Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg kan ikke se, hvorfor man ikke skulle kunne genindføre kontanthjælpsloftet og starthjælpen med DF, f.eks.
Bare lige en reminder om Løkke som statsminisiter til kernevælgerne: Hvem indførte iværksætterskatten?

Det interessante bliver, om Kristian Jensen kan nøjes med at føre lige så lidt reel Venstre-politik som Løkke, eller om der skal flere boller i suppen, eller hvad man nu siger... og hvad siger DF til det - det er jo Kristian og Kristian, folket vil have, men kan de blive enige om ret meget på tværs af partierne, når det kommer til stykket.

I skal ikke regne med, at det er K og LA, der alene bringer Kristian Jensen til magten... det bliver på DF´s nåde

Alles für AaB... eller noget
Sir

Det er uden betydning hvad Løkke notorisk kan politisk nu. Det har hans støtter ikke indset. Det handler om partiet.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
moderator
Steve - ja det tror jeg alle er med på. Det er bare en fejl. Landmændene går i panik pga pressedækningen og så lykkedes EBs mission. Jeg går udfra BT allerede er i gang med at udtænke hvordan de kan toppe den her. Der bliver nok rodet i nogle HTS bilag pt.
Dette er en signatur.
Sir

Det står ikke til at ændre. Hensynet til partiet står altid over enkeltpersoner. Du debatterer mod vindmøllerne.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Havde ellers lige regnet med at jeg kunne ændre det her fra bold.dk af. Jeg prøver noget andet så. Skal vi mødes foran Christiansborg?

". Hensynet til partiet står altid over enkeltpersoner"

Derfor burde de lige have tænkt sig om to gange.
Dette er en signatur.
Hensynet til partiet tilsiger, at man holder fast i den dygtigste man, så længe det er muligt, men du har da ret i, at det måske ikke er muligt længere.
RS, der er jo også områder foruden lige topskatten, hvor Venstre er mere enige med DF end med LA (udlændinge, f.eks.) og K (energi og miljø).

Desuden var DF som nævnt med på f.eks. dagpengereformen og kontanthjælpsloft/starthjælp.

@ Sir C

Ved vælgerne, hvilken politik Løkke fører? Jeg ved det ikke helt. Altså, han er medunderskriver på de reformer, som primært Vestager udtænker, og som hun kommunikerer med Hjorten om under forhandlinger med andre partier. Men er det Løkke, der fører den politik an? Er det ubetinget sikkert, at nulvækst og skattelettelser alene i bunden er det, som vælgerne vil have? Og er det traditionel Venstre-politik? Og kan man have magten i ti år mere ved alene at være efter muslimerne (formålet med starthjælp). Og kan Tulle droppe sin indøvede frygt for social dumping, og hvis ikke, vil Venstre så tage det problem alvorligt?

Jeg synes, det på mange måder er uklart, præcis hvordan Venstre vil regere, og ikke mindst hvor pengene skal komme fra. Nu ved jeg selvfølgelig ikke, hvor meget der er at hente i kontanthjælpsloft og starthjælp, men det er formentlig mindre end det, regeringen har hentet på at indføre gensidig forsørgerpligt, mindreudvikling i overførsler generelt og indførelse af halv kontanthjælp for en masse mennesker, der er unge, men ikke nødvendigvis flygtninge.

Alles für AaB... eller noget
Sir:
Der bliver nok rodet i nogle HTS bilag pt.

I princippet, kunne de bare begynde at bore mere i, hvordan socialdemokraten Erling Andersen ved Skat København, fik Stephen Kinnock frikendt, ved at ændre reglerne kun for ham.

Evt. kunne de også bore lidt i, hvordan socialdemokraterne betalte Thorning og Kinnocks revisorregning på ~100.000 fra dengang. Har hun betalt skat af det?

Eller hvad med, om de borede lidt mere i, at Thorning fik uberettigede personfradrag gennem 6-7 år, som hun aldrig har betalt skatten af.

Men, det er jo en af de røde, og ~80% af journalisterne er røde, så det hører vi nok ikke mere til...
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Annonce