Snak

Mere indhold efter annoncen
Spider, jeg er ikke generelt enig med politikerne. F.eks. synes jeg folkekolereformen var tåbelig (kun EL og LA imod oprindelig), energiforliget (kun LA imod oprindelig), den aktivistiske udenrigspolitik, som nyder bred opbakning i Ft., osv.
Hvorfor går Venstre så hårdt efter ungdomsuddannelserne?

Jeg forstår ikke den prioritering. Danmark har et stort behov for netop uddannelse og diverse fag- og arbejdsgiverforeninger har også kritiseret det.

Nogle der har et bud?
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
De går hårdt efter det meste.

Dog er hovedproblemet på uddannelsesområdet (sekundær og tertiær) vel grundlæggende den manglende dimensionering, hvilket flere midler ikke ville råde bod på.
En bold legende dukkede op på min facebook side idag i forbindelse med demonstrationen mod besparelserne i uddannelser.

http://imgur.com/9EeeGwJ

Håber ikke han har opgivet drømmen om at blive landsholds keeper.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Hvad vil de blokere?

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tror blokering er et forkert ordvalg. Det er vist noget med man, altså eleverne, har valgt at droppe al undervisning idag på en del gymnasier.

<a rel="nofollow" href="http://www.dr.dk/nyheder/politik/gymnasier-foer-demonstration-besparelser-vil-tvinge-os-til-fyre-laerere" title="http://www.dr.dk/nyheder/politik/gymnasier-foer-demonstration-besparelser-vil-tvinge-os-til-fyre-laerere" target="_blank">http://www.dr.dk/nyheder/politik/gymnasier-foer-demonstration-besparelser-vil-tvinge-os-til-fyre-laerere</a>

Det virker alligevel også voldsomt med hver 10. lærer. I forvejen er der jo ikke råd til vikartimer på en del gymnasier, og taxameter ordningen skaber i forvejen en kæmpe skævvridning mellem landets gymnasier, jeg synes ikke det virker videre holdbart.

Det kunne være fedt hvis Venstre bare en gang fandt konkrete ting til hvor man kunne spare, og hvordan det kunne gøres bedre istedet for bare at slynge nogle tal ud som alligevel bare er trukket ud af røven. Men det er måske også for meget forlangt.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
@ Halil

Har du set dagens historier i sagen om MM/DF og EU midlerne til MELD og FELD?
Og i så fald, ændre det så noget ifht. din opfattelse af sagen og MM vs. den forvirret pige fra Rebild?

Mvh
NEJ til slutspil i SuperLigaen - det er en joke!!! Topplaceringerne skal ALTID afgøres via normal struktur.
Hey!

Jeps.

Ændrer ikke noget i forhold til MM og Rebild-pigen.

Hav en rar weekend.

Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Ha ha
\"Alt er Bastille for den nøgne masse\"
Annonce