Snak

Mere indhold efter annoncen
Viola, du har stadig ikke besvaret mit spørgsmål vedr. asyl og familiesammenføring.
@kim1a du knevrer løs, men det meste er jo ren volapyk.

Men økonomien er vigtig, og vel den vigtigste ting. Kapitalismen faktisk har sejret sig selv ihjel. Det er i dag muligt at sidde på sin flade røv, se reality og ikke udrette en pind og pludselig tjene en masse penge fordi boligen tilfældigvis ligger i et populært område. Det sætter kuller i folk der ikke er i nærheden at den lags indtægter - så forventer de at skulle have større hus, bil og udenlandsrejser, uagtet at de reelt set ikke har råd til det forbrug når man ser på deres indtægt

Se reality, og eje et hus i et attraktivt kvarter, og pludselig tjene penge på hussalg, fordi huset tilfældigvis ligger attraktivt, ha ha ha. Altså et hus som er købt, og altså igennem tiden er blevet arbejdet for via arbejde, og selvsamme husejere har så i det tænkte eksempel betalt huset ud, da de jo nu sidder og ser "reality" og kan sælge huset for en gevinst, det er et forrygende eksempel.

Det sætter kuller(?!) i folk som så ikke har udsigt til at sælge et hus med fortjeneste. Så de forventer også..

Stor kunst.
@kaffe, er det ikke blot at tale til folks fordømmergen, "det er da også for galt". At tale til den indre primitive svinehund.

Det er velsagtens lidt af samme rationale den yderste højrefløj gør brug af.

Fnuggi, forhold dig til resten af mine indlæg.
Diskussionen om f.eks afdragsfrie og variable lån har intet med den diskussion du og jeg har kørende. Det var et input om hvorfor økonomi fylder i valget.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Jeg tror jeg vælger ikke at forholde mig, alternativet er som tømmermænd uden at have haft glæde at rusen.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Eksemplet satte naturligvis tingene på spidsen, men det virker stadig helt sort for mig, at den førte politik ikke skulle være det absolut primære, frem for mere personlige forhold. Men det er op til dig selvfølgelig, det er jo charmen ved demokratiet.

Det undrer mig i endnu mindre grad, at du er træt af politikkerne, hvis du går op i andre ting end.. politikken.

Vi snakker om landets mest toneangivende politiker, der i det mindste i teorien spiller en meget stor rolle i at definere fremtiden for landet. Er du virkelig ligeglad med, hvem den person er, så længe du i det store og hele føler, at personens valgflæsk (som du i øvrigt godt ved personen bare siger for at sige et eller andet, og som personen har glemt fem minutter efter valgboderne lukker) er foreneligt med dine politiske holdninger?

Hvem personen er har jo i øvrigt også betydning for de løsninger, der bliver valgt, og den offentlige debat, som der bliver lagt op til. Men det er måske også ligegyldigt, i din optik?
Vi taler om den førte politik, ikke om valgflæsk.
Helle-regeringen kan jo vurderes retrospektivt.

Og man kan ved den lejlighed skele til, hvad en LLR-regering forventeligt ville have gjort: Ville vi have fået Klimaloven, ville fattigdomsydelserne være blevet afskaffet og nox-afgifter m.m. sat op som kompensation, ville udlændingpolitikken være blevet lempet (eller derimod strammet), ville folkeskolereformen have set ud, som den gør, osv.?


Det er indtil videre ikke meget substans i valgkampen, og jeg frygter lidt at det bliver det samme, uanset hvad.

Der er tale om de samme projekter, bare lidt forskellige tal, mens de store emner som f.eks. hvad vi skal leve af og hvordan? bare sejler rundt i baggrunden.

Alternativet og LA har i det mindste bemærket det, men de får vel i bedste fald 10% af stemmerne, hvilket ikke rigtig batter.
@viola

Når snakken falder på indvandrere og de problemer de medfører, hentydes der jo altid til østeuropæere og muslimer. Jeg må indrømme at jeg i så fald ser problemet som værende større end dig. Antallet af indvandrere og flygtninge stiger samtidig med at de får flere børn end danskere. Således stiger antallet af indvandrere og efterkommere meget relativt til etniske danskere. Med tanke på hvordan det går i andre lande med flere indvandrere end dk tror jeg ikke denne udvikling er holdbar i længden. Slet ikke.

Hvilke konventioner osv du hentyder til ved jeg ikke, men alt andet lige må den bedste måde at få bugt med østeuropæisk kriminalitet i dk, være ved ikke at lukke dem ind.

Din tilgang mht hr og fru Danmarks bekymringer er desuden ret arrogant, for selvfølgelig er det ikke ligegyldigt at de føler sig utrygge ved østeuropæere og muslimer. Denne hr og fru Danmark tror jeg i øvrigt dækker langt flere end du lige tror, og mon ikke du selv ind imellem kunne falde ind under den kategori? Jeg er i hvert fald mere utryg hvis jeg skal passere gennem en flok indvandrerdrenge på gaden, end hvis jeg skal passere gennem en flok danske drenge.
https://pbs.twimg.com/media/Ck8cb8pUoAA46Kx?format=jpg&name=large
Annonce