Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var en mundtlig aftale eller en forståelse af at NATO ikke skulle udvides mod øst. Så har man efterfølgende sagt fra NATO´s side at en sådan aftale skulle være skriftlig, og at den var lavet med Sovjetunionen, og ikke Rusland.

Så kan man selv vurdere om det er gode argumenter.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
@KomNu

Ifølge flere udenlandske kilder er den danske F-16 NATO-instruktør navn slettet blevet dræbt i Ukraine i nat


Jeg synes jo generelt man skylder sine læsere gennemsigtighed i, hvor man har sin information fra. Det kræver jo egentligt bare et link til sin kilde.Så har læseren i det mindste mulighed for at vurdere kildens kvalitet.

Nu oplyser du efterfølgende, at kilden er en YouTube-kanal, dog uden at være mere specifik. Det er vel ikke så besværligt, at linke til den YouTube-kanal.

Det kommer lidt til at fremstå som om, du egentligt ikke har lyst til at oplyse om kilden.


TUW:

Det var en mundtlig aftale eller en forståelse af at NATO ikke skulle udvides mod øst. Så har man efterfølgende sagt fra NATO´s side at en sådan aftale skulle være skriftlig, og at den var lavet med Sovjetunionen, og ikke Rusland.

Så kan man selv vurdere om det er gode argumenter.


Har NATOs generelsekreretær med støtte fra alle NATO landene lovet dette mundtligt til USSR? Eller har et/to ikke statsledere i NATO-lande lovet det?

Mener du i øvrigt generelt at aftaler som blev lavet mundtligt af USSR i 1990 bør binde Rusland i dag, eller alle USSR republikker, på samme måde som du mener med NATO?

Jeg mener personligt ikke de tidligere USSR stater bør være bundet af USSR løfter, de kan gentage løfter som selvstændige stater efterfølgende, og vice versa må gælde for de lande som har lavet aftaler med USSR staterne.

Dette gælder især for mundtlige aftaler, jeg er ikke klar over hvordan skriftlige juridisk bindende aftaler, behandles når stater bryder sammen, og det er klart at man skal overholde skriftlige juridisk bindende aftaler.
Komnu:

Jeg er ikke imod at støtte Ukraine eller sanktionere Rusland, jeg mener bare det burde gribes meget anderledes an. Et eksempel kunne være i forhold til sanktionerne, hvor "alt" skal sanktioneres uanset om det så har relevans for krigen eller ej. Jeg kan sagtens forstå vi ikke skal sende avancerede mikrochips eller ammunition til Rusland, men hvorfor skal landbrugsprodukter eksempelvis sanktioneres?
Det er vel begrænset hvor mange ekstra skatter der kommer ind fordi vi sælger nogle kasser lillebrorost eller en flæskesteg. Den russiske befolkning skal have noget mad uanset om vi vil sælge det eller ej, så de finder jo bare en anden leverandør og samtidig giver vi vores eget landbrug dårligere markedsvilkår. Jeg vil også vurderer at det er kontraproduktivt i forhold til mantraet om at vende den russiske befolkning imod Putin, for vi giver ham muligheden for at sige "se, hvad de gør ved jer, de forsøger at sulte jeres børn ihjeld".


Kan godt forstå din modvilje mod at sanktionere, mad og medicin og andre livsnødvendige produkter. Hvis Danmark meldte ud at de ville undtage disse produkter vil du så mene sanktionspolitikken, vil være ansvarlig?

Hvis når du først læser det tænker ja, så kan jeg berolige dig med det er sådan allerede:
The list of banned products is designed to maximise the negative impact of the sanctions on the Russian economy while limiting the consequences for EU businesses and citizens. The export and import restrictions exclude products primarily intended for consumption and products related to health, pharmaceuticals, food and agriculture, in order not to harm the Russian population.


https://www.consilium.europa.eu/en/policies/sanctions-against-russia-explained/#importban
Morrisot

Jeg har det fra en youtube kanal. https://www.youtube.com/@militarysummary han linkede videre til en anden kilde jeg ikke har undersøgt nærmere. Jeg ser af og til opdateringer fra militarysummary, weebunion (som er dansk) og defencepoleticsasia hvis jeg ønsker lidt opdaterede nyheder fra frontlinjen, men ser ingen grund til at føle skyld eller skjule det.

MUSSEN
Jeg tænker det ville gøre det mere spiseligt for mange.
Men ikke desto mindre har Danmark det med lige at skulle gå et par skridt mere end alle andre. Hvordan går det eksempelvis ARLA i Rusland - hvorfor sanktionerede vi mejeriprodukter mm. i en længere årrække (vi gør det sikkert stadigt). Hvis jeg isoleret ser på det link du poster til sidst, virker det som nogle rimelige områder at gå efter. Problemet må vel derfor være at Danmark/regeringen (og andre) som nævnt vælger at gå meget længere end hvor det giver mening.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kom nu
Jeg troede det var Russerne der indførte en embargo mod Arla, og efterfølgende indførte sanktioner, som gjorde eksport fra dk og produktion i Rusland uoverkommelig (sammen med intern modstand fra egne andelshavere)

Hvordan har Danmark sanktioneret/lovgivet imod Arla?
"Har NATOs generelsekreretær med støtte fra alle NATO landene lovet dette mundtligt til USSR? Eller har et/to ikke statsledere i NATO-lande lovet det?"
Iht. diskussionen af tilkendegivelserne om at begrænse NATO´s vækst efter en genforening af Tyskland, Warzawa-pagtens opløsning m.m., så er bl.a. diverse deklassificerede amerikanske, russiske, britiske og franske kabler og dokumenter væsentlige at have kendskab til.

"Declassified documents show security assurances against NATO expansion to Soviet leaders from Baker, Bush, Genscher, Kohl, Gates, Mitterrand, Thatcher, Hurd, Major, and Woerner"
https://nsarchive.gwu.edu/briefing-book/russia-programs/2017-12-12/nato-expansion-what-gorbachev-heard-western-leaders-early

Som flere er inde på, var der tale om politiske og diplomatiske tilkendegivelser/forsikringer, der hverken var juridisk forpligtende eller særligt realistiske, men på den anden side nok til at russerne, i offerrollens tvivlsomme tegn, kan konstruere fortællingen om et historisk bedrag og føle sig bollet bagi.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
moderator
Dansk Politik....
https://kortlink.dk/sudv
Mikmik

Har læst lidt op på det her med danske sanktioner og jeg må erkende at de faktisk virker noget mere afvejede end jeg først antog (og har troet i længe). Det gør selvfølgelig også at jeg må forsøge at "skrue lidt ned for charmen" på det område i fremtidige indlæg - det piller i hvert fald en del af brodden af denne del af "anklagerne". Så mangler vi bare den danske tilgang i forhold til støtte i Ukraine, men den er der nok lige så mange meninger om som der er brugere i tråden, så den forventer jeg ikke du også har en "fælles løsning" på :)
Komnu
Jeg håber da at alle støtter et lands Ukraines) forsvar mod en invaderende land (Rusland). Det er vel ikke så svært?!

Annonce