Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis det er rigtigt, at man har fået situationen deeskaleret en anelse ved gå fuld DJØF på den og nedsætte en arbejdsgruppe, så synes jeg det er svært ikke at se som virkelig godt løst af Løkke og co. Det løser selvfølgelig ikke konflikten men det vil alt andet lige være en fordel for Danmark at få snakket flyttet væk fra vrede, korte populistiske opslag på SoMe og udtalelser til mikrofonholdere i amerikanske medier, og ind i de administrative mødelokaler.

Det er ganske enkelt sværere for amerikanske embedsmænd at skulle sidde og diskutere ud fra selvopfundne MAGA-fortællinger om grønlændernes ønske om at blive amerikanere, eller imaginære kinesiske skibe. Det store spørgsmål er så om Vance, Trump og co. kan holde den i bukserne. Ellers er vi jo lige vidt.

Trumps interview hvor han pludselig siger, at det er journalisterne der snakker om invasion, og ikke ham virker lidt til en klassisk trækken-i-land, som jeg synes man har set før. Når man flydende kan flytte målstolperne frem og tilbage som man har lyst, så taber man jo aldrig rigtigt.
Men måske det er en søgt konklusion fra min side.

Motzfeldt virkede meget meget ramt på det pressemøde i går, og virkede ikke som en der havde synderlig meget lyst til at være der. Måske det er meget at danskerne er med, når grønlænderne snakker med den amerikanske administration.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Løkke, der rækker Motzfeldt en smøg, med Washington Monument i baggrunden er lige til historiebøgerne.


Har et før og efter - med piben og cigaretten i munden bagefter - ikonisk.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
@MadsThomsen

Motzfeldt virkede meget meget ramt på det pressemøde i går, og virkede ikke som en der havde synderlig meget lyst til at være der. Måske det er meget at danskerne er med, når grønlænderne snakker med den amerikanske administration.


Alligevel kan man så i dag høre Høegh-Dam snakke om, at Danmark egentlig bør passe sin egen biks og lade Grønland tage den herfra alene:

På den måde vil Danmark beskæftige sig med, hvad der sker tættere på Danmark, altså med Rusland og Ukraine, og samtidig stole på, at den grønlandske regering kan leve op til, at Grønland bliver beskyttet.


Friskt at indrømme at ville sælge sit eget folk. "Usmageligt" dækker vist ikke.
Midtjylland!
Men Acebone, er hendes holdning ikke bare helt i tråd med jeres dejlige paradisiske ide om at vi bare skal høre hvad befolkningerne selv vil rundt om i verden, kurdere, katalanere osv. og de skal da bare have deres selvbestemmelse og land og hvis nogle mener noget andet er det bare jura eller imperialisme?
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Du må lige uddybe, hvem dette "jeres" dækker over.
Midtjylland!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis Trump indtager Grønland, kan det vel opløses igen, når der sidder en demokratisk præsident i "det hvide hus" om godt 3 år?

Inklusiv en stor undskyldning.
Tag en leifi SIGFI.
Hvis Trump indtager Grønland, kan det vel opløses igen, når der sidder en demokratisk præsident i "det hvide hus" om godt 3 år?

Inklusiv en stor undskyldning.


HVIS der sidder en demokratisk præsident om tre år. Kan jo lige så godt være at Vance eller Rubio er præsident til den tid. Derudover er der også demokratiske senatorer som gerne vil købe Grønland.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
"HVIS der sidder en demokratisk præsident om tre år. Kan jo lige så godt være at Vance eller Rubio er præsident til den tid. Derudover er der også demokratiske senatorer som gerne vil købe Grønland."
Oveni kan lægges et historisk perspektiv, hvor USA kun i få tilfælde har afgivet territorium (ét af dem er Panama, et andet Filipinerne). Desuden vil et Grønland på amerikanske hænder udgøre et markant forbedret kontrolspand, både sikkerheds- og ressourcemæssigt ... så der vil næppe være stemning for at give territoriet tilbage til de ovenikøbet knap så duelige danere, endsige grønlænderne selv.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Polly Ester,

De kan bare vælge Mette F. Hun undskylder over oceans of time, som Dracula nærmest.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Hvor står du da, Acebone?

Engang var de radikale garant for eftertænksomhed der mundede ud i et valg. Nu er man kierkegaardfobe.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Annonce