@ Matias
Europæerne opfatter jeg generelt som en samling bange folkefærd. [...] Og derfor tror jeg ikke, at det hverken vil komme til større, fysiske konfrontationer eller større ideologiske konfrontationer.
Det er en fair fortolkning af den nuværende europæiske mentalitet, men det bør ikke glemmes, at vi trods alt startede to verdenskrige. Hvis der var tale om en langsom udrulning, så ville det måske kunne foregå fredeligt, men tror du, at det vil gå stille og roligt og langsomt og tolerant, hvis først der er en Sharia-positiv majoritet? Eller bliver det Al-Shabaad rutinen fra Kenya, hvor de vantro skal slagtes?
Jeg har personligt svært ved at forestille mig, at den kerne af Islam, der vil presse det på hele verden, har tænkt sig at tage det langsomt og roligt for at redde menneskeliv, hvis først de har en chance for at tage magten. Og det pres de lægger for dagen vil utvivlsomt blive besvaret. Du kan ikke bare konvertere millioner af mennesker ved at ændre en tekst i en lov. Du kan ikke opnå millioners underkastelse af en vildt fremmed kultur bare ved at ændre en tekst i en lov.
Altså har jeg svært ved at se, hvordan der på nogen måde kan undgås en massiv konfrontation. Det fører til følgende spørgsmål: Hvis antagelsen om en fredelig konvertering ikke holder, og det i stedet ender med en omfattende borgerkrig, er det så stadigvæk en udvikling, du støtter? Er den opnåede konservatisme prisen værd, også hvis det betyder store mængder død og ødelæggelse?
På det personlige plan, så kan jeg ikke rigtigt se mig selv underkaste mig Allah. Hvilke konsekvenser tror du, det får? Bliver jeg kastet i fængsel? Skal jeg udsættes for forfordeling fordi jeg er en vantro? Det er svært at forestille sig, at et Islam-baseret samfund ikke vil ende med noget i den stil. Og dermed følgende spørgsmål: Er det virkelig din drøm, at mennesker skal forskelsbehandles på den måde?
Jeg ved i øvrigt heller ikke hvad der ligger i, at mennesket og samfundet maksimeres. Er det et spørgsmål om vækst? Er det et spørgsmål om, at udvikling står over det sunde? Er det et spørgsmål om befolkningsstørrelse? Hvad dækker det over?
Det er egentlig mest et filosofisk spørgsmål. Jeg ved heller ikke, hvad der maksimerer mennesket eller samfundet, men det virker rimeligt at antage, at der eksisterer en (eller flere) ideologier og samfundsformer, som faktisk er optimal i forhold til alternativerne.
Og spørgsmålet er så, om det er lige præcis Islam? Hvis det ikke er optimalt, så hindrer du jo faktisk menneskets og samfundets videre udvikling, og oven i det klistrer du en kultur, som er meget svær at videreudvikle på. Er der en moralsk retfærdigørelse for at støtte den udvikling? Ja, vi kommer tilbage til det simple liv, men har du noget som helst overblik over omkostningerne, både de åbenlyse og det potentielle opportunity cost? Og hvis du ikke har, er der så et rimeligt grundlag for at udlægge ændringen som noget positivt?
Og før du siger, at ingen pris er for høj for at få indført konservatisme, så tænk lige på Afghanistan. Der er de enormt konservative, men er det din drøm for Danmark og Europa? Ville det være en udvikling, du rent faktisk kan støtte? Det er selvfølgelig hypotetisk og ja, det er noget nær worst case, men at kigge på de mere voldsomme scenarier er i mine øjne en god måde at finde områder, der klart at uden for grænserne, og derefter er det jo så "bare" et spørgsmål om at indsnævre indtil man finder grænserne.
Da jeg jo hverken er eller ønsker at være en folkelig leder, krigsherre eller andet af den slags følg-mig-personer, er det derfor heller ikke op til mig, at definere fremtiden
Jeg kan kun tale for mig selv, men det forventer jeg heller ikke. Men når du snakker om, at det er en udvikling, du støtter efter bedste evne, så er det vel heller ikke urimeligt at stille spørgsmål ved, hvad det faktisk er, du støtter? Hvis du støtter noget, som relativt nemt kan føre til et grimt scenarie, er det så ikke fair at spørge dig om, hvad din holdning til det scenarie faktisk er?
Lad os tage et eksempel. Min holdning til de såkaldte Syrien-krigere er nul-tolerance. Skyd dem. Det er den eneste sikre måde at håndtere dem på. De har valgt fundamentalistisk terrorisme og frabedt sig demokratiet og demokratiets beskyttelse, og det er derfor, i mine øjne, helt legitimt at aflive dem.
Det er en noget ekstrem holdning, bevares, og den er også grundlovsstridig som ind i helvede, men det er dybest set det, jeg føler. Hvad fører den holdning så til? Den fører til massehenrettelser, statsligt gestapo-pis, uskyldige ofre, radikalisering på alle fronter. Er det også scenarier, jeg støtter? Ikke rigtigt. Derfor er det ikke en god politik at indføre. Så dette er et eksempel på, at selv om A føles rigtigt, så kan det også føre til B og C og D og E, der alle hver for sig (og specielt til sammen) er noget lort, hvilket så ultimativt gør A ret svær at forsvare. Altså må vi hellere lade være med at aflive danske borgere.
Tilbage til konteksten, før vi glemmer den fuldstændigt. Du vil gerne have kultur-konservatisme, et simplere liv, dybere værdier, og (antager jeg) mere national og kulturel identitet. Islam tilbyder dette. Derfor støtter du Islam. Det er A. Men Islam kan også have ubehagelige konsekvenser. Omskæring af piger, masseundertrykkelse, tolerance af slaver, ligegyldighed med menneskeliv, fundamentalistisk idioti, undertrykkelse af videnskab, og selvfølgelig den helt grimme, et forbud mod frikadeller og flæskesteg.
Hvis du støtter A, så støtter du også indirekte de konsekvenser af A, altså B, C, D, E, osv. Og så er det vel ikke urimeligt, hvis nogen forventer, at du har en holdning til de afledede konsekvener af den udvikling, du helt åbent støtter?
Så vil der, især i denne tid, være dem, der finder at det fri- og rettighedsomklamrede individ, er den lykkeligste af alle. Det mener jeg ikke
Et lidt mere filosofisk spørgsmål: Er det rent faktisk dit valg at træffe? Er det på nogen måde rimeligt, at du støtte en begrænsning af alle andres muligheder for at være lykkelige, udelukkende baseret på hvad der gør dig lykkelig?
Jeg fristes til at drage en parallel med bøsse-sex. Du nyder måske ikke at blive skampulet i røven af en mand med en stor pik, men er det en grund til at ville forbyde andre i at hygge sig med det? Og hvis det er okay, hvor går grænsen så? Hvor mange af andre folks valg føler du dig moralsk berettiget til at træffe for dem?
Jo da. Men det er i mine øjne et langt bedre alternativ, end hvor vi ellers ville være på vej hen. Og frem for alt deles grundværdierne i konservative samfund.
Lad mig sætte det lidt på spidsen, bare lige til en afveksling. Du synes, at talebanernes Afghanistan er et "langt bedre alternativ" end et social-liberalt videnssamfund med offentlige skoler, velfærd, fungerende sundhedssystem, og en kulturel aversion imod at aflive vores børn, hvis de ikke gifter sig med den person, vi har udpeget til dem? Det lyder måske nok lidt hysterisk, men kan du så i det mindste ikke hjælpe mig med at finde grænsen for, hvor langt ud i de fanatiske Sharia-spaders vanvid vi skal, før deres drømme og dine kommer i modsætning?
Det er et meget dårligt argument al den stund, at det er den process, der blev påbegyndt for flere generationer siden. Af os selv. Det traditionelle, det nationale er jo noget øv, som kun den navlebeskuende, racistiske og slimede sekt af kældermennesker bekender sig til.
At vores kultur ikke længere er hyper-konsrvativ og nationalistisk er jo ikke ensbetydende med, at vi ikke har en kultur. Det konservative står lidt i bagrunden, men krat lidt dybere i overfladen og det pibler frem. Vi kan stadigvæk ikke lide euroen. Vi er ikke glade for at miste retsforbeholdet. Vi bliver stadigvæk gnavne når EU underkender vores ret til at træffe valg. Konservatismen er der stadigvæk, selv om det står lidt i baggrunden.
Men når / hvis Islam kommer, så bliver det alt sammen kasseret og overskrevet. Så er det definitivt og uigenkaldeligt væk. Det er måske erstattet med noget, der har ligheder med konservatismen, men fundamentet er helt anderledes. Og den udskiftning virker ikke voldsomt konservativ, men tværtimod ekstremt liberal. Du har opdaget noget, som måske bedre opnår dine mål end det nuværende, så nu skal hele samfundet lige omvæltes, så vi kan forsøge det.
Personligt tror jeg som sagt på, at en religionskultur som den der vinder indpas, er det bedste der kan ske for Europa.
Hvorfor er det godt at være religiøs? Hvorfor har religion en værdi ud over hvad den enkelte subjektivt lægger i det? Og siger du dermed, at os der ikke er religiøse i dine øjne er dårligere mennesker?