http://ekstrabladet.dk/1…1921487.eceFornem indsats af vore unge på udebane. Og deres hærgen er helt givet af en finere og mere civiliseret karakter, end den adfærd, som nogle af de østeuropæere, der kommer til Danmark, lidt for ofte udviser? Flottere drinks, rene knivsnit og mere systematik i ødelæggelserne, vil jeg tro?
Også fornemt, at meget handler om at få beskrevet, hvordan de danske unge sådan går og har det med det hele dernede i Prag. Deres perspektiv er essentielt - ligesom de bekymrede voksne hjemme i DK med rette må undre sig over, hvorfor guider dernede ikke taler et sprog, som deres unger forstår, og hvorfor der da ikke er mere styr på tingene i Tjekkiet? Hvad kan man så gøre som forældre?
http://ekstrabladet.dk/n…1921329.eceOg da ledende danske journalister og politikere helt givet selv har unger, som de har glemt at opdrage, så er det nok bedst ikke at stille for skarpt på de danske forældres rolle og ansvar.