Snak

Mere indhold efter annoncen
Politikens forside pt afspejler, at de tager det 100% alvorligt.

De har endda en artikel om en prepper fra Sverige, der ikke bliver fremstillet som en Alex Jones-idiot.

For Putin (ikke de 60,000 bandemedlemmer osv.) truer det svenske civilsamfund.
Har dybest set ondt af mennesker der nærer den frygt.

Hvis ikke lige de var landets ledere.

Angst æder sjæle op.

The Soul Eater.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
"Tror nu Mette bag Troels tage den denne gang. Så hun kunne fortælle sine små veltilrettelagte interviewhistorier, som dog afslørede hendes ufattelige snævertsyn."
Idag ankom Mette til den såkaldte fredskonference i Schweiz, og foreholdt at hverken Kina (afbud) og Rusland (som er uønsket) deltager, sagde hun at det selvfølgelig ville ha´ været bedre hvis Kina og Rusland deltog, men at Rusland ikke vil have fred. Hun ´uddybede´ derpå at ´vi´ jo troede at ´vi´ var ´videre´, men at det er ´vi´ åbenbart ikke. For Rusland vil ikke have fred, gentog hun.

Rusland gav forleden sine betingelser for en fredsforhandling, og de er som forudset bestemt blevet skærpet siden Ukraine i 2022 forlod forhandlingerne i Istanbul, men at Rusland kun ønsker krig er åbenbart nu blevet et talepunkt, som skal ligne et plausibelt argument for påstanden om at der kun kan findes en militær løsning (hvorfor bl.a Troels primer danskerne til mere krig).
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Rusland betingelser?

Nu må du sgu tage dig sammen.

Moskva "forhandler" sådan her:

Det, der er vores, er vores.
Det, der er jeres, er op til diskussion.

Det er jo ikke et udgangspunkt for en fredsforhandling. Det er et krav om kapitulation, og skal selvfølgelig behandles således.

Det er absurd, at du kalder den "såkaldte" fredskonference for "såkaldt" mens du direkte kalder Ruslands absurde krav om ukrainsk kapitulation for "betingelser for fredsforhandling". Føj, for den lede.

Det er så tydeligt hvor din sympati ligger, og man må endnu engang undres over at det yderste venstre er så moralsk fallit.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vestens fleksible krav som "er op til ukrainerne selv, vi leverer bare våben til kødhakkeren":

Krim og Donetsk/Luhansk tilbage til Ukraine, ingen minoritetsrettigheder til russiske (eller ungarske) "forrædere" i Ukraine, krigsskadeerstatning, Putin i spjældet, Pussy Riot indsat i Kreml, Ukraine med i EU, NATO og Nordisk Råd...
Jeg tror nu godt Vesten kunne få en fredsaftale på de nuværende frontlinjer.

Hvad Mette & Vennerne mener med fri adgang til Sorte- og Azovhavet er lidt uklart. Er man parat til at opgive byerne Donetsk og Lukansk (ikke regionen)?

Men det er jo bare snak.

Knasten er Sortehavsflåden på Krim. Man kan selvfølgelig godt drømme om at russerne beslutter at man kan flytte den flådestation andre steder hen, men den er gateway til Middelhavet og interesserne i Mellemøsten - Syrien, Egypten, Iran, Libanon, etc. og hele den store del af verdensbalancen, så Rusland væk fra Krim vil på kort sigt være tæt på Rusland væk fra Mellemøsten og så er helvede for alvor løs dér. Men det er øjensynligt hvad Vesten i sin Hollywoodfilm ønsker.

“Der var andre der trak mer' end jeg”
Man er mere hysterisk nu end under Den Kolde Krig, og dengang gik grænsen ned gennem Harzen...
Wanks
Rusland gav forleden sine betingelser for en fredsforhandling, og de er som forudset bestemt blevet skærpet siden Ukraine i 2022 forlod forhandlingerne i Istanbul, men at Rusland kun ønsker krig er åbenbart nu blevet et talepunkt, som skal ligne et plausibelt argument for påstanden om at der kun kan findes en militær løsning (hvorfor bl.a Troels primer danskerne til mere krig).

Du er simpelthen alt for ensidig i dine betragtninger, og det kommer virkelig til udtryk her.

De fredsforhandlinger, som Rusland kommer med, er jo totalt useriøse, hvor de kræver land, de ikke har erobret. Det har intet med forhandling at gøre.

Det sagt, så er jeg heller ikke super imponeret over Mette Frederiksen og de øvrige vestlige ledere, i forhold til Ukraine. Det virker til, at man er godt tilfredse med krigens udvikling, og "kødhakkeren" hvor både Ukraine og især Rusland mister mange menneskeliv, ikke er nogen katastrofe for Vesten.

Det er på tide, at Ukraines allierede, laver en ny plan. Enten må man erkende, at Donetsk og Luhansk er tabt, og gå efter en fred. Det er dog ikke realistisk, så længe man ikke kan true Rusland på nogen måde.

Den anden mulighed er, at man giver Ukraine de våben der skal til, for at slå ordentligt tilbage. Giver man i vesten Ukraine våbnene, og tilladelse (hvilket der er ved at blive åbnet op for) så de kan ramme Rusland, som Rusland længe har forsøgt, at ramme Ukraine, så kan Russernes lyst til denne krig hurtig ændre sig.

Moskva og Skt. Petersborg er begge byer, der er inden for Ukrainsk rækkevidde, og mon ikke beslutningstagerne i de byer, vil ændre mening til krigen, hvis der skal igennem et efterår og vinter, hvor infrastrukturen bliver ramt hver eneste dag, som man ser det ske i Ukraine?

Men måske går krigen som den skal, set med NATO øjne. Rusland mister sine unge mænd til krigen (hvis ikke de allerede er flygtet), og det kommer til at ramme deres demografi voldsomt de næste mange år. Det samme sker selvfølgelig i Ukraine, men måske er det kynisk set, en pris de politiske ledere i vesten gerne betaler.
Pukkeldyret

Wanks siger intet i det indlæg, der burde skabe så kraftig en reaktion. Det er utopisk at tro Ukraine kan tilbagevinde alt land. Risikoen for at de mister mere land er lang større end chancen for at de vinder land tilbage. Hvor mange ukrainske og russiske liv skal gå tabt inden du er tilfreds og klar til at starte forhandlinger om fred?
At Ukraine kommer til at afgive land, kan de takke de idiotiske politikere som på trods af gentagende russiske advarsler hårdnakket blev ved at insisterer på at der ikke kunne være noget problem i at optage Ukraine i NATO.

Womble
De fredsforhandlinger, som Rusland kommer med, er jo totalt useriøse, hvor de kræver land, de ikke har erobret. Det har intet med forhandling at gøre.

Fortsætter krigen, vil de miste de uerobrede områder og sandsynligvis også flere regioner. Hvis man i stedet begynder at tale med Rusland, kan det ikke udelukkes at Ukraine "får lov" at beholde nogle af de områder i de 4 regioner som stadig ikke er erobret, eksempelvis storbyen Zaporizhzhia.
Siden erobringen af Avdivka er det kun gået russernes vej og det ser ud til at landvindingerne begynder at accelerere. Hvor der for 3-4 måneder siden var total stilstand på fronten, ser man nu hver eneste dag en håndfuld russiske fremrykninger og erobringer.

Hvis du begynder regelmæssige bombardementer af Moskva, øges risikoen for brug af "taktiske atomvåben" tæt på Kiev eller Lviv ganske betragteligt. Risikoen for at en sådan taktik føre til voldsom eskalationer er så stor at man ikke engang bør overveje at gå den vej.
Annonce