Snak

Mere indhold efter annoncen
Alternativets idealisme høster stemmer, og det er sgu smukt. Deres politik er hverken mere eller mindre virkelighedsfjern end de andre små partiers.

I øvrigt kan en 30-timers arbejdsuge fungere. I hvert fald i visse tilfælde.
http://www.information.dk/508825

"medarbejderne laver mere i løbet af de seks timer, end de gjorde i løbet af de otte timer"

"Antallet af sygedage er bragt ned, spildtiden med mange pauser i løbet af en lang arbejdsdag er reduceret, medarbejderne har mere energi og er alt i alt blevet mere effektive. Desuden har værkstedet fået flere kunder på grund af den øgede åbningstid."


Er det de Radikale og C, du mener?

http://www.b.dk/kommenta…nye-klaeder

Men medierne har næsten konsekvent givet partiet politisk frikort. Hvis f.eks. Liberal Alliance får Finansministeriet eller DREAM til at gennemregne det nærmeste, man kommer på en skudsikker økonomisk politik, bliver forslagets decimaler underkastet en blanding af en rektalundersøgelse og den spanske inkvisition.

Når Alternativet derimod skyder til højre og venstre med usammenhængende, uberegnede forslag, så nærmest stryger man partiet med hårene. På et spørgsmål om økonomers indvending, at partiets forslag om at tvinge danskerne til maks. at arbejde 30 timer om ugen, vil koste 270 mia. kr., får Elbæk lov til uimodsagt at svare, at ”der er jo flere økonomiske modeller”. Da en anden journalist spørger, om partiet ikke mangler en sammenhængende økonomisk politik, slipper Elbæk afsted med at svare:

»Nej, i går havde vi en kronik i Politiken, hvor vi udfordrede bankerne.«



Og ja lol, altid det der værksted i Göteborg.
Var det virkelig summen af dine evne, der kom til udtryk her?



Og min pointe cementeres yderligere.


Det ville dog kun være passende, hvis Borger ville redegøre for summen af sine evne. Nu.
Niddets arkivar
Så knækkede filmen vist for Martin Geertsen (V) - journalisterne hader simpelthen Lars Løkke: http://www.politiko.dk/n…ader-loekke

Et lille udpluk:

Journalisten: Martin Geertsen, vi kan jo lige begynde med en definition. Ifølge Den Danske Ordbog betyder had en »meget stærk følelse af fjendtlighed eller forbitret vrede over for en person, som man for eksempel føler sig krænket af«. Er du enig i, at det er dét, man forstår ved ordet had?

»Ja. Og jeg skal ikke lægge skjul på, at hvis vi tager eksemplet fra i aftes med Kåre Quist (DR), så synes jeg simpelthen, at det havde karakter af forbitret fjendtlighed. Det er i sig selv ikke et problem, at man går hårdt til politikere. Men jeg så statsministeren for nogle dage siden i samme program, og hun blev - efter min opfattelse - båret igennem programmet. Så jeg piver ikke. Men det skal være fair. Og det var det ikke her,« siger Martin Geertsen.

Klog taktik at gå i kødet på pressen så tæt på valgdagen?
NEJ til slutspil i SuperLigaen - det er en joke!!! Topplaceringerne skal ALTID afgøres via normal struktur.
"Er det de Radikale og C, du mener?"

Ja, bl.a. Man kunne også tage Ø eller LA.

De Radikales ide om et multikultisamfund eller de Konservatives ide om et skatteunddragersamfund forekommer mig hverken mere eller mindre realistisk, end hvad jeg har hørt fra Alternativet.
Jeg er ked af, at mine evne ikke rækker til mere, men hver gang et eller andet ligger uden for Violas forståelsesramme, kommer jeg til at tænke på denne scene. https://youtube.com/watch?v=ATyx67YRvQ0
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Violas personlighed flugter nu umiddelbart meget godt med OBO & co.

Selvfølgelig ikke med de mere frivole ungdomspolitikere, der taler om fri hash og våben og den slags, men de repræsenterer jo ikke LA.
Ærkeliberal og ærkeateist. Han har stensikkert læst The Game.
\"Alt er Bastille for den nøgne masse\"
FCK4EVER, det er vel brevets indhold, der er det springende punkt.

"Er det de Radikale og C, du mener?"

Ja, bl.a. Man kunne også tage Ø eller LA.

De Radikales ide om et multikultisamfund eller de Konservatives ide om et skatteunddragersamfund forekommer mig hverken mere eller mindre realistisk, end hvad jeg har hørt fra Alternativet.


Så det er V og S, der ikke er urealistiske. Eller også går vi bare en urealistisk fremtid i møde.
Meningsmåling i Vestjylland: http://dagbladet-holsteb…jylland.pdf

Pape med pæn fremgang og står ifølge målingen ligefrem til kredsmandat.
Kristendemokraterne går også frem og er ikke så langt fra det kredsmandat, der vil betyde at de vil få 2-3 tillægsmandater oveni på nationalt plan. Vil være noget af en overraskelse hvis det lykkedes, men det er i Vestjylland de har chancen.
Venstre smadret, tilbage med 8.9%
Kødfrie dage ikke et hit i Vestjylland.
Annonce