Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis man havde inviteret SD til en kop kaffe og fortalt dem at de ingen indflydelse får ville alle demokratiske betænkeligheder så være forbi ? 13% af stemmerne giver ikke ret til 13% indflydelse.
Der er intet udemokratisk i det der foregår i Sverige
From where you are now i dont think you can go wrong.
Hvis man havde inviteret SD til en kop kaffe og fortalt dem at de ingen indflydelse får ville alle demokratiske betænkeligheder så være forbi ? 13% af stemmerne giver ikke ret til 13% indflydelse.
Der er intet udemokratisk i det der foregår i Sverige

Det er jo ikke, at SD ikke har indflydelse, men at de andre partier gør det til en nøgleopgave at forhindre, at SD kan få indflydelse. At det bliver et mål i sig selv, at SD ikke må få indflydelse.

Hvis der simpelthen ikke er noget at forhandle om, så er det fair nok, at forhandlingerne falder til jorden, men det der pis med at ekskludere folk på grund af partifarven er jo ikke en skid bedre bare fordi det foregår i Sverige mod nationalkonservative klovner end når det foregår i USA af nationalkonservative klovner.

Politikernes opgave burde ikke være at lege smagsdommere over, hvem der er rene og pæne nok til at kunne deltage i forhandlingerne. Der er problemer nok i Sverige, men i stedet for at fokusere på dem og finde løsninger, så er temaet i stedet hvordan man for alt i verden holder SD ude.
Et større problem er dog muligvis det, der ikke foregår i selve parlamentet. Manglende pluralisme og fri debat, ikke-hemmelige valghandlinger, intimmidering eller decideret fyring af SD-medlemmer.

Men igen, hvis pressen og mainstreampartierne i Danmark havde ført samme kurs mod DF, skulle man da nok have kunnet holde DF uden for indflydelse. Hvis fastholdelse af status som humanitær stormagt (læs: fri fattigdomsindvandring) altså er så pokkers vigtigt.

Mr, alliancen gik ikke til valg på en rød finanslov.

Sverige har historisk altid været et indvandreland. Det afspejler sig nok i den svenske kultur og de fleste er ikke så fremmed angste som i Danmark.

Man kan sige meget men de forskellige partier holder da hvad de lovede i valgkampen om ikke at lade SD få indflydelse det kunne nogen herhjemme nok lære lidt af. Derudover tror jeg de fleste danske politikkere og mening mand nok vil blive skide sure hvis diverse svenske kloge åger blandede sig i danske forhold så mon ikke man skulle lade svenskerne bestemme selv.
crazy gang
Spider

Så 30 minutter bag en lukket dør hvor SD får at vide at der intet er at forhandle om ville gøre hele forskellen.

Det er et mål i sig selv at SD ikke får indflydelse fordi 87% helt grundlæggende ikke er enige med dem

Selvfølgelig må politikere da være smagsdommere. Det er til enhver tid op til vælgerne at bedømme om det er rimeligt at nogen bliver holdt udenfor.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mandater svarende til 87% ved seneste valg er ikke enige. Som nævnt er det på ingen måde givet, at en folkeafstemning ville falde ud til fordel for bevarelse af status quo og i praksis fri fattigdomsindvandring.

Dons, du vrøvler med din antydning af, at de sidste 30 års indvandring ikke er på alle måder abnorm, også i Sverige.

Mht valgløfter, igen, Alliancen gik ikke til valg på Fair Løsning, men nu medvirker de til at få den gennemført. Alene med det formål at undgå stramninger af nogen art i verdens mest naive asylpolitik.





Nu handler alt jo ikke om indvandrere og flygtninge, så fordi man er fundamentalt uenige på de områder, kan man jo godt tale sammen med SD om andre politiske forhold.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Mandater svarende til 87% ved seneste valg er ikke enige.

Muligvis ikke men det er den slags der hedder politisk lederskab med grundlæggende værdier.
Det gælder på en lang række områder og vi kunne ligeså godt lade være med at have et demokrati med politiske partier hvis der skule være folkeafstemninger om alle emner.

Udlændingepolitik er ikke noget særligt emne der hæver sig op over andre.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Udlændingepolitik er ikke noget særligt emne der hæver sig op over andre.

Det er det jo tilsyneladende netop.
Det er det jo tilsyneladende netop.

Ikke som et emne hvor det er særligt vigtigt at politikerne lytter til folkestemningen og ikke udviser lederskab.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Annonce