Snak

Mere indhold efter annoncen
Du har ikke fået læst helt tilbage på tråden, kan jeg snart forstå. Omkring 68/69 starter debatten.

Jo da, åbnende med din uvidenhed og afsluttende i bitter sarkasme, som så meget andet.

Jeg er klar over at for ådselsædere kan selv det mest afgnavede kadaver give en vis mæthedsfølelse, men jeg imponeres dog stadig over hvorledes en naiv, idealistisk U-debat om våbenlov, kan igangsætte endnu en runde om politiets arbejdsuge. Der kan dårligt være smag at spore.
Så vi skal ikke diskutere, om vi skal have lov til at forsvare os på mere kontant vis med afsæt i LAU´s forslag. Sådan havde jeg ikke læst indlæggene på side 68/69.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Apropos politiservice, selvforsvar m.m.

I Holland benytter man sig stadig oftere af muligheden for, at vise forbrydelser og forbrydere fra overvågningsbilleder. Og gerne i forskellige medier. Senest har et par grove gruppeoverfald i nattelivet, med spark mod hovede og ansigtstramp skabt opmærksomhed.

Der har været forbavsende stor villighed i offentligheden til at hjælpe med at identificere de, ofte yngre voldsmænd, der udfører forbrydelserne/volden.

Og faktisk er nogle af forbryderne/voldsmændene, der har søgt skjul, blevet ekstra motiverede for at melde sig selv, p.g.a. de opfordringer og hjemmebesøg de har fået af almindelige borgere, der har fundet og/eller opsøgt dem, og meget direkte har givet udtryk for deres afsky og forventning om, at forbryderne/voldsmændende melder sig selv.

I disse reform- og effektiviseringstider var det måske en mulighed, Også for at skåne de offentlige myndigheder, der som alle ved, løber stærkere end almindelige mennesker og også derfor har et dårligere helbred, end almindelige mennesker. Og det ville måske endda kunne engagere befolkningen og skabe nye fællesskaber?
Undrer at ingen er fortørnet over de rødes blå politik :-)
“Gli arbitri italiani sono i migliori al mondo. E comunque preferisco evitare ogni polemica, e parlare solo di calcio giocato”: così Antonio Conte ha risposto in Turchia
EL fører ikke blå politik, Soldat. SuckDem blev tabt under Nyrup.
God knows that he won´t arrive
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Og nu har DF overhalet dem i den seneste meningsmåling. De bliver straffet for at føre realpolitik.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
De bliver nærmere straffet for at have løjet - big time.

For selv om der bestemt er en fint arsenal umodne tosser i regeringspartierne, så har de tænkende undtagelser i toppen jo godt vidst, at det, de lovede, ikke var muligt at gennemføre. Det samme har store dele af pressen.

Men på mange måder glimrende, at der p.t. føres realpolitik på det økonomiske område. Resten er fuldt ud ligeså skrækkeligt, som man kunne have ventet.

Det ville dog være ekstra fint, hvis man nu også begynder at kræve mere af de alt for mange (ikke alle) snotforkælede offentligt ansatte. Overbetalingen, via sindrige løn- og pensionssytemer, efteruddannelsestosserier, rejseriet, aldersreduktioner, lokale aftaler, hvor ledelsesretten reelt afskaffes og fagforeningspamperne styrer, sygefravær o.s.v.

Es gibt viel zu tun. Packen wir es an!

De har indset at velstand skabes i det private. Punktum.
Det koster dem nok regeringen, desværre, men det er i hvert fald modigt og nødvendigt, om end ikke drastisk nok. De får tæsk alligevel, og så kan man ligeså godt tage rigtigt fat. Men fortsætter de sådan her, så stemmer jeg rødt næste gang. For første gang i mit liv. Corydon for president.
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Ja, jeg har sgu også taget fejl omkring Corydon, det viser sig jo han HAR nosser! Ikke en dårlig egenskab i en tid hvor danskerne er styret af feminister.
“Gli arbitri italiani sono i migliori al mondo. E comunque preferisco evitare ogni polemica, e parlare solo di calcio giocato”: così Antonio Conte ha risposto in Turchia
Blå Bjarne står nok ikke lige for, til en rosende portrætartikel i "Alt for damerne".
Men mon ikke Lars Daneskov, Lasse Rimmer eller Mick Øgengal har fortjent lidt ømhed og en evt. officiel udnævnelse til "En dejlig mand, der gør, hvad vi siger"?

Men glædeligt, at østrogenregeringen får lidt modspil i egne rækker.

Forstår dog godt skuffelsen hos de alm. vælgere, der har troet, de stemte på den politik, den nuværende regering + støtteparti lovede.
Annonce