desværre af den opfattelse, at mængden af problemer er proportionel med antallet, og at integrationstiltag ikke gør det store hverken fra eller til.

Tit bare et valg mellem to onder. Tag gymnasierne, hvor man gerne ville have indvandrere fra indvandrertunge skoler over på andre skoler. Dels tvinger du danske unge over på en skole, hvor de vil være i mindretal (selvom en del er flyttet), dels forringer du den førhen mindre indvandrertunge skole. Og på et tidspunkt (i takt med den demografiske udvikling) begynder du at løbe du tør for danske børn, som kan tage del i eksperimentet. Det kan sammenlignes med "bussing" i USA, som førte til borgerkrigslignende tilstande i Boston og andre steder i 1970´erne.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, retrospektivt er der gjort en del fejl på området.


Måske problemet er, at det her for sådan en som dig, blot anses som noget man kun kan have set komme retrospektivt. Alle væsentlige stemmer der har haft forudseenhed til at se det komme, er blevet affejet (vestegnes-borgmestrene i Brøndby) eller smædet (Poul Nyrups stuerenhed) og sat udenfor indflydelse. Institutionerne, de bærende kræfter i et samfund, har ikke ville tage et opgør med problematikken, fordi man enten har haft for stor tiltro til sig selv, eller fordi det har været vigtigere at fremstå søde og pæne, end det har været at kræve noget af nogen der kom udefra.

Se blot den famøse "Sverige!!!"-tråd på bold.dk, som jo for få år siden fungerede som en glorie-pudsningskonkurrence og en samtidig total-latterliggørelse af alt og alle der mente at man kunne påpege negative konsekvenser ved MENAPT indvandring.
I dag er landet på flere parametre bogstaveligt talt et af de voldeligste og mest usikre i verden, og en ny rapport fra det svenske kriminalpræventive råd beskriver femte kolonne-lignende tilstande i det der skulle foregive at værne om landets evne til at fungere.

Ud over minimering af indvandring fremadrettet, så kunne jeg godt tænke mig at høre et par bud på hvordan I der er indvandringskritiske forestiller jer man opnår en bedre integration, så der ikke opstår svenske tilstande i dk.


Som Pibe beskriver, så er det svært at se en løsning medmindre man fuldstændig revolutionerer ens forhold til det ´internationale´ (globalistiske) samfund og konventionerne, og det er det, fordi der netop ikke er tale om svenske tilstande (selvom det er værst der, qua antal), isoleret set - det er også franske, engelske, hollandske, tyske, belgiske, italienske (og så videre og så videre) tilstande.
La prende Vecino.
Frankrig har vel stadig førstepladsen. Startede tidligt, problemerne mere indgroede.

Sverige havde måske halet ind på UK, omkring 2015, men bureaukratiet i UK har trådt på speederen de seneste år, tilsyneladende for at hævne sig på Brexiterne, så de ligger måske stadig/igen nr. 2.

Derefter Tyskland, fulgt af gruppen med Holland, Belgien, Spanien, Italien, Østrig og Irland (sidstnævnte har også virkelig oppet sig efter 2015).
@Pibe

Jeg går ikke særlig meget op i indvandringspolitik og mener ikke rigtigt, at der er noget nævneværdigt indvandringsproblem i DK. Jeg mener, at DK har en fin og afbalanceret flygtninge- indvandringspolitik. Gået på klingen kan jeg måske være lidt utilfreds med integrationspolitikken, men det er ikke rigtig noget der fylder i min hverdag.

Jeg går heller ikke særlig meget op i indvandringspolitik i andre lande og hvor mange indvandrere de skal tage. Jeg kan da godt se, at menneskesmuglere sætter Europa under pres ved at eksportere flygninge/indvandrere hertil (en gang imellem bakket op af Putin) og kan da godt se at man må gøre et el. andet i den forbindelse, men det er ikke rigtig noget der fylder i min hverdag. Jeg ved ikke rigtig hvorfor du konstant ønsker at diskutere det med mig.

Du har specifikt spurgt mig til Israel og skudt mig i skoene at jeg ikke ønsker at Israel skal tage mod flygtninge. Jeg har hertil svaret, at med det store jødiske flygtningeaftryk hvor de hvert år modtager et 6-cifret antal jøder kan jeg forstå det besværligt at modtage flygtninge herudover. Det ville jeg også mene om ethvert andet land der stod i en lignende sitaution.

Jeg er herudover uenig med hørefløjen og højretosser der mener at horder af muslimske indvandrere, hvoraf de fleste er dybt kriminelle, er ved at overtage DK, indføre et kalifat og afskaffe danskheden. Jeg finder det egentlig ret dumt. Jeg er herudover træt af at spilde min tid på at diskutere det med dig og svarer udelukkende af høflighed.

Jeg smed så en statistik der viste at ikke-vestlige indvandrere fik færre børn og, det blev af en anden bruger suppleret med en statistik der viste at det også gjaldt muslimske kvinder. Det var udelukkende for at berolige dig så du kunne sikre din nattesøvn uden mareridt om at vågne op i et islamisk kalifat med hærgende muslimske voldtægtmænd og banditter.
"Her er en statistik der viser, at jeg har ret, din racist".

"Den statistik er blottet for nuancer, og på grænsende til det misvisende".

"Jamen, jeg er også bare ligeglad med emnet, så skakmat."
La prende Vecino.

Jeg smed så en statistik der viste at ikke-vestlige indvandrere fik færre børn og, det blev af en anden bruger suppleret med en statistik der viste at det også gjaldt muslimske kvinder.



Det er jo blevet beskrevet, hvordan du fejllæser tallene / den demografiske udvikling. Men ok, du påstår ikke at gå så meget op i emnet. Så det er måske undskyldeligt...


Det var udelukkende for at berolige dig så du kunne sikre din nattesøvn uden mareridt om at vågne op i et islamisk kalifat med hærgende muslimske voldtægtmænd og banditter.


Decideret usmageligt som du bagatelliserer situationen i diverse europæiske lande. Du skal jo nok råbe vagt i gevær, hvis et jødisk møde eller lignende i DK bliver udsat for trusler. Foruden det at du forsvarer Israels etnonationalisme.
Annonce