Snak

Mere indhold efter annoncen
Fordi det sammen med rigdom er blandt de vigtigste parametre for hvor glade vi er og hvor velfungerende et samfund er, hvilket vel må være målet for mere eller mindre alle politiske beslutninger.

Dit spørgsmål er mere relevant over for folk der argumenterer at vi skal have mere lighed, men da de er nærmest ikke-eksisterende i tråden, kan det være mere eller mindre ligegyldigt.
Debatten om ulighed ser i hvert fald ud til at være mere baseret på følelser og fornemmelser end fakta.

Et hurtigt besøg på Statistikbanken viser at fra 2000-2012 er der færre personer i de laveste indkomstgrupper. Faktisk markant færre.

Men gennemsnitsindkomsten i den laveste indkomstgruppe er dog blevet mindre. Det kan dog efter min overbevisning ikke bruges til at konkludere at forskellen på rig og fattig er vokset, da man må forvente at den laveste indkomstgruppe indeholder et ikke ubetydeligt antal personer på SU.
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
Krook: Jeg irriteres blot over, at den diskussion altid hives frem, når folk skal have en undskyldning, for at sige nej til nødvendige reformer. Det skal faktisk meget drastiske reformer til, før vi dropper ud af top 5 på den liste. Hvilket gør det ret irrelevant for mig.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Jeg ser nu ikke noget problem i øget ulighed og reformer, jeg synes bare "hvis vi smider alle de rige ud af landet, så er vi mere lige og du synes det er bedre hydr hydr"-stråmandsargumentet er så irriterende at man var nødt til at tage fat i det, jeg var tilsyneladende ikke den eneste med den holdning.

Vi kan sagtens øge uligheden, såfremt det er i et værdifuldt tradeoff med noget andet, men da den høje lighed er en af de vægtigste årsager til at Danskerne er så glade, synes jeg heller ikke man skal tage let på den eller argumentere for mere ulighed, bare for ulighedens skyld.
Spot on Krook.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
eller argumentere for mere ulighed, bare for ulighedens skyld.


Det har jo nu heller ikke hørt nogen gøre. Det plejer vist mere at være, at folk godt kan acceptere at der følger en lidt større ulighed med, hvis landet i øvrigt bliver bedre rustet til fremtiden.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
@skjold
Der er sket et markant skred med ligheden i Danmark.

Fra at have positionen som verdens mest lige land, viser en ny Cevea-analyse nu, at Danmark er raslet ned af listen, så vi i dag kun er det 14. mest lige land i Europa.

Fra 2005 til 2012 er Danmark det vesteuropæiske land, hvor uligheden er steget mest målt på den såkaldte Gini-koefficient.

Tallene bekymrer Ceveas analysechef Jens Jonatan Steen.

Vi har i Danmark ofte brystet os af at være verdens mest lige land, men den podietitel kan meget vel høre fortiden til. Danmark har alt for længe hvilet på lighedens laurbær, og det har nu fået konsekvenser«, siger han i en pressemeddelelse og tilføjer:

»Derfor er den stigende ulighed i Danmark og vores plads som nummer 14 ud af 31 europæiske lande stærkt bekymrende, og noget vi må og skal adressere«


____________________________ [b]Now, we must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most, and that is the indifference of good men. [/b]
Haha

@Skjold99

Det har jo nu heller ikke hørt nogen gøre. Det plejer vist mere at være, at folk godt kan acceptere at der følger en lidt større ulighed med, hvis landet i øvrigt bliver bedre rustet til fremtiden.

Nu ved jeg ikke om du med ´folk´ hentyder til, altså om det er folk her på siden eller generelt debatten om ulighed. Men nogle økonomiske argumenter for en lavere lighed går netop på, at en øget ulighed i sig selv er gavnligt for landets økonomi m.m.
Annonce