Snak

Mere indhold efter annoncen
V4E

Vi er ganske enige, men det beviser vel også meget godt hvor lidt der skal til, for at få folk til at stemme.

Mercado har intet at tilbyde, Jarlov derimod skal ind på borgen hurtigst muligt.
Wise Men Say...
Det er skægt, som du gør alt til et spørgsmål om intelligens, Viola.
Jeg har spurgt dig før, men nu kommer den lige igen: hvad skal vi gøre ved alle disse dumme mennesker, der ikke som du, i al din overmenneskelige haven gennemskuet hele lortet, og som hindrer verden i at blive, som den ville være, hvis ikke dumheden var så dominerende? Hvad skal vi dog gøre?
Hvis dit svar er: oplysning!, ville mit råd til dig være: arbejd lidt på dikaktikken. Jeg tvivler oprigtigt på, at du overbeviser ret mange andre end koret, hvis du hyler op om intelligens, hver gang dumheden gør dig oprevet.
Niddets arkivar
Hvis man i ramme alvor mener, at Søren Gade skal være formand for Venstre, vil man ikke partiet det bedste. En mere skandaliseret politiker er det svært at grave op. Jovial er han da, men seriøst...
Niddets arkivar
Når man sidder måbende og ser det klovneri de borgelige (minus DF og LA) har gang i, kunne man næsten tro, at der er fløje i Venstre der har interesse i at Løkke taber valget, så de selv kan komme til om 4 år, fremfor evt. at skulle vente i 10-15 år.
@ Kaffe

Hvor i mit indlæg er det at du finder noget omkring intelligens?
Jeg ved godt at du gerne vil finde det, men det er der altså ikke.

Man kan godt være et intelligent menneske, men vide nul og en fis omkring et emne. Det er det jeg finder lidet attraktivt hos folk der stiller op til folketingsvalget.
Det er desværre et tema der går igen hver eneste gang en af Alternativets kandidater åbner munden. De ved intet om de emner som de egentlig er valgt til at udtale sig om på deres partis vegne. Se evt. deres finansordfører på slap line. Det er pinligt at man kan være finansordfører og overhovedet ikke kende til de mest basale ting på feltet og faktisk ikke engang kan forstå dem når de bliver skåret ud i store tykke skiver pap. Vi er på et lavere niveau end side 5 i "Finance for dummies" hæfterne.

De har hver gang de bliver gået bare en lille smule på klingen, 846 løse ender og ting som de endnu ikke har taget stilling til, fået regnet på eller sat sig ind i - Men alligevel er de på vej i tinget.
Jeg forstår ganske enkelt ikke appellen ved den helt åbenlyse inkompetence, hos samtlige deres kandidater på et hvilket som helst konkret emne.

Men der er jo også folk der har meget travlt med at se det problematiske i at folketingets medlemmer - GISP, GRU, RÆDSEL - gennemsnitligt er bedre uddannede end resten af befolkningen.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Mere indhold efter annoncen
Annonce

haha så kan man vist heller ikke blive mere kreativ hvad skatter og afgifter angår.

http://politiken.dk/indl…i-reklamer/
crazy gang
Det virker jo ikke som det skal være en indtægt af de store, men derimod er de skræmt over at det danske sprog forsvinder.

Deres udspil er nærmer sig alternativet i ligegyldighed.
Wise Men Say...
Alternativets appel er, at Uffe og Co. taler ud fra, hvad der virker som oprigtige idealer. Kan man sige det om andre nuværende FT-medlemmer? Nej vel. Det er ret oplagt.

De fleste - også Alternativets vælgere - ved jo alligevel godt, at det er de 432, der bestemmer i virkeligheden, ikke dem vi sende ind på tinge. http://www.information.dk/534807
Toppen kunne alligevel godt se problemet..

http://ekstrabladet.dk/n…age/5592742
Wise Men Say...
Pokkers også. Havde set frem til annoncen " Vi har åbent hus i ugeslutningen ".
From where you are now i dont think you can go wrong.
Annonce